Чорновол Тетяна

Чорновол Тетяна

Журналістка, громадська та політична діячка, нардеп VIII скликання

Чорновол Тетяна – скандальний політик з принциповою антиросійською позицією, послідовний захисник ідеалів та досягнень Революції гідності.

Місце народження

Народилась 4 червня 1979 року в Києві

Освіта

2001 рік – закінчила факультет журналістики Міжнародного інституту лінгвістики і права

Родина

Вдова. Чоловік – Березовий Микола, громадський активіст, доброволець батальйону "Азов", загинув в серпні 2014 року під час боїв за Іловайськ.

Діти – дочка Іванна (2003 р.н.), син Устим (2010 р.н.).

Коротка біографія

Чорновол Тетяна Миколаївна почала працювати за обраною професією ще під час навчання в інституті.

  • 1999 – 2000 роки – журналістка у виданні "Компаньйон".
  • 2001 - 2004 роки — працювала журналістом у журналі "Політика і культура".
  • 2005 - 2009 роки — журналіст медіахолдингу "Оглядач".
  • 2010 – 2013 роки — випусковий редактором порталу "Lb.ua".
  • 2010 рік – приєднується до громадського руху "Стоп цензурі!".
  • 2012 рік — під час парламентських виборів балотувалася до ВР від ВО "Батьківщина".
  • Кінець 2013 року – з початком Євромайдану бере в ньому активну участь.

Стисло про важливі в її житті події за 2014 рік:

  • Березень — призначена урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики.
  • Серпень – подає у відставку з посади уповноваженого Кабінету Міністрів України по антикорупційній політиці. Причиною цього став провал ряду антикорупційних ініціатив та загибель чоловіка в зоні АТО.
  • З 4 вересня – радник Глави МВС України Арсена Авакова (досьє Авакова Арсена).
  • З 5 вересня 2014 року – перебувала на передовій у розташуванні батальйону "Азов".
  • З 10 вересня — увійшла до складу політради партії "Народний Фронт".
  • Листопад – народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.
  • 2015 рік – ініціювала кримінальне переслідування Олександра Онищенка та Романа Насірова. В цьому ж році почала домагатись прийняття закону про спецконфіскацію в бюджет "активів Януковича" у вигляді облігацій на суму 1,5 млрд доларів, арештованих в банках України після Майдану.
  • 2017 рік – "спецконфіскацію" нарешті реалізовано.
  • 2019 рік – балотується у народні депутати по списку партії "Європейська Солідарність", її місце не попало у прохідну частину.
  • 2020 рік – отримує обвинувачення у справі про підпал офісу Партії регіонів і підозру у навмисному вбивстві. Розгортається рух на її підтримку.

Громадська та політична діяльність

Тетяна Чорновол ще зі студентських років активно займається громадською діяльністю, захоплюючись ультраправою, націоналістичною ідеологією. Біографія Тетяни Чорновол сповіщає, що з 17 років вона перебуває в лавах УНА-УНСО, помітна на багатьох заходах радикалів у столиці.

З 1998 року по 2001 рік майбутня журналістка керувала Інформаційним центром Чеченської республіки Ічкерія в Києві. У 2000 році Чорновол опублікувала кілька репортажів з Чечні.
Бере активну участь в акції "Україна без Кучми". На знак протесту проти ув’язнення кількох членів УНА-УНСО приковує себе до залізничних рейок. Коли УНА-УНСО іде на переговори з владою, принципова Чорновол покидає їх лави.

Публікує кілька резонансних матеріалів як журналіст-розслідувач. Першою у 2006 році пропонує читачам розслідування про резиденцію Януковича (досьє Януковича Віктора) "Межигір’я". А у 2013 році її резонансна стаття про злочинну передачу "Нафтогазом України" газу на 2 млрд гривень підприємству Фірташа (досьє Фірташа Дмитра) фактично зупиняє цю оборудку.

