Європейська солідарність

Європейська солідарність

Фракція Петра Порошенка у Верховній Раді ІХ скликання

Нині "Європейська солідарність" – невелика опозиційна фракція у Верховній Раді, хоча ще в минулому скликанні політична сила мала більшість. Історія партії почалася ще за Кучми. З того часу вона була частиною "Партії регіонів", блоку "Наша Україна" Віктора Ющенка та побувала у владі та зазнала нищівної поразки у 2019 році.

Історія створення

Петро Порошенко вперше потрапив до Парламенту в 1998 році як мажоритарник від Вінниччини. Тоді він увійшов фракції СДПУ(о), та вже у 2000-му Порошенко став головою своєї фракції "Солідарність" і створив партію з такою ж назвою. Згодом ця партія стала частиною "Партії регіонального відродження "Трудова солідарність України" (пізніше – "Партія регіонів"), її на рівних правах очолили Рибак, Ландик і Порошенко.

Згодом "Солідарність" приєдналась увійшла до блоку "Наша Україна". Порошенко став керівником виборчого штабу блоку на парламентських виборах 2002 року. Вибори відбулися за змішаною системою, "Наша Україна" перемогла за списками. "Солідарність" отримала 6 мандатів (5 за списком і 1 мажоритарник).

Читайте також історію створення Партії Регіонів та Слуги народу.

У 2013 році реєстрацію партії скасували. Для участі в наступних виборах партію "Національний альянс свободи та українського патріотизму "НАСТУП" перейменували на "Всеукраїнське об'єднання "Солідарність", а після перемоги Порошенка на президентських виборах 2014 року – на "Блок Петра Порошенка", пізніше – Блок Петра Порошенка "Солідарність".

На виборах до ВР восени 2014-го БПП здобув 63 мандати за списками і 87 у мажоритарних округах.

Прихід у Парламент

Після обрання президентом Володимира Зеленського Верховну Раду восьмого скликання розпустили. Було призначено позачергові парламентські вибори, які відбулися 21 липня 2019 року. Перед цими виборами партія знову зазнала ребрендингу і стала називатися "Європейська солідарність". Політична сила об`єднала деяких політиків з БПП і НФ ("Народний фронт"). На вибори партія пішла з гострими опозиційними гаслами, критикуючи Зеленського та апелюючи до патріотичного та проєвропейського електорату, що випливало з назви та символіки. На одному електоральному полі виник конфлікт із новою партією "Голос" співака Святослава Вакарчука.

Верховна Рада України

Верховна Рада України Фото: сторінка ВР у Фейсбуці

Після нищівної поразки Петра Порошенка на президентських виборах очікувано його партія програла і парламентські, набравши лише 8.10% голосів виборців.

Структура та ідеологія

У Верховній Раді дев`ятого скликання фракція "ЄС" має 27 депутатів (23 пройшли за списками, 2 – мажоритарники і 2 – самовисуванці). Фракцію очолюють голова фракції БПП у попередньому скликанні Артур Герасимов і перша віцеспікерка в попередньому скликанні (була першою жінкою на цій посаді в історії Верховної Ради України) та колишня прессекретарка президента Ющенка Ірина Геращенко. У невеликій фракції немає чітко виражених груп впливу.

"ЄС" позиціює себе як патріотична прозахідна партія, яка сповідує європейські ліберальні цінності. Однак вона близька і до релігійних організацій. На сайті партії вказано, що в основі її ідеології "є ідея солідарності".

Парламентська діяльність і медійні обличчя

"ЄС" перебуває у жорсткій опозиції до монобільшості, не підтримує жодних кадрових рішень, нещадно критикує уряд та президента. Однак в окремих випадках фракція підтримує рішення більшості (земельна реформа, євроінтеграційні закони).

Найбільшими медійними обличчями "ЄС" є:

Петро Порошенко – експрезидент України, олігарх, статки якого оцінюють в 1,6 мільярда доларів.

Ірина Геращенко – колишня віцеспікерка ВР і колишня Уповноважена Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях.

Олексій Гончаренко – колишній член "Партії регіонів" і в минулому прибічник надання російській мові статусу другої державної.

Іванна Климпуш-Цинцадзе – колишня віцепрем`єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, онука головного команданта Карпатської Січі Дмитра Климпуша.

Володимир В`ятрович – колишній директор Інституту національної пам`яті, автор декомунізації.

Ніна Южаніна – колишня голова Комітету з питань податкової та митної політики.

1