Син нардепки Копанчук у січні виїхав за кордон нібито супроводжувати батька-інваліда і досі не повернувся

Сама народна обраниця жодним чином не коментує вчинки 23-річного сина
Головне
Син нардепки Копанчук у січні виїхав за кордон нібито супроводжувати батька-інваліда і досі не повернувся
7 Серпня 2023, 09:41
читать на русском

За результатами місцевих виборів 2020 року четверо дітей чинних депутатів парламенту у віці до 21 року також стали депутатами різних місцевих рад, в тому числі і Дмитро Копанчук, якому тоді щойно виповнилося 20 років.

Як і його мама, народна депутатка Олена Копанчук, Дмитро балотувався від "Слуги народу" і успішно став депутатом міськради у Рудках, містечку на Львівщині з населенням трохи більше ніж 5000 людей. Цікаво, що жоден з місцевих виборців не проголосував безпосередньо за Дмитра, але у партійному списку він йшов під другим номером. Тому, коли "Слуга народу" подолала бар’єр у 5%, то змогла провести у раду трьох депутатів, одним з яких став Дмитро Копанчук.

На той момент 20-річний Дмитро Копанчук уже керував кількома компаніями і здобував вищу освіту у Львівській політехніці. Минулого року він закінчив там бакалаврат і вступив на магістратуру за напрямком "електроенергетика, електротехніка та електромеханіка".

Про це йдеться в розслідування журналістів NGL.media.

Попри чинну заборону виїзду з країни для чоловіків призовного віку минулого року Дмитро Копанчук тричі побував закордоном, і принаймні двічі (24-25 липня і 1-18 серпня) виїжджав як водій водій-волонтер через систему "Шлях". Як повідомили у відповідь на запит NGL.media в "Укртрансбезпеці", Копанчука вносила до системи "Шлях" Хмельницька обласна військова адміністрація.

Цього року Дмитро Копанчук уже не користувався "Шляхом". За даними NGL.media, близько полудня 1 січня він перетнув у Смільниці українсько-польський кордон на новенькій Toyota Land Cruiser Prado 150, що належить компанії "Гідросвіт", де він є співвласником. Офіційною підставою для виїзду став супровід його  батька, 46-річного Володимира Копанчука з другою групою інвалідності, доцента кафедри кримінального права Хмельницького університету управління та права.

Трохи більше, ніж через місяць, 7 лютого, Володимир Копанчук тим же автомобілем повернувся до України і разом Володимиром Федорчуком, ексдепутатом Хмельницької облради і колишнім бізнес-партнером Олени Копанчук. Федорчук особисто підтвердив NGL.media, що повернувся в Україну разом з Копанчуком-старшим. 25 березня Володимира Копанчука за кермом тієї ж Toyota Land Cruiser Prado 150 оштрафували за порушення ПДР у Тернопільській області.

Проте сам Дмитро Копанчук так і не повернувся. Це прямо суперечить законодавчій вимозі повернутися в країну не пізніше, ніж супроводжувана особа з інвалідністю.

Його мати, народна депутатка Олена Копанчук, попри численні спроби з нашого боку, відмовилась говорити з NGL.media. Батько, Володимир Копанчук, теж виявився не говірким і швидко попрощався: "А чого я вам маю підказувати, як зв’язатись із моїм сином. Він дорослий хлопець, чого ви до мене телефонуєте?".

Вже понад сім місяців Дмитро Копанчук не з’являється у Рудківській міськраді, де є депутатом від партії "Слуга народу". Там лише знають, що він закордоном.

"З його слів знаю, що він на навчанні. Але що – я бачив якісь документи? На навчанні, то й на навчанні", – каже Іван Лозинський, голова Рудківської громади.

Секретар міськради Світлана Винницька уточнила, що востаннє депутата бачили в стінах міськради 15 грудня минулого року. Після того він не з’являвся.

"Останнім часом я не маю з ним зв’язку. Як він виїхав, чому – [знати це] не входить в мої посадові обов’язки. Той номер [Дмитра Копанчука], який в мене є – то він на нього мені не відповідає. І я з ним зв’язатись не можу. За невідвідуваність у нас нема можливості якось його покарати. То партія може його відкликати".

Загалом з осені 2020 року депутати Рудківської міськради збирались 24 рази, проте Копанчук був на засіданнях лише 10 разів. Міськрада могла б достроково припинити повноваження депутата за його особистою заявою, але він її не надсилав.

Пропуск депутатом протягом року більшої частини засідань місцевої ради без поважних причин і є підставою для ініціювання його відкликання та позбавлення мандату. Місцева рада також може звернутись до місцевої організації політичної партії, від якої він був обраний з такою пропозицією. Ініціювати цей процес може й місцевий осередок партії, від якої Копанчука обрали депутатом, тобто "Слуга народу", а також місцеві виборці за процедурою відкликання за народною ініціативою.

"Пропуск понад 50% засідань ради або засідань депутатської комісії є підставою для відкликання, проте вона не вступає у дію автоматично. Тобто це не норма прямої дії. Її може запустити партія, виборці або й за бажанням самого депутата, – пояснює Тарас Радь, керівник проєктів у сфері виборів та місцевого самоврядування Громадянської мережі "Опора" у Львівській області. Але сам процес відкликання, за його словами, є складним і може сильно затягнутись. Це правда – наприклад, одного з депутатів Львівської облради, який втік з країни у перші дні війни, його колеги змогли позбавити повноважень лише за дев’ять місяців.

В обласному осередку партії "Слуга народу" протягом чотирьох днів не знайшли можливості відповісти на запитання NGL.media щодо свого представника у Рудківській міськраді.

Довідка: 22-річний Дмитро Копанчук є директором і власником/співвласником принаймні десяти компаній: ТОВ "ЕК Рашівка-Псел", ТОВ "Гірнично-видобувна компанія Подільські кар’єри", ТОВ "Ігуасу", ТОВ "Ера глемпінг", ТОВ "Обзор",ТОВ "Зелений еко-світ", ТОВ "Гідросвіт", ТОВ "Керуюча енергетична компанія", ТОВ "Рудківська енергетична компанія", АО "Копанчук і партнери". Фінансова звітність за 2022 рік доступна лише у двох компаній – ТОВ "Обзор" (дохід 593,2 тис. грн, чистий прибуток 8 тис. грн) і ТОВ "Гідросвіт" (дохід 1363,7 тис. грн, чистий збиток 1096,6 тис. грн).

Читайте також

1