Тетяна Чорновол біля резиденціі Януковича "Межигір'я" (фото: facebook.com/tchornovol)

Коли в кінці липня 2012 року Рада приймає так званий мовний закон "Ківалова – Колесніченка", досьє Чорновол інформує, що на дорозі перед "Межигір’ям" вона пише послання Януковичу, щоб не підписував цей закон, бо мова — його вирок. А 24 серпня цього ж року вона пробирається у резиденцію президента і три години ховається там. Мета акції – довести, що тисячі пройдуть там, де вона, і паркани не сховають від обуреного народу.

Зоряний час Тетяни Чорновол настав у кінці 2013 року, коли активізувалось протистояння на Євромайдані. 1 грудня десятки телеканалів та інтернет-видань демонстрували кадри, як Чорновол розбиває молотком скло на дверях у Київраду і перша вривається в приміщення, де згодом облаштується опорний пункт штабу Майдану.

Чороновол на Євромайдані (фото: facebook.com/tchornovol)

25 грудня 2013 року, коли Тетяна Чорновол повертається додому, на трасі біля Борисполя на неї було скоєно напад. Молодики побили її до втрати свідомості та викинули на узбіччя. Прокуратура розслідувала цю справу, як звичайне побутове хуліганство, проте пізніше були знайдені документи, що служба охорони Януковича детально "розробляла" Чорновол і, вірогідно, причетна до замаху. Однак з’ясувати це не вдалось, бо безпосередній організатор побиття кримінальник Олег Нетребко у 2017 році повісився у СІЗО.

Тетяна Чорновол після побиття (фото: facebook.com/tchornovol)

Її жертовність та хоробрість під час Революції гідності була належно оцінена новою владою. Досьє Тетяни Чорновол повідомляє, що в березні 2014 року почався нетривалий період її державної служби.

5 березня 2014 року Кабінет міністрів призначив її урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики. Проте через провал ряду ініціатив та загибель чоловіка, в серпні Чорновол подає у відставку. 4 вересня 2014 року вона призначена штатною радницею міністра МВС Авакова і одразу виїжджає на передову, де бере участь в обороні Маріуполя.

Чорновол на Донбасі (фото: facebook.com/tchornovol)

Після обрання народним депутатом в листопаді 2014 року Чорновол остаточно залишає державну службу і зосереджується на парламентській діяльності. Деякі її знакові ініціативи вже названі в попередньому розділі. Ще варто розповісти про її боротьбу з надприбутками підприємств альтернативної енергетики. Цю схему у свій час пролобіював Клюєв, і вона надала можливість сонячним і вітряним електростанціям продавати державі електроенергію по неадекватно високій ціні. Лише в останні дні 2016 року Рада підтримала законопроєкт Чорновол, що коригував ціну закупки.

У 2018 році Тетяна Чорновол пройшла військовій вишкіл на офіцера-артилериста (фото: facebook.com/tchornovol)

Після зміни влади у 2019 році активізувались сили реваншу. Тетяна Чорновол була категоричною в критиці Зеленського (досьє Зеленського Володимира). Вона заявила, що всі "недобитки Януковича" з другого ешелону гуртуються навколо основних владних інститутів і поступово формують кістяк сил реваншу та капітуляції. Збільшення їх впливу на президента приведе до спроби в черговий раз переписати історію країни, але нинішнє суспільство з цим не погодиться. Чорновол впевнена, що її переслідування, що вступило в активну фазу у квітні 2020 року, закінчиться нічим. Тому що, як сказала вона в телеінтерв’ю, "зелені – імпотенти, вони ні на що не здатні".

Скандали, обвинувачення і висловлювання про Чорновол

Біографія Тетяни Чорновол щодо кількості скандалів, безумовно, поза конкуренцією. Те, що вона досить екзальтована особа, вряд чи хтось буде заперечувати, і ця особливість викликає таку поляризацію щодо оцінки її вчинків.

