Соболєв Сергій

Соболєв Сергій

Відомий український політик, народний депутат I, II, IV, VI, VII, VIII, IX скликань

Всі новини

Соболєв Сергій – парламентар-старожил, вірний соратник Юлії Тимошенко з 2007 року, її перший заступник у партії “Батьківщина” і у фракції “Батьківщини” у ВРУ.

Місце народження

Народився 5 вересня 1961 року в місті Запоріжжя

Освіта

1983 рік – закінчив Запорізький державний педагогічний інститут (зараз — Запорізький національний університет). За фахом – історик.

1996 рік – закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Родина

Дружина – Ніна Іванівна, 1962 р. н., вчителька історії. У родині п’ятеро дітей – Юлія (1983 р.н.), Олена (1986 р.н.), Данило (2003 р.н.) та двійнята Меланія і Іван (2010 р.н.).

Кар’єра політика до 2014 року

 • Соболєв почав працювати одразу після закінчення школи.
 • 1978 – 1979 роки – трудився робітником на заводі "Гамма" в м. Запоріжжя.
 • 1979 – 1983 рік – навчався на історичному факультеті Запорізького педагогічного інституту.
 • 1983 – 1985 роки – проходив військову службу у збройних силах СРСР.
 • 1985 - 1986 роки - працював на Дніпровському електродному заводі, м. Запоріжжя.
 • 1986 -1990 роки -  був викладачем історії у Запорізькому педагогічному училищі №1.
 • До 1990 року входив до складу КПРС, згодом перейшов у табір демократичних сил.
 • 1990 -1994 роки – обраний народним депутатом України I  скликання. Член Комісії з питань законодавства і законності. Входив до Народної ради. Вступив у партію "Демократичного відродження України" (ПДВУ). Був лідером депутатської групи "Демократичне відродження України".
 • 1994 -1998 роки – Соболєв стає народним депутатом України II скликання. Член Комітету з питань правової політики і судово-правової реформи. Заступник голови Контрольної комісії ВР України з питань приватизації. Керівник групи "Реформи". За пропозицією Сергія Соболєва була створена спеціальна парламентська комісія з розслідування діяльності керівництва Чорноморського морського пароплавства (компанії "Бласко"). Брав активну участь у розробці Конституції України. У 1997 році був одним із засновників партії "Реформи і порядок" (ПРП), яку очолив Віктор Пинзеник.
 • 1998 рік - програв вибори на своєму окрузі. Поки він у напруженій боротьбі перемагав основного суперника Олександру Кужель, їх обох обійшов кандидат від Компартії Павло Баулін.
 • 1998 - 2000 роки – працював керівником групи експертів ТОВ "Середньоєвропейська агенція".
 • 2000 - 2001 роки – працевлаштувався на посаді радника прем'єр-міністра України В. Ющенка (досьє Ющенка Віктора).
 • 2002 – 2006 роки – повернувся в парламент у статусі народного депутата України IV скликання від блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". Керівник депутатської фракції політичної партії "Реформи і порядок" (2005-2006 рр). Голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення діяльності виконавчої влади та державної служби Комітету ВР  України з питань правової політики.
 • 2005 рік – Сергій Соболєв був нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
 • У березні-вересні 2005 року був представником Президента України у ВР України. Покинув посаду на знак протесту проти рішення Президента про відставку уряду Юлії Тимошенко (досьє Тимошенко Юлії).
 • 2006 рік – брав участь в чергових парламентських виборах у складі Громадянського блоку "ПОРА-ПРП". Партійне об’єднання не змогло подолати тривідсотковий прохідний бар'єр.
 • 2006 – 2007 роки – знову очолював групу експертів ТОВ "Середньоєвропейська агенція".
 • 2007 - 2012 роки – Соболєв вчетверте став народним депутатом України VI скликання від Блоку Ю. Тимошенко. Був обраний першим заступником голови депутатської фракції "Блок Юлії Тимошенко – "Батьківщина". Працював головою підкомітету з питань взаємодії з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями Комітету ВР України з питань правосуддя.
 • Виконуючи депутатські обов’язки, Соболєв продовжував займатись партійною роботою.    У 1997-2010 роках він був заступником голови, членом правління ПРП і одночасно - головою Запорізької обласної організації. У 2010 році його обрали головою ПРП.
 • Під час президентських перегонів він активно працював в команді Юлії Тимошенко. Соболєв безпосередньо очолював роботу "Народних зборів" (проєкт політтехнологів, що об’єднав на підтримку Тимошенко мало не половину громадських організацій України).
 • 2010 рік – після перемоги Януковича (досьє Януковича Віктора) на президентських виборах його опоненти обрали Соболєва керівником опозиційного уряду.
 • У 2012-2014 роках був обраний народним депутатом України VII скликання від ВО "Батьківщина". Працював членом Комітету з питань правової політики, першим заступником голови фракції.  Після об'єднання партій "Реформи і порядок" та ВО "Батьківщина" в червні 2013 року Соболєв був обраний одним із заступників лідера "Батьківщини".

