Сюмар Вікторія

Сюмар Вікторія

Українська громадська діячка, депутатка ВРУ VIII та IX скликань

Всі новини

Сюмар Вікторія – відома журналістка та телеведуча, ексзаступниця секретаря РНБО, активістка "Народного фронту" та БПП, послідовний критик президента Зеленського.

Місце народження

Народилася 23 жовтня 1977 року в місті Нікополь Дніпропетровської області.

Освіта

1999 рік – закінчила історичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Отримала диплом з відзнакою та науково-кваліфікаційний ступінь магістра історії.

По закінченні університету навчалась  в аспірантурі Інституту історії України НАН України.

Родина

Колишній чоловік – відомий політолог та громадський діяч Віктор Таран. У них спільна донька Софія.

В 2018 році офіційно оформила шлюб з Дмитром Христюком – колишнім заступником мера Ірпеня, фігурантом корупційних скандалів.

Діяльність до Євромайдану

  • Вікторія Сюмар розповідала, що виросла в бідній сім’ї. З раннього віку вона намагалась самостійно заробляти. Ще під час навчання в університеті Вікторія Сюмар паралельно працювала вчителем історії в школі №49.
  • 1999 - 2003 роки -  працювала журналісткою на радіостанції "Континент".
  • З 1999 року - позаштатна кореспондентка радіостанції "Голос Америки" в Україні.
  • 2002 – 2004 роки - ведуча політичних програм "Громадського радіо".
  • 2004 рік - почала працювати в правозахисній громадській організації Інститут масової інформації (ІМІ), або "третій сектор". 
  • 2005 – 2014 роки – виконавчий директор ГО "Інститут масової інформації". З цього часу Сюмар співпрацює з владою. Під час президентства Віктора Ющенка (досьє Віктора Ющенка) була членом громадської ради при комітеті Верховної Ради України з питань свободи слова, працювала у Національній комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі.
  • 2008 - 2010 роки -  працювала викладачем Інституту журналістики Національного університету ім. Т. Шевченка.
  • У 2009 році працювала хронікером програми Шустер Live  Савіка Шустера.
  • 2010 – 2014 роки – була членом наглядової ради фонду "Відродження".
  • 2011 рік – Вікторія Сюмар - одна із засновників журналістського руху "Стоп цензура".
  • 2012 – 2013 роки – входила до міжвідомчої робочої групи по захисту прав журналістів.
  • 2013 рік – Сюмар - співзасновниця громадського руху "Чесно".
  • 2013 - 2014 роки - працювала на "П’ятому каналі" ведучою політичних програм.

Політична кар’єра після 2014 року

  • З самого початку акцій протесту практично весь час проводила на Майдані. Була в складі засновників громадської частини Майдану, входила до Ради Майдану.
  • Лютий 2014 року – виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов призначив Вікторію Сюмар заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Правда "злі язики" стверджували, що це призначення спричинила не громадська активність Вікторії Сюмар, а її інтимні відносини з Турчиновим, у підтвердження чого "злі руки" виклали в Інтернет відео з фрагментами їх побачень.
  • 6 червня 2014 року – звільнилась з посади в РНБО.
  • 21 червня 2014 року – в складі інших активістів Майдану виступила ініціатором створення нової партії "Воля". Серед організаторів Єгор Соболєв, Сергій Таран, Юрій Дерев’янко, Ольга Ситник. Партія вирізнялась відсутністю голови партії, в ній по зразку Майдану діяв принцип багатолідерства. Проте Вікторія Сюмар згодом відійшла від нової політичної сили, адже її включили до прохідної частини списку партії "Народний фронт" на позачергових парламентських виборах.
  • Листопад 2014 року - за версією журналу "Фокус" посіла 12 місце у рейтингу "100 найвпливовіших жінок України".
  • Грудень 2014 року – Вікторія Сюмар прийняла присягу народного депутата, її обрали заступником голови фракції "Народного фронту" у Раді 8-го скликання. Крім того, вона стала головою Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформаційної політики.

