Наливайченко Валентин

Наливайченко Валентин

Народний депутат, колишній голова СБУ

Всі новини

Валентин Олександрович Наливайченко - народний депутат України VII, IX скликань, екс-голова СБУ, лідер Суспільно-політичного руху "Справедливість". Має 1-й ранг державного службовця та дипломатичний ранг надзвичайного і повноважного посланника першого класу.

Місце народження

Народився 8 червня 1966 року в Запоріжжі.

Освіта

 • У 1990 році з відзнакою закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка, отримав диплом за спеціальністю викладач і референт-перекладач з англійської мови.
 • 1991-1994 роки - навчання в Академії зовнішньої розвідки.

Родина

 • Дружина: Олена Наливайченко.
 • Діти: дочка - Ольга.

Коротка біографія

 • З вересня 1983 по червень 1984 - Валентин Наливайченко закінчив перший курс у Харківському державному університеті.
 • З червня 1984 по травень 1986 - проходив строкову службу в армії СРСР.
 • Вересень 1986 року - червень 1990 - навчався в Київському державному університеті імені Тараса Шевченка.
 • З вересня 1990 по серпень 1991 року - викладач кафедри російської мови в Київському інженерно-будівельному інституті.
 • 1991-1994 - навчання в Академії зовнішньої розвідки.
 • У 1993-1994 році - заступник директора з економіки, маркетингу та менеджменту ПП "Якість", Запоріжжя.
 • 1994-1997 - другий і перший секретар в Посольстві України в Фінляндії, за сумісництвом - в Данії та Норвегії.
 • У 1998-2001 роках - перший секретар, радник, заввідділу консульського забезпечення інтересів фізичних і юридичних осіб, заступник начальника Консульського управління Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України.
 • У 2001-2003 роки - генеральний консул посольства України в США.
 • З листопада 2003 по лютий 2004 року - директор Департаменту консульської служби МЗС України.
 • У 2004-2005 роках - заступник міністра закордонних справ України.
 • У 2005-2006 роках - надзвичайний і повноважний посол України в Білорусі.
 • З 22 грудня 2006 по 6 березня 2009 року - виконувач обов'язків голови СБУ.
 • З 6 березня 2009 по 11 березня 2010 року - голова Служби Безпеки України.
 • У вересні 2010 року приєднався до політичної партії "Наша Україна".
 • 24 травня 2012 року вийшов з "Нашої України".
 • 1 серпня 2012 приєднався до політичної партії "УДАР" Віталія Кличка.
 • 28 жовтня 2012 року - обраний до Верховної Ради України від партії "УДАР".
 • З 24 лютого 2014 по 18 червня 2015 року - голова СБУ.
 • На президентських виборах 2019 року - кандидат в президенти України. Зайняв 12 місце, отримавши 0,23% голосів.
 • На дострокових парламентських виборах 2019 року був обраний народним депутатом Верховної Ради IX скликання від партії "Батьківщина".

Дипломатична, політична діяльність, скандали

Валентин Наливайченко народився в Запоріжжі, батько його був робітником, мати - медсестрою. Середню школу №30 він закінчив в 1983 році із золотою медаллю. Після закінчення школи в 1983 році вступив до Харківського державного університету на філологічний факультет. Відучившись один рік, був покликаний в армію. З червня 1984 по травень 1986 року проходив строкову службу в лавах Радянської армії в піхотних частинах військової частини "Десна" в Чернігівській області.

Після закінчення служби в 1986 році перевівся на філологічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка, який закінчив в 1990 році з червоним дипломом за фахом викладач і референт-перекладач. Вільно володіє англійською та фінською мовами.

Після закінчення університету з вересня 1990 по серпень 1991 року працював за розподілом в Київському інженерно-будівельному інституті викладачем російської мови іноземним студентам. Був завідувачем відділу по роботі з іноземцями.

У 1991 році Валентину Наливайченко було запропоноване навчання в Інституті розвідки імені Андропова КДБ СРСР. Провчившись до лютого 1994 року, був відрахований за власним бажанням. Повернувся до Києва в розпорядження СБУ, де після прибуття написав заяву на звільнення. У квітні 1994 року, на підставі поданого рапорту старший лейтенант Наливайченко був звільнений в запас наказом голови СБУ Євгена Марчука.

У 1994 році працював заступником директора з економіки, маркетингу та менеджменту запорізького приватного підприємства "Якість".

У 1994 році отримав пропозицію працювати в Міністерстві закордонних справ України. З 1994 по 1997 роки працював в Посольстві України в Фінляндії, за сумісництвом в Данії та Норвегії, на посадах другого, першого секретаря.

З липня по серпень 1998 року був першим секретарем, завідувачем відділу в Консульському управлінні Департаменту консульської служби МЗС України.

У 2000-2001 роках - радник, заввідділу, заступник начальника Консульського управління МЗС України.

З травня 2001 по листопад 2003 року Валентин Наливайченко працював у Вашингтоні, був генеральним консулом посольства України в США. Під час терористичних атак 11 вересня 2001 року організовував допомогу громадянам України, які опинилися в епіцентрі подій, координував зусилля посольства щодо захисту сімей українських дипломатів у Вашингтоні та Нью-Йорку.

У розпал касетного скандалу на прийомі у генерального консула Валентина Наливайченка був майор Микола Мельниченко з якогось консульського питання. Як розповідав в інтерв'ю Наливайченко, після цього в посольство прийшло таємна вказівка звільнити його за те, що він не заарештував Мельниченко. Він пояснював, що це було б незаконно: "Якби я так вчинив, нас треба було б негайно вигнати. Тоді послом в США був Костянтин Грищенко. Він зайняв тверду законну позицію і фактично не дав мене звільнити".

У 2003-2004 роках Наливайченко був директором Департаменту консульської служби МЗС України.

З 2004 по 2005 рік він обіймав посаду заступника міністра закордонних справ України. Був членом комісії при Президентові України з питань громадянства і главою делегації України на переговорах з Єврокомісією щодо підписання угод про спрощення візового режиму та про реадмісію з країнами-членами ЄС.

Валентин Наливайченко

Валентин Наливайченко (фото: facebook/@nalyvaichenko.valentyn)

У грудні 2005 року указом Віктора Ющенка Валентин Наливайченко був призначений надзвичайним і повноважним послом України в Білорусі. У Мінську він пропрацював кілька місяців.

Вже 29 травня 2006 року рішенням президента Ющенка він отримав посаду першого заступника голови Служби Безпеки України - керівника Антитерористичного центру.

22 грудня 2006 року призначений на посаду голови СБУ з приставкою "в.о.". Увійшов до складу Ради національної безпеки та оборони України.

З приходом Наливайченко СБУ активно зайнялася роботою по реалізації євроатлантичної стратегії України. Він ініціював створення спільної робочої групи "Україна-НАТО" з питань воєнної реформи.

При Наливайченко архіви СБУ були оцифровані і відкриті для доступу громадян. Були створені дослідні центри для вивчення та оприлюднення документів, що стосуються різних періодів історії України, зокрема, голодомору 1932-33 років, сталінських репресій та Другої світової війни.

6 березня 2009 року Верховна Рада України проголосувала за призначення Валентина Наливайченка головою Служби безпеки України вже без приставки "виконуючий обов'язки".

Одним з резонансних подій стало затримання співробітниками СБУ у 2009 році колишнього начальника головного управління кримінального розшуку МВС України генерала Олексія Пукача, який у 2013 році був визнаний винним у вбивстві опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе.

11 березня 2010 після обрання президентом Віктора Януковича, Валентин Наливайченко пішов у відставку з посади голови СБУ. Його місце зайняв Валерій Хорошковський.

Наливайченко виступив з категоричною незгодою щодо підписання Україною "Харківських угод", які продовжили терміни перебування Чорноморського флоту Росії на території України на 25 років до 2042 року.

У вересні 2010 року Наливайченко став членом політичної партії "Наша Україна", був обраний головою політради партії. 24 травня 2012 року його склав із себе повноваження голови політради "Нашої України" і вийшов з партії через затягування рішення про участь "Нашої України" в парламентських виборах у форматі об'єднаної опозиції.

1 серпня 2012 року його приєднався до політичної партії "УДАР" Віталія Кличка.

У жовтні 2012 року на парламентських виборах був обраний народним депутатом до Верховної Ради VII скликання під номером 3 у виборчому списку "УДАРу". Був першим заступником голови комітету ВР України у закордонних справах, членом постійної делегації в Парламентській асамблеї ОБСЄ, співголовою міжфракційного депутатського об'єднання "Європейський вибір".

Одним з двадцяти помічників-консультантів депутата Валентина Наливайченка у 2013-2014 роках був Дмитро Ярош. За словами Наливайченка, Дмитро і деякі його побратими мали статус помічників, щоб уникнути переслідування з боку Януковича і його спецслужб.

