Діти і "сердечники": кому шкідливий перехід на літній час

Перехід на літній час кожної весни впливає на здоров'я відразу після переведення годинників, а також протягом майже восьми місяців
Діти і "сердечники": кому шкідливий перехід на літній час
Годинник (фото: Pexels)
21 Березня 2023, 17:46
читать на русском

Перехід на літній час кожен березень пов'язаний з серйозними негативними наслідками для здоров'я, включаючи сплеск серцевих нападів і позбавлення сну підлітків. Про це розповіла професор неврології та педіатрії університету Вандербільта Бет Енн Малоу.

Про це пише The Conversation.

Бет Малоу вивчала плюси і мінуси переведення годинників понад п'ять років.

"Мені та багатьом моїм колегам стало зрозуміло, що перехід на літній час кожної весни впливає на здоров'я відразу після переведення годинників, а також протягом майже восьми місяців", - каже вона.

За словами дослідника, перехід на літній час призводить до того, що природне світло з'являється на одну годину пізніше вранці і на одну годину пізніше ввечері.

Ранкове світло необхідне для того, щоб допомогти встановити природні ритми тіла: воно будить нас і підвищує пильність. Ранкове світло також підвищує настрій. Хоча точні причини того, чому світло активізує нас і цілюще впливає на наш настрій, ще не відомі, це може бути пов'язано з впливом світла на підвищення рівня кортизолу - гормону, що модулює реакцію на стрес.

Найбільша перевага переходу на літній час полягає в тому, що він забезпечує додаткову годину світла пізно ввечері для занять спортом, покупок або їжі на вулиці.

"Однак вплив світла пізно вдень протягом майже восьми місяців влітку має свою ціну. Це тривале вечірнє світло затримує вивільнення мозком мелатоніну, гормону, який сприяє сонливості, що, своєю чергою, заважає сну і змушує нас менше спати в цілому", - розповіла науковець.

Оскільки статеве дозрівання також призводить до вивільнення мелатоніну пізно вночі, це означає, що підлітки мають затримку природного сигналу, який допомагає їм заснути, підлітки особливо схильні до проблем зі сном через тривале вечірнього світла. Цей зсув мелатоніну під час статевого дозрівання триває до 20 років.

Зазначається, що Американська медична асоціація нещодавно закликала до постійного стандартного часу. А наприкінці 2022 року Мексика запровадила постійний стандартний час, посилаючись на переваги для здоров'я, продуктивності та економії енергії.

Нагадаємо, 1996 року в Україні на законодавчому рівні закріпили, що на зимовий час українці будуть переходити в останню неділю жовтня о 04:00 ранку, а на літній час — в останню неділю березня о 03:00 ночі.

2023 року це буде 26 березня. Вночі в Україні потрібно буде перевести стрілки годинників на 1 годину вперед.

Читайте також

1