Ексклюзив
Розкол у Голосі: депутатка розповіла про авторитаризм Кіри Рудик
Ексклюзив

Розкол у Голосі: депутатка розповіла про авторитаризм Кіри Рудик

7 Червня 2021, 21:31
Ольга Стефанишина (Фото: facebook/ostefanyshyna)
Депутатів не пускають на ефіри, забороняють партійному фотографу їх знімати та видаляють з чатів

Один із медійних лідерів "Голосу" Сергій Притула покинув ряди партії, так само як до нього це зробив Святослав Вакарчук. Що ж відбувається в лавах партії, за що частина фракції сварить голову Кіру Рудик, звідки в демократичній партії авторитаризм, про відставку Степанова, роботу Супрун та міністерські амбіції в інтерв’ю Парламент.UA розповіла народна депутатка фракції "Голосу" Ольга Стефанишина.

Що зараз відбувається у фракції "Голос"

За словами депутатки, нині у фракції "Голосу" демократія відсутня, а лідерка партії Кіра Рудик встановила справжній авторитаризм. Щодо депутатів, що не згодні з її поглядами, вжила ряд досить специфічних заходів.

Наприклад, сьогодні ми прокинулися і дізналися, що Кіра Рудик віддала наказ, щоб наш партійний фотограф не фотографував десятку депутатів, які не згодні з її політикою. Це дуже дріб’язкова річ, на перший погляд. Але таке відбувається постійно. Ще нам блокують записи на ефіри, виступи в преспоінті Верховної Ради. Всі ресурси партії, які мали б вкладатися у всю фракцію, використовують двоє людей - Кіра Рудик і Ярослав Железняк, а також ті, хто виконує політику партії.

В нас немає зараз демократії в партії, в нас повний авторитаризм. Доходить до того, що блокують пошту, видаляють із партійних чатів.

Кіра Рудик плутає бізнес і політику, бо їй здається, що вона може нас всіх звільнити або оштрафувати. Їй здається, що якщо вона не дає нам користуватися партійною підтримкою, то ми прийдемо і скажемо: “Кіра, ми зробимо все, що ти хочеш”. Але ми вільні люди, ми увійшли в демократичну партію. Для нас це дикість, бо Славко збирав усіх нас із демократичними цінностями. І те, що зараз, не притаманно взагалі нашій партії, бо в кожного є своя думка, бачення. Ми за демократію в країні, тому в нас демократія має бути й в партії. І цими плашками нас точно не купити.

Все, що є в нашій партії, зараз належить одній людині - Кірі Рудик. Зокрема, гроші, а це близько 70 мільйонів гривень на рік - ними вона розпоряджається одноосібно.

Крім того, у нас більше не проходять засідання фракції. Ярослав Железняк їх не скликає, хоч ми кожного тижня пишемо йому офіційного листа, щоб провести фракцію. Фактично, жодного нормального за видання фракції не відбулося відколи він став головою фракції. Ось такий він голова.

Окрім того, за словами Ольги Стефанишиної керівництво партії вживає подібних заходів і щодо цілих осередків, де висловлюють незгоду з діями керівництва політсили.

Нещодавно і Київському обласному осередку заблокували всі канали комунікації, бо вони не послухали Кіру. А тим, хто приїхав на збори із Сергієм Притулою, якого також намагаються витіснити з партії усіма методами: також викликали на килим і намагалися провести бесіду і, можливо, навіть, будуть вживати санкції.

З чого почався конфлікт Притули та Рудик

Також нардепка розповіла про початок та причини конфлікту Сергія Притули та Кіри Рудик.

Я думаю, він почався з того самого, що і в інших. Коли людина отримує повноту влади, вона не завжди може впоратися з цим психологічно і стає тираном. Ось так і Кіра Рудик стала таким собі тираном. І її стосунки з усіма, хто не згоден з нею, в тому числі й з Притулою, зіпсувалися.

Для партії це дуже погано, бо я розумію, що особистий рейтинг Кіри Рудик - це 0,1%. І Кіра нікуди не приведе нашу партію, навіть на наступні вибори. Її рейтинг не зростає, на превеликий жаль. І вона тягне партію вниз. У той час, як Притула відома людина і міг би дати шанс партії в майбутньому. Адже люди все одно голосують за лідерів.

Тому це її велика помилка так вчиняти із партійцями, які безпосередньо мають стосунок до того, що вона особисто пройшла у парламент. Адже Притула разом із Вакарчуком, я впевнена, дали нам прохідний відсоток.

Ольга Стефанишина (Фото: facebook/ostefanyshyna)

Про ставлення до Притули

Ольга додала, що перш за все потрібно змінити статут, відібрати повноту влади в керівника й обрати нове керівництво партії. А Сергія Притулу готова підтримати за певних умов.

Щодо того, кого підтримувати, то хотілося б, аби достойні люди подавалися на посаду голови партії, презентували свою програму. Я Притулу, до речі, не дуже добре знаю, я з ним тісно ніколи не працювала. Тому я не можу однозначно сказати, що я Притулу підтримала беззаперечно, я б подивилася, що він буде пропонувати партії.