Вікторія Сюмар у Верховній Раді (фото: https://www.rada.gov.ua/)

  • 5 березня 2015 року невідомі розгромили її квартиру. Але виявилось, що на той час в ній проживав лише Віктор Таран, з яким тоді Сюмар перебувала в стадії розлучення.
  • Вже з 2015 року політик розуміє, що "Народний фронт" втрачає політичну перспективу і починає тісно співпрацювати з політичною силою президента Петра Порошенка (досьє Порошенка Петра). Так, в цьому ж році Сюмар  на місцевих виборах була заступником керівника штабу Блоку Петра Порошенка "Солідарність" і відповідала за політично-технологічну та інформаційну частину роботи.
  • 2016 рік – вона керувала виборчим штабом волонтерки та офіцера Тетяни Ричкової на довиборах у парламент по 27 мажоритарному округу. Її протеже перемагає представника команди Вілкула.
  • 2017 рік – Вікторія Сюмар стала одним із лідерів серед парламентарів за кількістю підготовлених законопроєктів. Тільки за листопад цього року вона подала 8. 
  • 2019 рік – на позачергових парламентських виборах обирається до Ради по списку "Європейської Солідарності". Працює в Комітеті Верховної Ради з питань антикорупційної політики.

На засіданні Верховної Ради (фото: https://www.rada.gov.ua)

Критика та скандали

Критика Сюмар починається з моменту оприлюднення її декларації після обрання нардепом. Як іронічно вказував сайт Корупція.Інфо, у народних обранців якісь спадкові корпоративні проблеми з заповненням цієї форми – депутати або губляться, або забувають. Те ж трапилось з Вікторією Сюмар. На її сім’ю записана дві квартири, причому одна з них по вулиці Дарвіна поруч з київською Бессарабкою має ринкову вартість 5-8 млн гривень, а офіційних доходів таких не було і близько. Вона продає свій Мерседес, щоб купити новенький Audi Q3, але факт продажу в декларації не вказує.

Наступний скандал виник з майном, записаним на матір, Лідію Мельник. Та у 2011 році розлучилась з батьком Вікторії. У 2013 році втратила роботу в Погребищенській державній насінневій інспекції (через ліквідацію структури), більше не працювала, бізнесом не займалась. А у 2015 році придбала майже пів гектара землі в приміському селі Михайлівській Рубежівці за 330 тисяч гривень. Потім з’явився будинок на 200 м кв., ставок, присадибні споруди. У цьому маєтку згодом поселився і новий чоловік Сюмар, виклав численні фото у соцмережі. У відповідь на цікавість журналістів Вікторія Сюмар звинуватила медіа у підіграванні кампанії Медведчука (досьє Медведчука Віктора) проти неї.

Вікторія Сюмар з чоловіком Дмитром Христюком (фото: facebook.com/vsiumar)

У квітні 2018 року народний депутат з "Опозиційного блоку" Василь Німченко подав на Сюмар в суд. Він звинуватив колегу в тиску на правоохоронців, коли вона закликала поліцію швидше розслідувати факт побиття журналістів охороною Віктора Медведчука.

Коли восени 2020 року Сюмар очолила список до Київської обласної ради партії "Європейська Солідарність", вона навряд чи думала, що вибори в столичному регіоні стануть суцільним скандалом. Один з них трапився, коли Сюмар приїхала в Петропавлівську Борщагівку, щоб вияснити, чому затримується підрахунок голосів. Жінку стусанами випхали з приміщення, а прибула поліція зафіксувала синці на депутатці та факти фальсифікації у приміщенні комісії.

Ці виборчі баталії стали наслідком неадекватного протистояння партій "Слуга народу" та "Європейська солідарність", при якому політична сила Зеленського (досьє Зеленського Володимира) за будь-яку ціну намагається прибрати з українського політикуму партію Порошенка. Ця боротьба поступово переходить всі нормальні межі і стає схожою на якусь вендету. Коли в жовтні 2020 року Зеленський у Посланні до ВРУ розписував свої досягнення, окремо нагадував про власну участь у двох Майданах, Вікторія Сюмар у виступі під час обговорення слів не добирала. Вона назвала Зеленського брехуном, нездарою, циніком, який приписав собі заслуги попередників, а під час переломних подій 2004 і 2014 років "…він грав чл*ном на роялі, коли ми стояли на майданах". Залишається лише сподіватись, що такі бурхливі та агресивні з'ясування стосунків між двома ведучими політичними партіями не спровокують в країні чергової кризи...

Дата публікації: 26.02.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021