Портнов Андрій

Портнов Андрій

Одіозний український політик, ексрадник президента-втікача Віктора Януковича, заступник голови Адміністрації президента у 2011-2014 роках

Всі новини

Місце народження

Андрій Володимирович Портнов народився 27 жовтня 1973 року у Луганську.

Освіта та наукова діяльність

• У 1999 році заочно закінчив юридичний факультет Східноукраїнського державного університету.
• У 2001 році Андрій Портнов захистив дисертацію у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана та отримав науковий ступінь кандидата економічних наук.
• У вересні 2009 року політик захистив дисертацію “Становлення і розвиток конституційного судочинства в Україні: проблеми теорії і практики” і отримав ступінь доктора юридичних наук.
• У листопаді того ж року став професором кафедри конституційного та адміністративного права юридичного факультету КНУ імені Т. Шевченка. Також Портнов був обраний членом спеціалізованої вченої ради Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана.

Родина

• Андрій Портнов одружений, дружина Тетяна 1974 р.н. займається приватною нотаріальною діяльністю.
• Подружжя виховує двох дітей: сина Ігора 1993 р.н. та дочку Лілію 1994 р.н.
• Сестра Андрія Портнова Ісаєвська Олена Володимирівна, 1980 р.н., працювала суддею скандального Печерського районного суду м. Києва.

Політична кар’єра

У біографії Андрія Потрнова на 1991-1992 роки випав період служби у Збройних Силах СРСР, і після його розпаду - незалежної України. Після завершення служби в армії, у 1993 році Портнов працював юрисконсультом у луганській фірмі “Юрліт Лтд”, згодом упродовж двох років обіймав посаду юриста на підприємстві “Луганська нафтобаза”.

У 1996 році працював головою юридичної фірми “Укрінформправо”, яка надавала юридичні послуги в Луганську. На початку 1997 року в кар’єрі Андрія Портнова стався різкий перелом, у січні він переїхав до Києва та почав працювати в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, звідки звільнився наприкінці 2001 року.

З січня 2002 року майбутній політик працював директором юридичної фірми “Портнов і партнери”, однак вже в червні 2003 року знову повернувся до Державної комісії з цінних паперів, де на різноманітних посадах пропрацював до липня 2005 року.

У 2004 році президент Леонід Кучма присвоїв Андрію Портнову звання “Заслужений юрист України”.

В кінці 2004 року Андрій Портнов став фігурантом скандалу, який згодом отримав назву “Справа Сахнацької”. Тоді голова юридичного управління Держкомісії Оксана Сахнацька заявила, що Портнов погрожував їй вбивством в приміщенні Державної комісії, за цим фактом відкрили кримінальну справу. Сам Портнов звинувачення відкидав. Згодом Голосіївський суд міста Києва закрив провадження.

Також Портнова пов'язують із діяльністю фірми “Корпоративні технології”, послугами якої користувалася група “Приват”. За даними ЗМІ, звільнення Андрія Портнова з Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відбулося через скандал довкола невдалої спроби “реприватизації” на користь групи “Приват” Нікопольського заводу феросплавів.

Після звільнення з комісії цінних паперів Андрій Портнов до квітня 2006 року займався адвокатською діяльністю. У цей період розгорівся скандал “любих друзів” серед оточення новообраного президента Віктора Ющенка. Тоді держсекретар Олександр Зінченко звинуватив голову РНБО Петра Порошенка та його оточення в коруції, і Андрій Портнов у судах представляв інтереси Зінченка. Однак зрештою всі суди закінчилися на користь Петра Порошенка. Саме тоді Портнов почав зближуватися із Юлією Тимошенко, яка перейшла до конфронтації із президентом Віктором Ющенком.

Напередодні виборів у парламент 2006 року Андрій Портнов був включений у список "Блоку Юлії Тимошенко" і під час передвиборчої гонки очолював юридичний відділ штабу партії. За результатами голосування Портнов став народним депутатом. Під час позачергових виборів до Верховної Ради 2007 року він повторно був обраний нардепом за списками БЮТ.

У 2008 році політик став заступником голови фракції "Блок Юлії Тимошенко" в парламенті. Тоді в Раді він очолював неформальну “групу Портнова”, до якої входили депутати Володимир Пилипенко, Святослав Олійник та Валерій Писаренко.

Андрій Портнов, будучи керівником юридичної служби БЮТ, у серпні - вересні 2008 року спільно із Партією Регіонів працював над розробкою проєктів законів, які суттєво обмежували повноваження президента Віктора Ющенка. А вже в січні 2009 року, за дорученням прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, Портнов займався супроводом скандальних “газових угод” із Російською Федерацією. За даними ЗМІ, він, і кум Путіна Віктор Медведчук, особисто були присутніми під час підписання “газових угод”.

Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах 2010 року Андрій Портнов захищав інтереси Юлії Тимошенко в судах, однак пізніше покинув БЮТ, а його група в парламенті перейшла до Партії Регіонів. У квітні 2010 року Віктор Янукович запропонував Портнову посади заступника голови Адміністрації президента і керівника Головного управління з питань судової реформи та судоустрою. Також Янукович ввів Андрія Портнова в раду Нацбанку і наглядову раду Ощадбанку. У 2011 році він став радником президента Януковича.

