Батьківщина

Батьківщина

Партія Юлії Тимошенко у Верховній Раді ІХ скликання

Партія "Батьківщина" стала незмінним символом української політики. Зародившись на зламі тисячоліть, у кінці епохи Кучми, ця політична сила пережила "Нашу Україну" Ющенка та "Партію регіонів" Януковича. Нині це не найпотужніша партія у Верховній Раді, але досі впливова і помітна.

Історія створення

Далекого 1995 року, коли в Україні ще ходили купони, ректор Дніпропетровського національного університету заснував Громадську організацію "Союз миролюбних сил "Батьківщина". Тим часом Юлія Тимошенко займалася торгівлею пальним і була невідомою широким масам, аж поки в 1997-му не стала народною депутаткою від одного з мажоритарних округів Кіровоградщини. Тоді ж вона починає працювати на опального Павла Лазаренка.

Коли в Лазаренка виникають проблеми з правосуддям, Юлія Тимошенко починає окремий політичний проєкт, і в 1999 році у Верховній Раді з`явилась фракція "Батьківщина", яка тримається в Парламенті вже рекордні 7 скликань або ж 22 роки! Цього ж 1999-го року "Союз миролюбних сил "Батьківщина" став відомою нам партією "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина". Як Путін править Росією з грудня 1999-го, так і Юлія Тимошенко з грудня 1999-го очолює "Батьківщину".

Прихід у Парламент

У 2002 році фракція БЮТ мала 27 місць у парламенті, а після Помаранчевої революції, в 2006 році, – це уже 130 депутатів, серед яких тодішні політичні новачки Наталія Королевська, Олег Ляшко і навіть Андрій Портнов, який до роботи на Януковича захищав інтереси Тимошенко в суді, коли вона програла президентські вибори в 2010-му.

Після позачергових парламентських виборів 2007-го БЮТ отримав свій найкращий результат – 177 мандатів. Це був золотий час "Батьківщини", бо в 2012-му вона мала вже 71 місце.

Після Революції Гідності "Батьківщина" пішла на парламентські вибори 2014 року, озброївшись Надією Савченко як першим номером списку. Це, однак, дозволило привести у Верховну Раду лише 19 депутатів. У нинішньому скликанні "Батьківщина" має 24 мандати, але і посаду віцеспікера.

Структура та ідеологія

Фракцію очолює Юлія Тимошенко, її перший заступник – Сергій Соболєв. Чітко виражених груп впливу немає. На сайті партії вказано, що "Батьківщина", "бувши  асоційованим  членом  Європейської  народної  партії  (ЄНП)  як  союзу центристських  та  християнсько-демократичних  партій  континенту,  цілком  і  повністю  поділяє світоглядні засади, задекларовані в основних програмних документах ЄНП".

Парламентська діяльність і медійні обличчя

"Батьківщина" відома своїм популізмом у питаннях ЖКГ і землі, зокрема, лідерка партії Юлія Тимошенко часто використовує слово "геноцид", коли говорить про тарифи на житлово-комунальні послуги та відкриття ринку землі. Позиціонуючи себе як опозиція, "Батьківщина", однак, іноді голосує разом із монобільшістю.

Медійні обличчя:

Юлія Тимошенко – колишня Прем`єр-міністерка України

Сергій Соболєв – перший заступник голови фракції "Батьківщина"

Валентин Наливайченко – колишній голова СБУ

Олена Кондратюк – віцеспікерка Верховної Ради

Сергій Власенко – відомий із часів Помаранчевої революції, коли захищав інтереси Ющенка

Олексій Кучеренко – колишній міністр із питань житлово-комунального господарства

Альона Шкрум – у VII скликанні ВРУ одночасно була помічницею Ірини Геращенко і комуніста Ігоря Алексєєва

Іван Крулько – колишній голова ГО "Батьківщина молода".

1