Перший гучний скандал спричинив її вчинок під час акції "Україна проти Кучми", коли Тетяна прикувала себе до залізничних рейок. Саме тоді почала поширюватись інформація, що вона неосудна і є відповідна довідка з психічної лікарні. Ця тема мусолиться регулярно, і в листопаді 2019 року нардеп від партії "Слуга народу" Олександр Качура знову натякав в соцмережах на психічне захворювання та готував запити до відповідних закладів.

Значний скандал спричинило у 2013 році проникнення Чорновол на сесію Київради. Журналістка через дах влізла на карниз сесійної зали й кілька годин заважала проведенню сесії, доки співробітники МНС її не зняли.

Після її побиття в кінці грудня 2013 року скандал і обурення в суспільстві спричинила одна із версій слідства, що побиття — це провокація, організована самою Чорновол.

За часи її парламентської діяльності скандалів менше не стало. У 2015 році її впіймали на звичайному "кнопкодавстві", на що політик заявила, що це не найстрашніша проблема в парламенті.

Тетяна Чорновол на трибуні Верховної Ради (фото: facebook.com/tchornovol)

У 2016 році депутатка напала на учасників тарифного майдану, розмалювала фарбою їх намети й обливала з балончика тих, хто намагався її зупинити. Свідки наголошували, що вона була не зовсім тверезою.

В 2017 році Тетяна Чорновол висловила тезу, що багато юристів, які обслуговували схеми бюджетних крадіїв при Януковичу, залишились без роботи та влаштувались у різні громадські організації, щоб критикувати й блокувати дії влади. Тому депутатка стала ініціатором прийняття поправок до закону, за якими посадові особи громадських антикорупційних організацій стали зобов'язані подавати е-декларації. Така ініціатива викликала величезний скандал у суспільстві, владу звинуватили у намаганні розправитись зі своїми критиками і в посяганні на свободу слова.

Не менш скандальною була її позиція щодо блокади торгівлі з ОРДЛО. Чорновол їздила в Маріуполь, Авдіївку, Краматорськ і на мітингах намагалась переконати, що ця блокада ініційована російськими спецслужбами й лише шкодить іміджу України та підриває довіру в простих мешканців так званих республік, не кажучи про втрати для бюджету. Проте такі виступи закінчувались бійками, був факт, що її закидали яйцями.

Щодо бійок, то Чорновол не гребувала цим і в стінах парламенту. Вона роздряпала обличчя своєму колезі Якову Безбаху та міністру Остапу Семераку. А от всі ініціативи Сергія Пашинського вона беззастережно підтримує. Це й викликало чисельні чутки про їх таємний роман. Блогер Валентина Коваленко взагалі написала, що чоловіка Чорновол насправді вбили в АТО за наказом Пашинського.

Але зараз розгорівся, мабуть, найбільший скандал. ДБР 15 грудня 2020 року вручило Чорновол підозру у навмисному вбивстві охоронника офісу ПР, під час його підпалу в дні Революції гідності у 2014 році. В парламенті одразу виголосила свій протест фракція "ЄС", емоційно виступили депутати Федина і Княжицький. На мітингу біля офісу ДБР колишній президент Петро Порошенко (досьє Порошенка Петра) заявив, що такі дії ДБР будуть вироком їм самим і поганими новинами для Зеленського. А Татьяну Чорновол він назвав справжньою патріоткою, символом Революції гідності. Судячи з відгуків, значна частина суспільства підтримує таку позицію.

Але певна частина нашого політикума розділяють точку зору втікача-корупціонера Онищенка, що Тетяна Чорновол професійна скандалістка з довідкою, пішак в руках ляльковиків, які по команді "фас" нацьковують її на політичних суперників.

Де істина? Майбутнє покаже. А поки кожен вирішує сам, відповідно до своїх політичних поглядів та бачення майбутнього нашої країни…

Дата публікації: 17.12.2020
Дата останньої зміни: 27.09.2021