Віктор Янукович і Андрій Портнов, 2 серпня 2010 року

Віктор Янукович і Андрій Портнов, 2 серпня 2010 року (Фото: Радіо Свобода)

Того ж року він очолив групу, яка розробляла проєкт скандальних змін до Кримінально-процесуального кодексу, які після схвалення парламентом у 2012 році надовго зацементували практику “ручних судів” та можливість уникнення покарання топ-чиновниками в кримінальних справах.

Під час Революції Гідності Портнов вважався одним із авторів “Диктаторських законів” 16 січня, однак заперечував свою причетнісь до їх розробки. 24 січня 2014 року Віктор Янукович звільнив Андрія Портнова з посади радника і призначив його першим заступником голови Адміністрації президента. Однак вже 26 лютого виконувач обов’язки президента України Олександр Турчинов звільнив Портнова з посади першого заступника глави АП.

Втеча з України

22 лютого 2014 року, після перемоги Революції Гідності, Портнов покинув територію України і переїхав до Москви. 6 травня його включили до санкційного списку Європейського Союзу (у 2015 році виключили із списку). 25 травня російська влада надала Портнову дозвіл на тимчасове проживання в РФ. У січні 2015 року Генеральна прокуратура відкрила проти Порнова кримінальну справу за ст. 191 ч. 3 Кримінального Кодексу (привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем). Також МВС України оголосило його в розшук. 12 листопада 2015 року Печерський районний суд Києва припинив розшук Портнова “у зв'язку з встановленням його місцезнаходження”.

У січні 2018 року Андрій Портнов заявив, що отримав дозвіл на проживання та роботу в Австрії. Він оселився у Відні і заявляв, що займається адвокатською діяльністю і відкрив банківський рахунок в цій країні.

З серпня по жовтень 2018 року одіозний політик був власником корпоративних прав телеканалу “NewsOne”, згодом передав їх соратнику Віктора Медведчука Тарасу Козаку.

Повернення з еміграції та скандали

Напередодні виборів президента України 2019 року Андрій Портнов заявив про підтримку кандидата Володимира Зеленського, і після його перемоги, 19 травня повернувся в Україну.

Андрій Портнов після повернення в Україну

Андрій Портнов після повернення в Україну (Фото: Фейсбук)

Він писав заяви до Державного бюро розслідувань (ДБР) проти п'ятого президента Петра Порошенка, займався лобіюванням закриття кримінальних справ проти проросійського блогера Анатолія Шарія та головного редактора пропагандистського видання “Страна.ua” Ігоря Гужви. Також він закликав амністувати працівників підрозділу "Беркут" і розпочати слідство проти учасників Революції Гідності, а після реакції на це з боку “Музею Майдану” погрожував репресіями щодо його працівників.

Як повідомляли журналісти програми “Схеми”, після того, як Портнов повернувся в Україну, олігарх Ігор Коломойський забезпечив його житлом, автомобілем і охороною. 19 червня стало відомо, що Портнова працевлаштували на кафедру конституційного права юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Наступного дня студенти, обурені таким рішенням, вийшли на акцію протесту. Після цього ректор університету повідомив, що рішення про наймання Портнова на роботу було скасоване.

Акція протесту студентів КНУ ім. Тараса Шевченка

Акція протесту студентів КНУ ім. Тараса Шевченка (Фото: Радіо Свобода)

У серпні Печерський районний суд Києва задовольнив позов чиновника часів Януковча Портнова і вирішив стягнути з бюджету майже 7 млн грн компенсації на його користь. Тоді журналістам про це повідомила його сестра Олена Ісаєвська. Цей же Печерський суд 31 серпня відмовив водієві програми “Схеми” Борису Мазуру, який вимагав від Портнова видалити з публічного простору його персональні дані. Також суд постановив стягнути з водія “Схем” витрати Портнова на адвокатів у розмірі 52 500 гривень.

Журналісти проєкту "Слідство.Інфо" повідомляли, що Портнов погрожував прокурорам, які розслідують проти нього кримінальні провадження. Зокрема, по телефону Портнов погрожував співробітнику Генпрокуратури Олександрові Божку, який відмовлявся закривати кримінальну справу, перетворити його “на шматок лайна", а також писав йому погрози "в**ати в тупий собачий рот". Колишньому керівнику управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергієві Горбатюку він заявляв, що буде “показувати його, як тварину у клітці”. За цими фактами Державне бюро розслідувань почало розслідування.

Також колишній соратник Януковича Андрій Портнов судився із Міністерством освіти і науки і вимагав вилучити із шкільних підручників історії для 5 - 11 класів розділи про Революцію Гідності. 31 січня 2020 року Печерський суд ухвалив ще одне скандальне рішення на користь Андрія Портнова. Суд вирішив, що одіозний політик упродовж останніх 5 років проживав на території України.

Дата публікації: 30.05.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1