У вересні 2013 року в відношенні Наливайченко Генеральною прокуратурою України на основі звернення народних депутатів було відкрито кримінальне провадження. Народні депутати Верховної Ради повідомили, що Наливайченко виділив співробітникам ЦРУ США кабінет в приміщенні СБУ України та надав співробітникам американської спецслужби можливість ознайомитися з секретними документами, що становлять державну таємницю України.

Глава СБУ України у 2013-14 роках Олександр Якименко заявляв, що, за наявною у нього інформацією, Валентин Наливайченко був завербований американськими спецслужбами, коли обіймав посаду генерального консула України на території США. Наливайченко назвав цю справу "замовним" і "шизоїднім". Бувши в опозиції до Януковича, він говорив, що був у списку тих, кого Янукович з комуністами намагалися засадити за грати - після Юлії Тимошенко і Юрія Луценка. Після зміни влади у 2014 році новим керівництвом Генеральної прокуратури справу було закрито.

Валентин Наливайченко та Юлія Тимошенко

Валентин Наливайченко та Юлія Тимошенко (фото: facebook/@nalyvaichenko.valentyn)

У 2013-2014 був активним учасником Євромайдану, що призвів до зміни влади в Україні. Під час прийняття так званих "диктаторських законів" був одним з депутатів, які блокували парламентську трибуну, щоб перешкодити їх прийняттю.

24 лютого 2014 року, після відсторонення Віктора Януковича від влади, Верховна Рада призначила Наливайченка на посаду голови СБУ, звільнивши Олександра Якименка. З 28 лютого Наливайченко увійшов до складу Ради національної безпеки та оборони України.

На початку 2014 року було створено Громадську раду з питань очищення й оновлення СБУ, була проведена масштабна "кадрова чистка" складу служби. У вересні 2014 року рішенням Валентина Наливайченка був створений Міжвідомчий центр допомоги громадянам в питаннях звільнення полонених, заручників і пошуку зниклих безвісти.

Після того, як 17 липня 2014 року в Донецькій області був збитий малайзійський Boeing, Валентин Наливайченко заявив, що літак був знищений російськими військовими із зенітно-ракетного комплексу "Бук".

У грудні 2014 року проти Наливайченка в Росії було порушено кримінальну справу за підозрою в наклепі, організації застосування заборонених засобів і методів ведення війни, перешкоджання законній професійній діяльності журналіста і викраденні людини.

19 лютого 2015 року Наливайченко звинуватив помічника президента РФ Владислава Суркова в керівництві снайперськими групами, що обстрілювали людей на Майдані в лютому 2014 року.

15 червня 2015 року Валентин Наливайченко звинуватив екс-заступника генпрокурора Віталія Яреми Анатолія Даниленка в отриманні "злочинних доходів" від незаконної діяльності компанії "БРСМ-Нафта", яка призвела до пожежі на нафтобазі під Києвом. Цей конфлікт розглядався як одна з версій відставки Наливайченко. За деякими даними, за його відставку з посади глави СБУ депутатам пропонувалися гроші.

18 червня 2015 року Верховна Рада підтримала пропозицію президента України Петра Порошенка про звільнення Наливайченка з посади голови СБУ.

У травні 2016 року його заснував суспільно-політичний рух "Справедливість", ставши головою партії.

У 2017-2018 роках Валентин Наливайченко публічно виступав на захист Михайла Саакашвілі, оскільки, на його думку, переслідування екс-президента Грузії в Україні було незаконним і безпідставним.

10 вересня 2017 року він разом з Саакашвілі взяв участь у прориві через кордон України в обхід пункту пропуску. У грудні суд оштрафував Наливайченко на 3 400 грн. за незаконний перетин кордону.

Валентин Наливайченко та Михайло Саакашвілі

Валентин Наливайченко та Михайло Саакашвілі (фото: facebook/@nalyvaichenko.valentyn)

У 2019 Валентин Наливайченко балотувався в президенти України від суспільно-політичного руху "Справедливість". У першому турі президентських виборів зайняв 12 місце, отримавши 0,23% підтримки виборців.

На дострокових парламентських виборах 2019 року був кандидатом в депутати від партії "Батьківщина", номер 3 у виборчому списку. 21 липня 2019 року був обраний народним депутатом Верховної ради України IX скликання.

Дата публікації: 27.02.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1