Громадські ради: дорадчі органи чи закамуфльовані лобісти

На чию користь працюють громадські ради в Україні
Ексклюзив
Громадські ради: дорадчі органи чи закамуфльовані лобісти
Громадька рада (Фото: Білоцерківська міська рада)
24 Листопада 2021, 16:29
читать на русском

Чи може громадська рада ефективно відстоювати інтереси громади, а не лобіювати вигоди для окремих чиновників? Над цим питанням розмірковували представники громадських об'єднань Миколаївської, Одеської, Херсонської, Волинської, Вінницької, Донецької та Луганської областей під час дискусії на днях в Миколаєві. Відбувся обмін досвідом роботи дорадчих органів при інститутах влади.

Про це пише Парламент.ua, кореспонденти якого побували на панельній дискусії представників громадських рад у Миколаєві.

Чим займаються громадські ради

Механізм створення громадських рад при органах публічної  влади, місцевого самоврядування почали створювати 25 років тому. Процес демократичного створення системи ГР в Україні розпочався після ухвалення урядом постанови від 03.11.2010 № 996.Певним стимулом для органів влади щодо запровадження інституту ГР є вимоги, пов’язані із реалізацією Україною  Угоди про європейську інтеграцію. Оскільки чи не найголовнішою умовою прийняття будь-якої країни до складу "європейської сім’ї" є створення в ній інфраструктури демократичних інституцій та забезпечення належних умов для їхнього сталого функціонування. Але не секрет що багато яких "євронорм" вітчизняні бюрократи виконують для імітації процесів. Форма владно-громадської взаємодії, як громадські ради (ГР), що створюються і діють при органах публічної влади більше для "галочки". Хоча випадки є, коли експерти зібрані в ту чи іншу громадську раду при "органі" дійсно радять чи навіть "підштовхують" виконавців з владних кабінетів.

В інших містах як виявилось взагалі громадські ради формують обрані депутатами, політичні сили, чи навіть мери. 

Як забезпечити ефективну роботу громадських рад

Приклад Миколаєва, де працює декілька галузевих експертно-громадських рад, в яких сконцентровано більшість чинних фахівців, наприклад з нерухомості, туризму, освіти дорослих, демонструє дієвість. І хоча розмов про лобізм власних бізнес-пріоритетів не вдалось уникнути, деякі рішення, наприклад як про річковий розвиток, призвели до створення нових економічних суб'єктів. Досвід та фаховість окремих громадян, який можна використати для пошуку розв'язання нагальних проблем громади, дійсно може бути допомогою. Але для цього має бути сформовано з обох боків рух на зустріч, як влади, так і громадян. Рішення Громадської ради при виконкомі, наприклад,  породжує проєкти протокольних доручень міського голови або керівників департаментів / управлінь. Рівень осмислення теми зазвичай вище за середній управлінський по "мерії".

Окремої уваги активних членів громадських рад при різних органах влади вимагають питання співпраці з бізнесом. Під час дискусії народились ініціатива  звернення до Голови Державної регуляторної служби Олексія Кучера щодо необхідності впровадження практики проведення регулярних онлайн - зустрічей з представниками бізнесу в регіонах. Це випливає з того, що відповідно до положення про Державну регуляторну службу України одним з основних завдань ДРС є координація інститутів громадянського суспільства і підприємництва з питань дерегуляції господарської діяльності представники громадських об'єднань регіонів пропонують запровадити щоквартальні онлайн-наради з представниками громадських організацій підприємців та галузей бізнесу у регіонах, з метою побудови дієвого контролю за якісним впровадженням норм законодавства що прийняти для покращення регуляторного середовища в регіонах та мінімізації негативних наслідків пандемії для бізнесу в Україні. 

Координація та обмін думками членів різних громадських рад допоможуть, наприклад бізнесу. Під час пандемії саме цей сектор зазнав найбільших збитків, але забезпечує сталість через сплату податків та соціальні внески своїм робітникам. Саме цей "лакмус" чекає від експертного середовища не яскравих декларацій, а дієвих протекціоністських дій. А коли в деяких містах відмовляються закуповувати послуги чи товари у місцевих підприємців, то є сигналом можливої корупції, - наголосили учасники зустрічі.

Нагадаємо, громадська рада – консультативно-дорадчий орган, який допомагає громадянам брати участь в управлінні державними справами, контролювати діяльність органів виконавчої влади, сприяти врахуванню владою громадської думки. Створення та діяльність Громадської ради визначено постановою Кабміну від 3 листопада 2010 р. № 996 "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики".