Козак Тарас

Козак Тарас

Депутат ВРУ VIII і IX скликань, бізнес-партнер і соратник "кума Путіна"

Всі новини

Козак Тарас – колишній держслужбовець, одіозний проросійський політик та бізнесмен, пов’язаний з криміналом, партнер і соратник Медведчука.

Місце народження

Народився 6 квітня 1972 року у Львові.

Освіта

  • 1990-1995 роки  - закінчив Львівський сільськогосподарський інститут, економічний факультет, спеціальність бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності.
  • 1995-1999 - ЛНУ ім. Івана Франка, юридичний факультет, заочна форма навчання, спеціальність "Правознавство".
  • 2001 рік – захистив кандидатську дисертацію, отримав науковий ступінь кандидата економічних наук.

Родина

Батько – Роман Іванович – керівник ДП санаторій "Шкло".

Мати – Софія Степанівна – власник ТзОВ "Зустріч".

Брат – Богдан Романович – бізнеспартнер, підставний власник частини бізнесу.

Сестра – Ольга Романівна, учасник сімейного бізнесу.

З офіційною дружиною розлучений (одружились ще студентами). Від першого шлюбу двоє дітей – син Роман та дочка Роксолана, які навчаються та проживають в Швейцарії.

З початку 2000-х фактично проживає з Наталією Лавренюк, у них спільна дочка Марія.

Коротка біографія

  • 1989 рік – закінчив середню школу, та одразу вступити в інститут не вдалось.
  • 1989 -1990 роки – рік працює в радгоспі "Львівський"
  • 1990 – 1995 роки – навчання у Львівському сільськогосподарському інституті.
  • 1993 -1998 роки – робота в ДПІ м. Львова на посадах: старший державний податковий ревізор-інспектор; начальник оперативно-контрольного відділу; заступник начальника - начальник управління оперативного контролю.
  • 1998 – 2001 роки – працює в ДПА у Львівській області, заступник голови - начальник управління оперативного контролю та запобігання порушенням у сфері діяльності суб’єктів підприємництва.
  • 2001- 2003 роки - перший заступник голови ДПА у Львівській області.
  • 2003 - 2004 роки – переходить в Державну митну службу України, начальник Західної регіональної митниці.
  • 2004 - 2005 роки - заступник голови Державної митної служби України і одночасно начальник Західної регіональної митниці.
  • 2005 – 2010 роки – після звільнення через суд поновлюється заступником голови Державної митної служби України.
  • З травня 2009 до березня 2010 року - в.о. начальника Одеської митниці.
  • Весна 2010 року – остаточно покидає державну службу. Згодом стає офіційним співвласником і головою правління ПП "Прайвет канселер".
  • Листопад 2010 року – Тарас Козак обирається депутатом Львівської обласної ради.
  • 2014 – 2019 роки – обирається депутатом Верховної Ради України 8-го скликання по списку "Опозиційного блоку".
  • 2019 рік – стає депутатом ВРУ 9-го скликання від партії "Опозиційна платформа – за життя".
  • Крім того, Тарас Козак з 2000 року  - Почесний працівник податкової служби, а з 2004 року – Заслужений економіст України.
  • В 2002 році його нагородили орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
  • В 2009 році отримав нагороду Молдови – орден Пошани.

Бізнес і політична діяльність

У Тараса Козака бізнес і політика тісно переплетені. Адже саме політичне "прикриття" забезпечило молодому хлопцю і мільйонні статки, і карколомну кар’єру.

Ще на початку 90-х він починає співпрацю з Сергієм Медведчуком, який тоді був головним податківцем Львівщини. Під його крилом Тарас Козак швидко дослужився до посади заступника голови, а згодом і першого заступника голови ДПА у Львівській області. На енергійного, ділового, жорсткого і безпринципного податківця звернув увагу брат Сергія Віктор Медведчук (досьє Медведчука Віктора) – один з найвпливовіших політиків того часу. Їх знайомство переросло в тісну співпрацю і дружні відносини. Саме з ініціативи Віктора Медведчука Козак переходить в Державну митну службу України і в 2003-2004 роках очолює Західну регіональну митницю.

Як Козак розвернувся на митниці більш детально поінформуємо в наступному розділі. Тоді остаточно сформувалась бізнес-імперія їх сімейного клану, основи якої були закладені ще на податковій службі. Адже саме контроль над митницею приніс шалені надприбутки завдяки контрабанді в обидві сторони. Під опікою Козаків на той час було майже два десятки підприємств. На сестру Ольгу Романівну записали "Конкордія – Львів" і "Львівхолод". Брат Богдан та кум Олег Шепіта керували наступними підприємствами: фірма "Хоммар" ЛТД, ЗАТ Львівський м’ясокомбінат, ЗАТ "Біохімфарма", ТОВ "Тако плюс" (українсько-чеське), ТОВ "Мальвазія-інвест", ТОВ "Керамбуд", ПП торговельна компанія "Рукавичка", ТОВ "Озеро", ТОВ авіаційна компанія "Галавіасервіс", СП у формі ТОВ українсько-латвійське "Сканді авто", ТОВ "Капітал плаза", ТОВ "Добробут-інвест", ТОВ "Будімекс-дромекс", ТОВ "Інтер’єр янкович", ТОВ "Пройпшем Україна", ТОВ "Міськбудмоноліт", ТОВ "Магнат" РР", "Київінвестспецбуддевелопмент". Значна кількість будівельних фірм не означає активного будівництва багатьох об’єктів, через них збувались величезні партії будівельної контрабанди.

Якщо хтось заважав родинному бізнесу – з тим не церемонились. І сьогодні не розслідуване вбивство Степана Сенчука, в якому відкрито звинувачували Тараса Козака. Коли митник вирішує придбати собі літак ЯК-42, у керівництва країни терпець вривається. А тут ще звинувачення у замаху на вбивство нардепа Петра Писарчука. Подейкують, що особисто Кучма (досьє Кучми Леоніда) дав розпорядження щодо Козака, і навіть Медведчук не зміг прикрити товариша.

Козак вирішує перечекати, весь 2005 рік не висовується, багато часу проводить за кордоном.

В 2006 році активізується, приєднується до Наталії Вітренко. Але її партія не долає  прохідний бар’єр. Тоді Тарас Козак на деякий час облишив політику і пішов звичним шляхом – подав у суд за нібито незаконне звільнення та й заніс кому потрібно в уряді Януковича (досьє Януковича Віктора)  "стимули". Суд приймає рішення на його користь, Козака поновлюють на посаді з 2005 року.

З цього часу він кілька років не цікавиться політикою, а так активно розвиває свій бізнес, що про Козака починають писати як про самого багатого митника. Свої підприємства він переводить в офшори і частину оформляє безпосередньо на себе: Turul Investments Limited (Кіпр), Hakail Limited (Кіпр), Revelon Investments LTD (Британські Віргінські острови), Migover Trading LTD (Кіпр), Havanor Management Limited (Кіпр), ТОВ Добробут-Інвест (Україна), ООО Добробут-Инвест (Росія). Влада втомлюється від скандальних публікацій, нелегального бізнесу держслужбовця, депутатських запитів, і в 2010 році його остаточно звільняють з митниці.

Козак не забуває старого товариша, стає заступником голови ГО “Центр Правова Держава”, керівником якої є Віктор Медведчук. В 2012 році Козак знову пробує потрапити в парламент. Цього разу вирішує спробувати  через мажоритарний округ у Жовківському районі Львівської області. Колишній митник коштів не шкодував. Він і автобуси купував, і продукти роздавав тонами, і парафіян возив на Святу землю. Але виборці подарунки брали, а проголосували за опозиціонера.

У 2014 році бізнесмен вже не ризикує з мажоритаркою, а забезпечує собі прохідну позицію у списку "Опозиційного блоку". Водночас активізується Віктор Медведчук і готує своє повернення у велику політику. А поки вони з Козаком відкрито заробляють на війні з Росією і ведуть прибутковий бізнес в країні-агресорі.

У 2018 році колишній митник був одним з 36 депутатів, які голосували проти закону про визнання Українського суверенітету над окупованими територіями Донецької і Луганської областей.

У тому ж році він купує 2 телеканали NewsOne і "112 Україна". А у 2019 році стає власником популярного на заході країни телеканалу ZIK, після придбання якого звільнилась значна частина редакторів, журналістів та телеведучих. Всі ці медіа одразу ж розпочали активну проросійську пропаганду.

