Слуга народу

Слуга народу

Партія, котру Володимир Зеленський привів у Верховну Раду

Партія-рекордсмен у злеті та падінні рейтингів, що увійшла до парламенту із максимальною електоральною підтримкою майже одразу ж після створення, а також зразу після того, як однойменний серіал "Слуга народу" забезпечив коміку Володимиру Зеленському однозначну перемогу на президентських виборах.

Історія заснування

"Матір" "Слуги народу" народилася 13 квітня 2016 року як "Партія рішучих змін", яку очолював колишній голова студентської ради студмістечка КПІ. Наступного 2017 року її перейменували на "Слугу народу", очолив її тоді керівник ТОВ "Квартал 95" і ТОВ "Студія Квартал-95", а нині голова СБУ – Іван Баканов. Офіс розташовувався на чотирьох квадратних метрах офісу адвокатського бюро "Качура Лоєрс", що належало тоді адвокату, трохи раніше керівнику підрозділу "Українського вибору" Віктора Медведчука в Солом’янському районі Києва, а тепер заступнику голови Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександру Качурі.

Після перемоги Володимира Зеленського на виборах 2019 року головою партії стає Дмитро Разумков, а після парламентських виборів – Олександр Корнієнко.

У травні 2018-го – за партію були готові проголосувати 5% виборців, та після перемоги Зеленського в 2019-му її рейтинг зріс до 40%. Новообраний Президент розпустив Парламент і призначив позачергові вибори до Верховної Ради.

Прихід у Парламент

На своїх перших виборах "слуги" отримали небачену досі підтримку в історії українського парламентаризму – 43.16%, привівши в Парламент 254 депутати (124 за списками і 130 мажоритарників). Депутатами від нової партії стали здебільшого доти невідомі люди, які вперше потрапили в політику, часом із дуже несподіваних попередніх робіт – наприклад, весільного фотографа. Новообраних нардепів тиждень навчали депутатству в Трускавці.

У Верховній Раді фракція СН утворила так звану монобільшість, маючи більше, ніж 226 голосів для цього. І знову вперше в історії Верховної Ради депутатів розсадили так, що спереду біля трибуни і президії опинилися лише представники керівної фракції. Навіть комуністи ще у Верховній Раді УРСР ХІІ скликання (тепер Верховна Рада І скликання – 1990 – 1994 рр.) не дозволяли собі такої узурпації сесійної зали – "Народна Рада", яка була в опозиції до комуністичної більшості, "Група 239", мали доступ до трибуни.

Структура та ідеологія

У різний час "Слуга народу" декларувала різну ідеологію. Спочатку це було лібертаріанство й лібералізм, згодом заговорили про суміш лібералізму й соціалізму, а зараз на офіційному сайті вказано, що це "український центризм". У березні 2021 в партії створили новий керівний орган – Національну раду громад.

У парламенті монобільшість "слуг народу" поділена на 15 мініфракцій, кожною з яких керують 15 заступників голови фракції. У "Слузі народу" виділяють кілька умовних груп впливу, зокрема:

Дмитра Разумкова,

Ігоря Коломойського/Олександра Дубінського,

Іллі Павлюка (представляє інтереси Ріната Ахметова),

Андрія Богдана,

Віктора Пінчука.

Медійні обличчя та парламентська діяльність

Прийшовши до влади, "Слуга народу" запустила так званий турборежим – спрощене і прискорене ухвалення законів (зі звинуваченнями в порушенні Регламенту ВР), демонструючи свою ефективність. Однак, порівняно з першим роком роботи Парламенту попереднього скликання, депутати ухвалили менше законів – турборежим не виправдав себе.

Невдовзі після початку роботи Парламенту, моноліт нової політичної сили посипався. Часто для ухвалення необхідних рішень СН заручається підтримкою інших фракцій і груп, головно, "Довіри" та "За майбутнє".

Одним зі своїх головних досягнень у Верховній Раді "Слуга народу" називає земельну реформу.

Найупізнаваніші представники "Слуги народу":

Дмитро Разумков – Голова Верховної Ради, архітектор передвиборчої кампанії Володимира Зеленського, в минулому член "Партії регіонів" (2006 – 2010 рр).

Давид Арахамія – керівник фракції СН у Парламенті, колишній волонтер. Відомий також через сексистський скандал: обговорював з Олександром Корнієнком (наступний у списку) колег жінок і обидва депутати погодилися в тому, що одна з них "піддута ту мач", а інша - "корабельна сосна".

Олександр Корнієнко – перший заступник голови фракції, у 2019-му очолював штаб СН на парламентських виборах.

Євгенія Кравчук – заступниця голови фракції СН, керувала пресофісом СН, а раніше – пресслужбою партії "УКРОП".

Руслан Стефанчук – перший віцеспікер Верховної Ради, ідеолог виборчої кампанії Володимира Зеленського, колишній проректор вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.

Ірина Верещук – колишня міська голова м. Рава-Руська (Львівщина). У 2020 році брала участь у виборах мера Києва – прославилася зйомками ролика, де в образі Мері Поппінс літала на парасолі. Кандидатку звинуватили в плагіаті. Те, що знімали, було дуже схоже на рекламу шотландської вітроелектростанції. Ролик так і не оприлюднили.

Мар`яна Безугла – лікарка, раніше – старша інспекторка з контролю за виконанням доручень відділу цивільних експертів Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України.

Галина Третьякова – голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Раніше – голова громадської ради при Пенсійному фонді, членкиня правління Пенсійного фонду. Авторка перла про "дітей низької якості".

Микола Тищенко – власник декількох київських ресторанів, колишній телеведучий. Фігурант двох скандалів через недотримання вимог карантину: попри заборону, у 2020 році продовжував роботу його ресторан "Велюр", а у 2021-му депутат святкував день народження дружини в готелі "Fairmont" ще й із забороненим у Києві феєрверком.

Максим Бужанський – регулярно потрапляє в скандали через проросійські заяви і дії, співавтор законопроєкту про використання російської в роботі Верховної Ради, демонстративно зневажає Героїв Небесної Сотні, озвучує російські історичні та воєнні наративи.

1