Компанії Порошенка активно скуповують землю через Prozorro.Sale

Фірми, пов’язані з родиною експрезидента, стали лідерами з викупу сільгоспземлі, спричинивши зростання вартості ділянок до 85 тис. грн за гектар.
Головне
Компанії Порошенка активно скуповують землю через Prozorro.Sale
Петро Порошенко. Фото з відкритих джерел
5 Червня 2025, 09:52
читать на русском

Після відкриття ринку землі для юридичних осіб компанії, пов’язані з родиною Петра Порошенка, розгорнули масштабну скупку сільгоспугідь через Prozorro.Sale. Їхня активність не лише підвищила цінову планку, а й спровокувала трансформацію земельного ринку в Україні.

Як з’ясувала Економічна правда, вони вже придбали щонайменше 2 тисячі гектарів землі, ще сотні – у процесі оформлення.

Активність зосереджена переважно у Вінницькій області — регіоні, де традиційно веде бізнес корпорація "Рошен". Серед найактивніших фігурують компанії "Поділля ленд інвестментс" та "Упі-агро ленд інвестментс" (створена наприкінці 2024 року). Обидві фірми скуповують ділянки з комунальної власності або з юридичними обтяженнями.

Частина цих угідь перебуває в оренді агрохолдингу ПАТ "ПК Поділля", що також належить родині Порошенка. Саме орендний контроль дозволяє структурам викуповувати землю навіть за вищими цінами – більшість угод укладається в діапазоні 70–85 тис. грн за гектар, що суттєво перевищує середньоринковий рівень.

Після того, як у 2024 році ринок землі відкрили для юридичних осіб, її вартість зросла щонайменше на 40%. Однією з причин цього стало агресивне скуповування високоякісних чорноземів структурами, пов’язаними з Порошенком та ще одним політичним гравцем — Андрієм Веревським, власником агрохолдингу Kernel.

На початку 2025 року середня ціна гектара сільськогосподарської землі сягнула 53 тис. грн — проти 40 тис. грн у грудні 2023-го. Але угоди, пов’язані з Порошенком і Веревським, фіксуються на 1,5 раза вищому рівні, що створює на ринку альтернативну цінову реальність.

З 1 січня 2024 року юридичні особи отримали право купувати землю, але з лімітом — не більше 10 тис. га в одні руки. Це дало старт активному формуванню великих земельних банків, особливо серед політично наближених до влади фігур.

Фірми, пов’язані з родиною Веревського, вже досягли межі у 10 тис. га. Вони зосередили скупку в Хмельницькій та Полтавській областях, скуповуючи найродючіші чорноземи через компанії "Земельний край", "Земельний край 2" і "Земельний дім".

Паралельно компанії Порошенка діють через Prozorro.Sale — аукціони, де часто продається земля під виконавчими провадженнями чи з комунальної власності. Така схема дозволяє впливати на цінову динаміку та зміцнювати орендний контроль.

Аналіз ринку свідчить: у 2023 році 72% угод оформлялися за ціною, що практично дорівнювала нормативній грошовій оцінці (НГО). У 2025 році їх кількість знизилася до 45% — переважно завдяки юридичним особам. Серед угод юросіб продаж за НГО становить лише 22%, у фізосіб — досі 56%.

Це має і податкові наслідки. Оскільки НГО є базою оподаткування, занижені ціни продажу призводять до втрат держбюджету. Покупці платять 1% пенсійного збору, продавці – 5% ПДФО і 5% військового збору (з 2025 року).

Юрособи, навпаки, через Prozorro та вищі ціни забезпечують вищі податкові надходження — але й створюють нові виклики для ринку.

Станом на 2025 рік компанії Порошенка і Веревського формують найбільші приватні земельні банки в Україні. Їхня активність уже суттєво змінила ринкову динаміку та цінову політику.

Однак це також породжує побоювання щодо можливої монополізації ринку, обмеження доступу дрібних фермерів до земельних ресурсів та надмірної концентрації землі в руках політичних і бізнес-еліти.

Нагадаємо, лідеру партії «Європейська солідарність» Петру Порошенку заборонили виїзд за кордон на весняну сесію Парламентської асамблеї НАТО у США, попри офіційне запрошення та надані документи. У політсилі вважають це політично вмотивованим рішенням, яке шкодить не лише опозиції, а й міжнародним інтересам України.

Читайте також
1