Народний фронт

Народний фронт

Партія, створена Арсенієм Яценюком та Олександром Турчиновим

Народний фронт (Фото: Фейсбук)

У листопаді 2011 року в Україні заборонили брати участь у виборах блокам політичних партій. Це стало причиною створення Об'єднаної опозиції "Батьківщина", куди увійшла низка опозиційних до режиму президента Віктора Януковича партій, зокрема, "Фронт змін".

Лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк очолив список об’єднання під час виборів до Верховної Ради 2012 року, оскільки Юлія Тимошенко перебувала у в’язниці. "Об'єднана опозиція" отримала 101 місце в парламенті (22,67 %), її фракцію очолив Арсеній Яценюк.

Історія створення

У 2014 році низка членів партії, а також вихідці із "Фронту змін", заявили про вихід із ВО "Батьківщина". Причинами розколу стали конфлікт із керівництвом політсили та відмова висунути Арсенія Яценюка на чолі списку на позачергових парламентських виборах.

У серпні 2014 року, під час засідання політради ВО "Батьківщина", спікер Верховної Ради Олександр Турчинов виступив з критичною промовою на адресу Юлії Тимошенко і заявив про свій вихід з партії.

Розійтися у політичних поглядах на процеси - не означає увійти в конфлікт і лити бруд і звинувачення. У мене у "Батьківщині" - друзі. Мене з цими людьми багато що пов'язує, і, сподіваюся ще буде багато спільного і хорошого... Хто пішов? Турчинов, Яценюк, Аваков, Денісова, Петренко, Гриневич, Головко, Матейченко, Пашинський, Парубій, Пишний, Бурбак, Хміль, Апостол, Ємець, Лунченко, - написав тоді у Фейсбуці Арсен Аваков.

Партія "Народний фронт" отримала свою назву за два тижні до офіційного оголошення політиків про вихід із партії, до того моменту вона називалася "Народна дія" і була зареєстрована в Донецьку.

10 вересня 2014 року на першому установчому з'їзді "Народного фронту" було обрано керівні органи і створена Військова рада партії. Політсилу очолив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, керівником виборчого штабу став Олександр Турчинов.

Прихід у Парламент

У вересні 2014 року між "Народним фронтом" та Блоком Петра Порошенка велися перемовини щодо спільної участі у виборах, однак вони не увінчалися успіхом. Політсили домовилися, що БПП не буде висувати своїх кандидатів у низці мажоритарних округів, щоб не створювати конкуренцію "Народному фронту".

Через кілька днів після з'їзду Арсеній Яценюк заявив, що "Народний фронт" піде на дострокові вибори до Верховної Ради самостійно. 14 вересня 2014 року партія оприлюднила список із 225-ти кандидатів.

До першої десятки списку увійшли прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, громадська активістка і журналістка Тетяна Чорновол, голова Верховної Ради Олександр Турчинов, керівник самооборони Майдану Андрій Парубій, командир батальйону "Миротворець" Андрій Тетерук, майбутній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, громадська активістка Вікторія Сюмар, командир добровольчого батальйону "Дніпро-1" Юрій Береза, нардепи В'ячеслав Кириленко і Лілія Гриневич.

В парламент по округу № 84 в Івано-Франківській області безуспішно балотувався український спортсмен Роман Вірастюк, брат стронгмена Василя Вірастюка. По округу № 95 у Київській області від "Народного фронту" до Верховної Ради пройшов козак Михайло Гаврилюк, який став відомим після знущань над ним працівниками "Беркуту" під час Революції Гідності.

За результатами парламентських виборів 2014 року партія "Народний фронт" отримала найбільшу кількість голосів виборців (3 485 191 голосів, 22,14%) і змогла завести до парламенту 81 депутата. У мажоритарних округах партія здобула 18 мандатів.

Фракція “Народного фронту” у парламенті

Фракція "Народного фронту" у парламенті (Фото: nfront.org.ua)

У новообраній Верховній Раді VIII скликання була створена коаліція "Європейська Україна", до якої увійшли "Народний фронт", Блок Петра Порошенка, Самопоміч, Радикальна партія Олега Ляшка та ВО "Батьківщина".

Програма та ідеологія

Партія позиціонує себе як проєвропейська і головним завданням вважає відновлення територіальної цілісності України, встановлення контролю над державним кордоном. Серед ключових програмних завдань у "Народному фронті" називали вступ України до НАТО, імплементацію Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, реформування армії, захист інформаційного простору та протидію ворожій пропаганді.

"Народний фронт" виступає за наближення України до європейських стандартів управління, істотне обмеження корупції, децентралізацію і розвиток місцевого самоврядування.

Партія ставила собі за завдання очищення та оновлення органів влади, скорочення кількості державних службовців, запровадження електронного декларування, боротьбу з корупцією шляхом створення незалежних антикорупційних органів, реформу правоохоронної та судової систем.

"Народний фронт" своїм програмним завданням також оголошував запровадження дерегуляції економіки, спрощення дозвільної системи та зменшення кількості перевірок для бізнесу.

