Мобілізація в Україні: чи відправлять на війну військовозобов'язаних жінок

З 1 жовтня 2022 року українок ставитимуть на військовий облік
Головне
Мобілізація в Україні: чи відправлять на війну військовозобов'язаних жінок
Українські військові, Збройні сили України, ЗСУ Фото: president.gov.ua
4 Липня 2022, 16:06
читать на русском

Військовий облік для жінок стартує в Україні від 1 жовтня 2022 року.

В умовах воєнного стану можна не чекати до жовтня, а стати на облік зараз. На облік можуть стати жінки молодші 60 років, не мають протипоказань через здоров’я. Про це йдеться у наказі Міноборони.

Наразі в Україні ширяться фейки про примусову мобілізацію жінок, яких начебто згодом відправляють на передову.

У Центрі протидії дезінформації розповідають, що жінки в лавах Збройних сил служать лише в добровільному порядку та за контрактом.

Одним із головних приводів для поширення фейку є взяття жінок на військовий облік, яке має початися з 1 жовтня 2022 року.

Це означає, що жінка стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань. Але це лише жінки тих професій, які визначені в наказі Міноборони України № 313 від 11.10.2021, – йдеться в повідомленні ЦПД.

Наголошується, що взяття на облік не є мобілізацією, оскільки у воєнний час жінки можуть бути прийняті на службу лише на контракт або в добровільному порядку. Також не підлягають призову на військову службу через мобілізацію жінки з дітьми до 18 років.

Як діє наказ про військовий облік для жінок в умовах воєнного стану розповів начальник юридичної групи обласного територіального центру комплектування Кіровоградщини Юрій Грива у коментарі ТСН.

До якого часу треба стати на військовий облік

До якого часу треба стати на облік, поки невідомо, – зауважив юрист.

Але в умовах відкритої збройної агресії Росії проти України кожен свідомий громадянин, який підлягає військовому обліку, має в найкоротші терміни з’явитись до територіального центру, – сказав Юрій Грива.

Якщо жінка стане на облік, чи означає це, що її зразу мобілізують

Після того, як жінка стала на військовий облік, вона перебуває у запасі збройних сил, національної гвардії чи інших військових формувань.

Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу, залучити до виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час, в окремих випадках жінку можуть мобілізувати за найбільш дефіцитними військовими фахами до збройних сил чи інших складових сил оборони. Сьогодні потреби в загальній мобілізації жінок немає.

Якщо жінка має неповнолітніх дітей чи можуть її призвати на військову службу

Жінки, які мають неповнолітніх дітей (до 18 років), можуть бути призвані на військову службу лише за їхньої згоди та за місцем проживання.

Після того, як жінка стала на облік, чи може вона виїхати за кордон

Військовозобов’язані жінки під час воєнного стану не можуть виїхати за межі України крім тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Повний перелік тих, хто не підлягає призову є у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Обов’язки військовозобов’язаних жінок

У військовозобов’язаних жінок такі ж самі обов’язки, як і у військовозобов’язаних чоловіків. Згідно з постановою Кабінету міністрів "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних" військовозобов’язані повинні:

  • Перебувати на військовому обліку за місцем проживання. У разі тимчасового вибуття за межі України бути за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України.
  • З’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах.
  • Не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації та у воєнний час.
  • Проходити медичний огляд та лікування.
  • Проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі.
  • За 7 днів прийти до територіального центру для зняття з військового обліку, якщо треба змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи лікування (на більше, ніж три місяці за межі України). Також якщо змінюється місце проживання у межах міста, але в іншому адміністративному районі.
  • За 7 днів повідомляти органам, в яких перебувають на військовому обліку, про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи та посади.
  • У разі втрати військово-облікового документа негайно повідомити про це територіальний центр комплектування (органи СБУ).

Чи може жінка відмовитись стати на військовий облік та від проходження військової служби

Згідно з законом "Про військовий обов’язок і військову службу" жінки, придатні за станом здоров’я та віком, зі спеціальністю або професію, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю повинні стати на облік.

Яке покарання за порушення правил військового обліку передбачене для жінок, для керівників підприємств де працюють жінки

До кінця 2022 року для керівників підприємств та самих жінок, які повинні стати на облік, адміністративної відповідальності не передбачено

Після кінцевого терміну взяття на облік жінок, яким це необхідно зробити, керівники підприємств будуть оштрафовані в розмірі від 5500 до 8500 грн.

За порушення військовозобов’язаними правил військового обліку штраф від 510 до 850 гривень, за повторне порушення протягом року – від 850 до 1 700 гривень.

А за ухилення військовозобов’язаної від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру, штраф від 5 100 до 8 500 гривень або виправні роботи до 1 року.

Нагадаємо, що наказ щодо затвердження переліку професій для жінок, які зобов'язані стати на військовий облік, набув чинності в Україні. Відтепер роботодавці повинні контролювати наявність відповідних документів про перебування на обліку у чоловіків та жінок.

1