За певних умов я б підтримала Сергія чи іншого кандидата, який би нам щось запропонував, щоб нас вивело із кризи. Але серед плюсів Сергія Притули, й це не можна не розуміти - його особистий рейтинг, який міг би допомогти "Голосу". На жаль, рейтинг партії сьогодні - дуже низький.

Читайте також

Про співпрацю Мінздоров’я з іншим відомствами

Також нардепка розповіла, що останній рік між Мінздоров’я, Центром громадського здоров’я, Національною службою здоров’я та держпідприємством "Медичні закупівлі" відбувалася потужна дискоординація. Причиною такого стану справ, за словами Ольги Стефанишиної, стали дії колишнього міністра Максима Степанова.

Попередній міністр напряму конфліктував з усіма трьома установами - з кимось більше, з кимось менше. У нього була мета фактично захопити Національну службу здоров’я, поставити свого зручного керівника. Щодо "Медичних закупівель" - то він намагався контролювати тендери для закупівлі ліків та вакцин. А в Центр громадського здоров'я фактично провів умовно легітимний конкурс і поставив свого керівника - "угодного" і зручного. Я дуже сподіваюсь зараз, з новим міністром співпраці налагодиться.

Також Ольга зауважила, якби Степанова звільнили ще минулого літа, коли фракція "Голос" збирала підписи за його відставку, темпи вакцинації могли б бути швидшими. Адже саме екс-очільник МОЗу Максим Степанов, за її словами, гальмував закупівлі.

За нашою інформацією, зі слів виробників, МОЗ не вело нормальних перемовин, щодо закупівлі вакцин: готувалися якісь листи, а проактивної роботи не вели. Офіційно перемовини щодо закупівлі вакцин почалися 10 грудня 2020 року, коли було офіційне доручення від Степанова до ДП "Медичні закупівлі". А через декілька тижнів він заблокував будь-які перемовини через прем’єр-міністра, адже, як я розумію, хотів купувати у якихось конкретних постачальників.

Тож в результаті прагнення щось нахімічити, замість бажання купити найкращі вакцини за найнижчою ціною і призвело до того, що в Україні на пів року пізніше почали вакцинувати людей.

Окрім того, в нас дуже мало вакцин, тож я впевнена, час від часу, за цю весну навіть гальмували процес вакцинації, аби не мати повного дефіциту вакцин. Таким чином штучно лишали деякі залишки вакцин, щоб не здавалося, що у нас їх нуль і вони просто не можуть їх роздавати.

Ольга Стефанишина (Фото: facebook/ostefanyshyna)

Як просувається вакцинація

Тож Ольга оцінює темпи вакцинації як незадовільні та додала, що зараз потрібно вакцинувати 100 тисяч людей на день, щоб за літо, наприклад, 10 мільйонів доз ввести. Загалом це в сім разів більші темпи, ніж маємо наразі. За найоптимістичнішим сценарієм за рік Україні вдасться провакцинувати пріоритетні групи населення, додала вона. Окрім того, відзначила роботу центів масової вакцинації та пояснила, що з’явитися вони мали ще у лютому цьогоріч.

Я оцінюю центри масової вакцинації позитивно, вони з’явилися і ми цього дуже довго чекали. Те, що я бачила на вихідних - людей не потрібно заохочувати, вони туди самі йдуть. Це свідчить про те, що вакцинацію гальмує саме відсутність вакцини, а не відмова людей йти вакцинуватися.

Тож моя перша порада - вакцинувати всіх охочих, дотримуватися першочерговості пріоритетних груп, але давати охочим можливість вакцинуватися залишками та іншими можливими способами. Лише таким чином ми зможемо досягнути потрібних показників.

Ці центри вакцинації треба розширювати для того, щоб у людей була можливість провакцинуватися і не стояти в черзі три години.

Про відставку Степанова

Також на думку Ольги Стефанишиної попри звільнення Максима Степанова з посади міністра охорони здоров’я, він ще зможе про себе нагадати громадськості. Проте вже точно не у лавах Мінздоров’я.

На всю країну він себе вже дискредитував і в Міністерстві охорони здоров’я теж. Та в нього є бізнес. Я думаю, що він відпочине і далі буде, скоріше за все в Одеській області чи в Одесі, звідки він родом, працювати. Я сподіваюсь, що на якийсь вищий політичний рівень його вже не будуть запрошувати в нашій країні.

Розповіла депутатка і про марні спроби Степанова всидіти у міністерському кріслі, погрожуючи чи навпаки заграючи з деякими народними обранцями.

Він дзвонив депутатам, які підписували постанову про його відставку, розповідав, що не відправить дитину за кордон на лікування, про яку депутат дбає у своєму окрузі. Я знаю, що в Міністерстві охорони здоров’я він дав доручення, щоб познаходили усі листи від народних депутатів щодо підтримки тої чи іншої лікарні. Кожен депутат дбає про свій округ. У когось на окрузі лікарня має бути опорною, комусь чогось не вистачає, треба обладнання закупити тощо. Він підняв усі ці листи й почав депутатам казати: "Хочете обладнання у свою лікарню, не голосуйте, або відкличте свій підпис за мою відставку". Хтось казав, що він і гроші пропонував. Я не знаю достаменно, чи це відбувалося, але те, що він користувався своїм службовим становищем - це я знаю точно.