Парламентська діяльність та скандали

61 народний депутат із 81, які пройшли до парламенту, були обрані вперше. Шестеро народних депутатів від "Народного фронту" стали міністрами в новоствореному уряді. У 2015 році партія відмовилася від участі у місцевих виборах, пояснюючи це "необхідністю зосередження на проведенні важливих реформ". "Народний фронт" зміг домовитися із Блоком Петра Порошенка, що партія надасть для членів НФ квоту у розмірі 25%.

За інформацією Громадського руху "Чесно", в антикорупційних розслідуваннях фігурують дев’ятеро нардепів від "Народного фронту", зокрема, Олександр Турчинов, Сергій Пашинський, Микола Мартиненко та Людмила Денісова.

У листопаді 2015 року нардеп Микола Мартиненко заявив про складання депутатських повноважень. Верховна Рада підтримала відповідне подання. Тоді стало відомо, що у Швейцарії проти нардепа порушено кримінальну справу за підозрою в хабарництві та відмиванні грошей. Швейцарські правоохоронні органи стверджували, що чеська компанія Skoda JS платила офшорній фірмі Мартиненка, зареєстрованій на Панамі, за доступ до тендерів державної компанії "Енергоатом".

Ще один скандал розгорівся довкола народного депутата від "Народного фронту" Максима Полякова. Керівник САП Назар Холодницький заявив, що він спільно із нардепом Бориславом Розенблатом отримував хабарі за внесення змін до законодавства щодо видобутку бурштину. Верховна Рада намагалася зняти з Полякова депутатську недоторканність, однак це рішення депутати провалили.

Оскільки партія здобула найбільше голосів під час виборів, згідно з антикорупційним законодавством, упродовж 2016 - 2018 років "Народний фронт" отримав із державного бюджету рекордні 296 мільйонів гривень. За інформацією Громадського руху "Чесно", у 2016 році "Народний фронт" не відобразив у своєму фінансовому звіті близько 1,3 млн грн, кошти заплатили за розміщення більше 600 новин на 11 провідних інтернет-ресурсах.

У 2017 році "Комітет виборців України" заявляв, що "Народний фронт" не зареєстрував як юридичних осіб понад 600 місцевих осередків партії, і таким чином ухиляється від сплати податків.

У червні 2018 року журналісти проєкту "Схеми" опублікували розслідування, в якому розповіли про причетність депутатів від "Народного фронту" до випуску цигарок з підробленими акцизними марками. Журналісти стверджували, що тютюнова фабрика "Юнайтед Табако", яка у 2017 році розпочала роботу у Жовтих Водах на Дніпропетровщині, пов'язана із депутатом від "Народного фронту" Олегом Кришиним і екснардепом Миколою Мартиненком.

Після проведення експертизи у Міністерстві фінансів підтвердили, що з одинадцяти наданих пачок лише одна була з оригінальною акцизною маркою. Нардеп від "Народного фронту" Олег Кришин заперечував свою причетність до діяльності тютюнової фабрики.

У липні 2018 року журналісти проєкту Bihus.info провели аналіз виконання передвиборчих обіцянок "Народного фронту, згідно із яким, фракція частково виконала 94% своїх передвиборчих обіцянок.

Депутати "Народного фронту" неодноразово ставали фігурантами скандалів довкола "кнопокодавства". Так, за даними Громадського руху "Чесно", заступник керівника фракції Андрій Іванчук щонайменше 50 разів голосував за себе і замість колег у сесійній залі. За нардепом Федором Бендюженком зафіксували 30 випадків неперсонального голосування. Загалом у Верховній Раді VIII скликання було зафіксовано 260 випадків "кнопокодавства" депутатами від "Народного фронту".

Нардепи-кнопкодави від “Народного фронту” у Верховній Раді VIII скликання

Нардепи-кнопкодави від "Народного фронту" у Верховній Раді VIII скликання (Фото: "Чесно")

17 травня 2019 року "Народний фронт" заявив про вихід з парламентської коаліції, і таким чином вона припинила своє існування. Згідно із законодавством, після розпаду коаліції дається 30 днів на створення нової парламентської більшості, у цей час парламент отримує імунітет від розпуску. Однак вже 20 травня президент Володимир Зеленський розпустив Верховну Раду VIII скликання.

Після розпуску парламенту голова фракції "Народного фронту" Максим Бурбак заявив, що партія обговорює можливість не брати участі в дострокових виборах, депутати будуть балотуватися виключно по мажоритарних округах. З його слів, "Народний фронт" готувався до чергових виборів, які мали відбутися восени, і тому не встигне організаційно підготуватися до виборчої кампанії. Так і сталося, і під час виборів до Верховної Ради 2019 року політична сила участі не брала.

Очільники “Народного фронту” під час з’їзду, 2 лютого 2019 року

Очільники "Народного фронту" під час з’їзду, 2 лютого 2019 року (Фото: turchynov.com)

За результатами місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня 2020 року, від "Народного фронту" був обраний один депутат місцевих рад. Партія "Фронт змін" також брала участь у цих виборах і отримала одного депутата.

13 березня 2021 року колишній прем’єр-міністр України і лідер партії Арсеній Яценюк заявив про відновлення "Народного фронту". За його словами, мова йде про плани участі у виборах, збір людей і відновлення партійної діяльності. Однак згідно із даними соціологічної групи "Рейтинг", наприкінці березня 2021 року за партію були готові проголосувати 2% громадян, які визначилися з вибором та прийдуть на дільниці.