СБУ та розвідка підтвердили, що новий голова ВККС Роман Ігнатов має російське громадянство

Раніше Ігнатов божився, що це брехня
Головне
СБУ та розвідка підтвердили, що новий голова ВККС Роман Ігнатов має російське громадянство
Роман Ігнатов
25 Січня 2024, 12:40
читать на русском

СБУ та Служба зовнішньої розвідки підтверджують, що новий голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Роман Ігнатов має громадянство РФ.

Про це повідомляє робоча група, створена для з’ясування цього питання, пише "Закон та бізнес".

За її інформацією, правоохоронні органи вважають доведеним факт російського громадянства Ігнатова через те, що на момент ухвалення закону про громадянство РРФСР («Про громадянство РРФСР» від 28.11.1991 №1948-I), який набрав чинності 06.02 .1992, він навчався у Саратовській державній академії права. Тому, згідно із цим законом, автоматично набуло російського громадянства.

У 1995-1996 роках Ігнатов працював у прокуратурі Петрозаводська (Карелія, РФ) і мав скласти присягу на вірність Росії як невід’ємну вимогу для зайняття такої посади.

Більше того, згаданий закон передбачав, що «документи, видані відповідно до раніше чинного законодавства про громадянство, зберігають свою юридичну силу, якщо вони належним чином оформлені, і вважаються чинними у день набрання чинності цим законом».

Отже, здавати паспорт громадянина СРСР та отримувати інший документ не потрібно.

Щоб цього уникнути, Ігнатов, згідно зі ст.13 закону №1948-I, мав протягом року офіційно заявити про своє небажання перебувати у громадянстві Росії за відповідною процедурою. Водночас відсутні докази офіційного звернення Ігнатова про вихід із громадянства РФ за цією процедурою, що свідчить про наявність у нього громадянства РФ після його автоматичного набуття 1992 року.

Як повідомляє «Закон і бізнес» із посиланням на робочу групу, члени ВККС вже близько двох місяців обізнані, що працюють під керівництвом громадянина Росії, але вирішили зберегти його на цій посаді.

Зазначимо, повідомлення про наявність у Ігнатова паспорта РФ почали активно ширитися ще у червні нинішнього року. Тоді в одному з інтерв’ю він заперечив ці чутки. Ігнатов розповів, що дійсно на початку та середині 1990-х років навчався і працював у Росії, проте мав лише паспорт громадянина СРСР, який отримав ще в 16 років. За його словами, в документі не було відміток про вступ у громадянство іншої країни. Натомість громадянство України підтверджено у липні 1996 року, після повернення у рідний Луганськ. Ігнатов наголосив, що з того часу проходив безліч ретельних перевірок перед призначенням на роботу в прокуратуру та суди. Зокрема останніми були перевірки Конкурсної комісією з відбору членів ВККС та ВРП, яка фіналізувала відбір.


Контекст

Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів ВККС у складі оновленої ВРП розпочала роботу 21 січня 2023 року. Тоді обрали нове керівництво та затвердили основні документи, котрі регламентують проведення конкурсу.

До складу комісії увійшли: Сергій Верланов (Київський апеляційний суд), Євген Мєзєнцев (Шостий апеляційний адміністративний суд), Іван Міщенко (Касаційний господарський суд у складі ВС), Роберт Брукхейсен (колишній спецпрокурор відділу боротьби з шахрайством в особливо великих розмірах Прокуратури Нідерландів), Тед Зажечни (суддя у відставці федерального суду Королівської лави провінції Саскачеван, Канада), Стівен Маркмен (голова у відставці Верховного Суду штату Мічиган, США).

Лише 1 червня 2023 року Вища рада правосуддя призначила 16 нових членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Це розблокувало роботу ВККС, яка не працювала з 2019 року. Новий склад розпочав низку процедур, зокрема кваліфікаційне оцінювання, конкурс до апеляційних судів і конкурс до судів першої інстанції. Загалом ВККС має набрати понад дві тисячі нових суддів та оцінити їхню кваліфікацію. Від цього буде залежати, як у майбутньому виглядатиме судова система України.

Водночас Фундація DEJURE висловлювала сумніви щодо доброчесності двох новообраних членів: судді у відставці Володимира Луганського та екссудді Людмили Волкової. Але до Романа Ігнатова питання були відсутні.

1