Сергій Соболєв і Юлія Тімошенко (фото: facebook.com/Batkivshchyna)

Діяльність після Євромайдану, критика та скандали

Сергій Соболєв брав активну участь в революційних подіях 2014 року. 20 березня 2014 року він був призначений головою фракції "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді. Після звільнення Тимошенко парламентар був одним із небагатьох, хто залишився з лідеркою і не пішов у інші політичні проєкти.

Соболєв був автором законопроєкту "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України", який розробив під час Кримської кризи. 15 квітня 2014 року закон був прийнятий з поправками. За цим законом Автономна Республіка Крим визнається "тимчасово окупованою територією".

Жовтень 2014 року – за результатами позачергових виборів Верховної Ради Сергій Соболєв став народним депутатом України VIIІ скликання від партії “Батьківщина” (№4 у списку). Фактично цілу каденцію ВО "Батьківщина" знаходилась в опозиції до коаліції БПП та "Народного фронту". І Соболєв часто був рупором скандальних звинувачень.

Так, у 2015 році Соболєв звинуватив голову комітету з питань національної безпеки і оборони, члена фракції "Народний фронт" Сергія Пашинського в корупційних угодах щодо забезпечення армії, зокрема в махінаціях з паливом для Міністерства оборони. Пашинський у відповідь подав до суду за наклеп, але суд програв.

На початку 2016 року Сергій Соболєв звинуватив Міністерство оборони в закупівлі неякісних бронежилетів, які пробиває звичайна куля. Розгорівся скандал, але у оборонному відомстві швидко провели публічну перевірку і продемонстрували, що якість відповідає заявленим нормам.

У тому ж році депутат заявив, що провальна кадрова політика уряду перетворила "Укргазвидобування" в джерело брудних грошей, адже там через недогляд керують люди з російськими паспортами та громадянством РФ.

В жовтні 2016 року Соболєв у кулуарах парламенту звинуватив Валерію Гонтарєву в тому, що в часи президентства Януковича вона допомагала вивести за кордон понад мільярд доларів ростовського втікача. Він висловив надію, що після таких фактів буде небагато охочих голосувати проти її відставки.

На трибуні Верховної Ради (фото: ba.org.ua)

У листопаді 2016 року виник один з найгучніших скандалів, пов’язаних з Сергієм Соболєвим. Коли представник фракції "Самопоміч" звернувся з закликом промоніторити статки лідерки "Батьківщини", її заступник вийшов на трибуну і з гнівом заявив, що в часи президентства Януковича, коли люди регулярно виходили на Майдани проти дій влади, "Садовий на колінах ліз і уклінно просив Януковича прийняти його на дні народження". Соболєв також нагадав, як мер Львова "услужливо переходив на російську мову", приймаючи в місті Бориса Колеснікова та Віктора Януковича і сказав, що після такої ганьби його партійці не мають права повчати інших, як їм жити.

А в грудні того ж року нардеп в ефірі телеканалу ICTV заявив, що голова Запорізької обласної адміністрації Костянтин Бриль за 2 місяці через фіктивні фірми вивів і вкрав близько 30 тис. га землі громад. Його заява спричинила відставку чиновника та розслідування цієї справи.

З політичними соратниками у Верховній Раді (фото: facebook.com/Batkivshchyna)

В березні 2017 року Сергій Соболєв звинуватив Порошенка (досьє Порошенка Петра) у брехні і подвійних стандартах. Він нагадав, як керівництво країни три роки "не припиняло торгівлю на крові з окупованими територіями", мотивуючи такі дії збитками і переслідувало активістів за блокаду. А через три роки президент оголосив про закриття кордонів, називаючи це черговою перемогою. Нардеп підкреслив у своїй заяві, що за цинізмом Порошенко вже переплюнув Януковича. 

Щодо міжнародної діяльності, то в 2016 році Соболєва обрали віцепрезидентом групи Європейської Народної Партії в ПАРЄ.

Фото: facebook.com/Batkivshchyna

На дострокових парламентських виборах 2019 року Сергій Соболєв обраний народним депутатом Верховної Ради IX скликання від партії “Батьківщина”, № 4 в партійному списку. Він залишається надійним заступником Тимошенко і по партії, і по фракції.

Дата публікації: 02.03.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021