Голос

Голос

Партія, яку в Раду ІХ скликання привів Святослав Вакарчук

Уперше українці почули про партію "Голос" у травні 2019 року. Нова партія постала, як часто буває в нашій політиці, виникла зі старої – "голосом" просто назвали зареєстровану ще в 2015 році партію "Платформа ініціатив".

Історія створення

Очолила її нинішня депутатка Юлія Клименко. Вона ж очолила виборчий штаб партії на позачергових парламентських виборах влітку 2019-го. Після виборів лідером партії став її справжній засновник та натхненник – співак Святослава Вакарчука. Власне сама назва "Голос" і була алюзією на його творчість.

Перед парламентськими виборами "Голос" позиціював себе як нову політичну силу, яка сповідує проєвропейські цінності та веде у Верховну Раду, справді, нові обличчя. Варто зазначити, що депутати, які пройшли до Парламенту від "Голосу", потрапили туди таки вперше. Усі, крім самого Вакарчука, який раніше був народним депутатом, але склав повноваження не досидівши до кінця каденції.

Прихід у Парламент

На позачергових парламентських виборах у липні 2019-го "Голос" отримав 5,82% голосів виборців – останнє 5 місце. Партія привела в Парламент 17 депутатів за партійним списком  3 на мажоритарці. Керівником фракції з 20 депутатів став колишній відомий журналіст "Дзеркала тижня" Сергій Рахманін.

Як і попереднього разу, Святославу Вакарчуку швидко набридла робота у Верховній Раді, і невдовзі він склав повноваження голови партії "Голос", а потім і депутатський мандат. Очільником фракції став Ярослав Железняк, "Голос" очолила Кіра Рудик, Вакарчук сказав, що залишається лідером партії і займається "політичним провайдерством".

Структура й ідеологія

На сайті партії "Голос" вказано, що вона "іде в політику, щоб повернути людину в центр держави. Аби перестати ділитися на лівих і правих, на націоналістів та лібералів, а об’єднатися навколо людини та її непорушної гідності".

Після скандалу з коміком Сергієм Притулою, якого виключили з керівництва партії, навесні 2021 року широкому загалу стало відомо про ще серйозніші внутрішні конфлікти в партії.

Нечисельна парламентська фракція поділена на кілька груп: депутатів, які прийшли з громадського сектора, так званих професіоналів, а також людей із бізнесу, до яких належить і Кіра Рудик. Внутрішня опозиція звинувачує керівництво партії в таємних контактах з Офісом президента, інтригах і нецільовому витрачанні грошей, зокрема, на ботів для Рудик.

У інтерв'ю Парламент.UA Ольга Стефанишина розповіла про те, що Кіра Рудик узурпувала право на спілкування з пресою та почала демонструвати авторитарні способи управління всередині демократичної партії.

Колега Стефанишиної Ярослав Юрчишин, що вже також належить до депутатського об'єднання "Справедливість" всередині фракції "Голос" в інтерв'ю нашому виданню також додав, що партійний статут створювався під Святослава Вакарчука, котрий не використовував би усі ці функції, але Кіра Рудик скористалася усіма можливостями.

Парламентська діяльність і медійні обличчя

Спочатку фракція "Голос" заявляла, що вона в "надопозиції" до монобільшості. При цьому протягом першого року роботи Верховної Ради IX скликання "Голос" найчастіше з усіх фракцій голосував разом зі "Слугою народу". Згодом партія стала більш критичною до влади. "Голос" критикує владу за неналежну боротьбу з коронавірусом, корупцію та слабку міжнародну політику. У червні 2021-го фракцію сколихнув мовний скандал, коли її голоси стали вирішальними під час включення до порядку денного русифікаторського законопроєкту "Слуги народу".

Найбільшими медійними обличчями партії є:

Кіра Рудик – голова партії, перша заступниця голови комітету ВР з питань цифрової трансформації.

Інна Совсун – заступниця голови партії, членкиня комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, колишня віцепрезидентка Київської школи економіки, ексзаступниця міністра освіти та науки України.

Ярослав Юрчишин – перший заступник голови комітету ВР з питань антикорупційної політики, колишній керівник Transparency International Україна.

Сергій Рахманін – член комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, колишній журналіст "Дзеркала тижня".

Ярослав Железняк – заступник голови партії, голова фракції, перший заступник голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики. Як вказано на сайті партії, "один з найкращих професіоналів зі зв’язків з Верховною Радою".

Олександра Устінова – членкиня комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, колишня членкиня правління Центру протидії корупції та секретарка Ради громадського контролю НАБУ.

Соломія Бобровська – секретарка комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, колишня голова Одеської ОДА, яку очолила у 26 років.

Ольга Стефанишина – членкиня комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, відома антикорупційна активістка, колишня заступниця міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун.