Катування в`язнів у Божковській колонії: міністр юстиції прокоментував скандал (фото, відео 18+)

За словами Дениса Малюськи, історія цих обставин «цікавіша», ніж може видатися на перший погляд
Головне
Катування в`язнів у Божковській колонії: міністр юстиції прокоментував скандал (фото, відео 18+)
30 Травня 2024, 12:43
читать на русском

Державне бюро розслідувань виявило чисельні факти катувань ув’язнених у виправних установах України. Міністр юстиції Денис Малюська пояснив, що йдеться про порушення, які мали місце у Божковській виправній колонії у 2022-му та частково у 2023 році.

Про це Малюська повідомив в ефірі єдиного телемарафону.

«Йдеться про одну колонію, це Божковська колонія. Події відбувалися 22-го, частково 23-го року. І одразу нам правозахисники повідомили, що там є кілька ідіотів, які б’ють ув’язнених. Ми миттєво зреагували, провели розслідування, передали матеріали справи правоохоронним органам і звільнили керівництво колонії, і співробітників ще в липні 23-го року. Тому сьогоднішня новина – це результат розслідування Державного бюро розслідувань тих обставин справи, які були відомі ще минулого року», — пояснив Денис Малюська.

За  словами міністра юстиції, історія цих обставин «цікавіша», ніж може видатися на перший погляд. Начебто співробітники колонії таким чином боролися зі «злодіями в законі».

«Річ в тому, що ці ідіоти, мої співробітники (частково моя вина) так вирішили боротися зі «злодіями в законі» і з культурою «злодіїв в законі» у тюрмах. У кримінальних «авторитетів» є правило – вони не працюють, інакше вони втрачають свій статус. Відповідно, ці обвинувачені примушували їх взяти швабру в руки і щось поприбирати. Після таких дій особа втрачає злодійський статус, авторитет, перестає бути «коронованою» і, відповідно, таким чином налагоджується дисципліна в установі. Де немає оцієї ієрархії», – розповів Малюська.

Міністр юстиції зауважив, що така поведінка підозрюваних – це «залишки» ще радянської культури і це не є правильною практикою.  «Безумовно, це вважається катуванням, тому підтримуємо максимально розслідування. Такого не повинно бути. Викривлення і старі радянські практики вводити в тюремну систему зараз ми не дозволимо», – зазначив Малюська.

Новоприбулим погрожували поселенням серед «відторгнутих загалом» в’язнів та били до тих пір, поки не ламали волю й примушували беззаперечно виконувати будь-які вказівки. Наразі перевіряється інформація навіть про факти смерті від побоїв.

Установлено, зокрема, що з моменту прибуття до колонії кожен із засуджених проходив жорстку процедуру приймання, під час якої новоприбулих засуджених змушували прибирати підлогу, знімаючи вказаний процес на відеокамеру. У разі відмови до нього застосовувалися тортури: били руками, ногами, гумовими кийками, палицями у різні частини тіла, викручували руки тощо. Серед іншого, наприклад задокументовано факт нанесення понад 200 ударів одному із засуджених.

Також, у розпорядженні слідства є відеофайли, на яких зафіксований момент завдання тяжких тілесних ушкоджень одному з новоприбулих в’язнів Божковської виправноі колонії. Експертиза відео підтвердила його справжність, відео долучили до матеріалів провадження як один з доказів протиправних дій працівників колонії.

У матеріалах також містяться й інші факти катувань у цій та інших виправних установах, які наразі є предметом дослідження.

Чотирьом службовим особам Державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» повідомлено про підозру за частиною другою статті 127 (катування) КК України (в редакції статті до внесення змін Законом № 2812-ІХ від 01.12.2022).

Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Вирішується питання про обрання щодо підозрюваних осіб запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Проводиться робота щодо встановлення інших фактів катувань та збір доказів щодо причетності інших службових осіб колонії, в тому числі керівного складу.

Також проводяться слідчі дії в офісі Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань ДКВС та у керівника цієї установи. Крім інформації про можливу організацію системи поборів та знущань у підпорядкованих закладах виконання кримінальних покарань, перевіряються також підстави отримання ним у приватну власність майна, яке значно перевищує його офіційні доходи. Йдеться про численні квартири, офісні приміщення та елітні автомобілі.

Читайте також