Медіамагнат Тарас Козак (фото з відкритих джерел)

На позачергових виборах 2019 року Козак балотується від партії "Опозиційна платформа - За життя", одним із лідерів якої став Віктор Медведчук. Два товариші стають нардепами і посилюють боротьбу з командою Зеленського (досьє Зеленського Володимира). У відповідь 2 лютого 2021 року президент вводить в дію рішення РНБО про санкції проти депутата Козака і восьми його медійних компаній. ОПЗЖ, втративши потужний медіаресурс переносить пропаганду в інтернет, а Козак і Медведчук готуються до судових розглядів.

Народні депутати Тарас Козак (крайній зліва) і Віктор Медведчук (другий зліва). Фото: прес-служба ОПЗЖ

Кримінал та скандали

Практично весь бізнес Козака був пов’язаний з криміналом, скандалами, порушенням законодавства. І не тільки бізнес, а вся його робота в податковій і на митниці. Особливо шокували громадськість зловживання на Західній регіональній митниці. Мало того, що кожному митному пункту доводили норму поборів за зміну, але Козак ще і ставив біля них на трасі своїх контролерів, щоб рахували автомобілі і не дозволяли митникам приховувати від начальства частину "виручки". Працівники митниці того періоду пригадують, як щоденно через кордон і назад десятками курсували вантажівки, до яких їм забороняли підходити, бо це автомобілі "брата Бодіка". Тобто, масштабна контрабанда возилась для компаній, оформлених на брата Козака, і об’єми дійсно вражали. У попередньому розділі згадувався скандал навколо придбання митником літака, але не менш цікаві факти встановили журналісти, коли виявили, що двоє дітей Козака з 2005 року проживають і навчаються в елітних пансіонах Швейцарії. Вартість їх перебування кожного року складає близько 5 млн гривень. Крім того, в Козака є нерухомість в Баден-Баден, орієнтовна вартість 3 млн євро. І це в чиновника, що весь час працював в державних органах.

Формат досьє не дозволить описати всі "подвиги" Тараса Козака. Тому згадаємо кілька найбільш скандальних. Понад десять років він проживає з Наталією Лавренюк, на яку записана значна частина його бізнесу та нерухомості, але її він вперто не вносить у декларацію. У неї в Україні нарахували 12 квартир, десяток земельних ділянок на  Київщині, акції російської нафтової компанії в Ханти-Мансійському автономному окрузі.

Народний депутат України Тарас Козак виступає в ефірі російського пропагандистського каналу (скріншот відео)

У 2016-му Козак раптом стає власником кіпрської компанії Turul Investments Limited, що через фірму Havanor Management Limited володіла частиною акцій монополіста на ринку продажу цигарок в Україні - компанії "Тедіс Україна". Було встановлено, що основні власники цієї фірми – росіяни. Слідчі встановили, що з "Тедісу" через підставні компанії за кордон вивели 2,5 млрд і частина коштів пішла в Росію.

Ще більш нахабну оборудку Медведчука і Козака розкрили журналісти в 2016 році. Було виявлено, що українські ТЕЦ під виглядом вугілля з Південно-Африканської Республіки купують антрацит з окупованого Донбасу у компанії, пов'язаної з Віктором Медведчуком. А Козак у цій схемі забезпечував митне проходження вугілля.

Попри війну з Росією, бізнесмен володіє величезною ділянкою землі в окупованому Криму і російською фірмою "Добробут Инвест" через кіпрський офшор. Ця компанія будує пансіонат в Криму.

Коли Козак став власником телеканалів, їх антиукраїнська риторика стала реально загрожувати національній безпеці. І ніякі неодноразові попередження не діяли. Указ президента поставив крапку на їх проросійському мовлені, а Козак на 5 років потрапив під санкції РНБО. Підставою для санкцій стало розслідування, проведене спецслужбами України, в ході якого встановлено, що його схеми з постачанням вугілля з окупованих територій сприяють фінансуванню тероризму.

Таким чином наш фігурант потрапив під дію закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення".

11 травня 2021 року генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова підписала Козаку підозру в державній зраді.

Дата публікації: 11.05.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1