Ольга Стефанишина (Фото: facebook/ostefanyshyna)

Про роботу у команді Уляни Супрун

Також Ольга Стефанишина розповіла про свою співпрацю з ексміністеркою охорони здоров’я Уляною Супрун, коли працювала її заступницею.

Це була унікальна міністерка, одна з найкращих взагалі у системі, а я багато бачила міністрів охорони здоров’я. Думаю, це була унікальна історія, тому що під час Уляни Супрун в МОЗ можна було втілювати всі плани та мрії. Не завжди на це вистачало рук і часу, але ми робили максимум з того, що фізично могли.

Вона була дуже енергійною керівницею та ціннісною, тому я пишаюся, що була в її команді та рада можливості з нею попрацювати.

Ми з нею спілкуємося зараз час від часу. Давно не бачилися. Намагаємося все зустрітися, але по часу ніяк не можемо зійтися. Загалом ми з нею підтримуємо зв’язок, обмінюємося інформацією, що зараз в Україні відбувається, в системі охорони здоров’я. Тож хоч і не дуже часто, але ми на зв’язку.

Про міністерські амбіції

За словами Ольги, вона не прагне сама зайняти крісло міністра охорони здоров’я, хоча й визнає, вважає виконавчу владу більш ефективною. А у разі потреби - з міністерськими обов’язками б впоралася.

Це не питання про хочеш, або не хочеш, у мене є принцип в роботі - "треба". Треба піти заступницею до Уляни Супрун, щоб налагодити закупівлю ліків, вакцинацію від кору, грипу і краснухи, тож я пішла. Треба було піти в Верховну Раду, адже там дійсно потрібні люди, які знають реформу, які будуть її відстоювати й слідкувати, щоб закони, які ухвалювалися в охороні здоров’я були правильні.

Зараз потреби моєї в міністерстві охорони здоров’я я не бачу, тому що не має такої політичної волі. Тому мова про це поки не йде і я залишаюсь в парламенті. Мені здається, я там корисна.

Насправді я не приховую, що виконавча влада є більш ефективною, ніж законодавча. І я б не відкидала таку можливість, якби була відповідна політична ситуація. Я більше схиляюсь до виконавчої влади, тому що там я можу багато працювати й більше користі приносити.

Ольга Стефанишина (Фото: facebook/ostefanyshyna)

Про законотворчі ініціативи

Перш за все, за словами нардепки, у її планах прослідкувати аби вже ухвалені ініціативи виконувалися. Зокрема відзначила закон про служби крові в Україні. Адже нині в країні жахливе становище із кров’ю: її або не вистачає, або вона неякісна, відзначила депутатка.

Також Ольга опікується ініціативами щодо доступу до лікарських засобів, які б дозволили орфанним хворим отримувати більше можливостей для лікування та фінансування. Зокрема розповіла про законопроєкт, який спрямує кошти, які отримує бюджет від азартних ігор на орфанні захворювання.

Окрім того, актуальним є законопроєкт про закупівлю ліків державними коштами за допомогою договорів керованого доступу. Коли є спеціальні умови для закупівель, аби можна було бюджетним коштом придбати такі препарати, як, наприклад, потрібні були маленькому Дімі зі спінальною м’язовою атрофією, якому нещодавно збирали гроші всією країною.

Люди собі дозволити такого не можуть, це величезні кошти - мільярди гривень. Для того, щоб знижувати ціни для держави й потрібен такий інструмент, як договори керованого доступу - це коли держава напряму домовляється із виробником про знижені ціни й там є спеціальні умови для закупівель.

Також в планах народної обраниці ініціатива щодо паралельного імпорту ліків.

Ліки сьогодні в Україні є дуже дорогими. Водночас дуже багато тяжких пацієнтів, яким постійно потрібен один і той же препарат, який возять з-за кордону. Річ у тім, що в нас таке регулювання, що не дозволений спрощений імпорт в Україну без дозволу на це компанії виробника. А вона, встановлюючи доступ, сама визначає ціну. Паралельний імпорт - це скасування цієї монополії виробників на ціноутворення щодо цих ліків.

Про легалізацію медичного канабісу

У грудні минулоріч нардепка також зареєструвала законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Своєю чергою нардепи Мар’ян Заблоцький, Олександр Санченко і Галина Третьякова зареєстрували альтернативні законопроєкти. За словами Ольги Стефанишиної в результаті всі депутати відкликали свої законопроєкти та презентували спільний.

Ми маємо показати суспільству, що медичний канабіс - це не наркотики, які будуть курити на вулиці, бо багато ще в кого є такий стереотип. Наша мета показувати суспільству, що ми говоримо суто про ліки, які допомагають тяжко хворим нормально жити.

1