Українці зможуть купувати більше безготівкової валюти

Нацбанк ухвалив кілька важливих рішень
Важливо
Українці зможуть купувати більше безготівкової валюти
Нацбанк (фото: flickr.com)
30 Вересня 2022, 21:26
читать на русском

Національний банк 30 вересня ухвалив низку важливих рішень щодо валютного регулювання.

У НБУ прогнозують, що ці рішення сприятимуть зменшенню попиту в готівковому сегменті валютного ринку та захисту міжнародних резервів.

Збільшено щомісячний ліміт для купівлі громадянами безготівкової валюти з подальшим розміщенням під депозит від трьох місяців - було 50 тисяч гривень стало 100 тисяч (в еквіваленті).

Збільшення ліміту дозволить додатково переорієнтувати попит населення з готівкової іноземної валюти на безготівкову, адже операції з продажу безготівкової валюти банками здійснюються за курсом, ближчим до офіційного, ніж з продажу готівкової валюти. До того ж це зручніше та безпечніше.

Спрощено валютний нагляд при ввезенні гуманітарної допомоги в Україну.

Тепер діятимуть додаткові підстави для завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями з імпорту гуманітарної допомоги. Визначено перелік документів, які дають змогу банкам завершити валютний нагляд. Їхній перелік знайдете у постанові НБУ.

З 5 жовтня повертається заборона на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.

Дозвіл на проведення таких операцій був відновлений у квітні 2022, й українці отримали можливість підтримати своїх близьких, які вимушені були переїхати в інші країни через повномасштабну війну, під час найважчого періоду. Сьогодні ж, за підсумком більш ніж семи місяців воєнного стану, ми бачимо, що роль такого інструмента для підтримання громадян за кордоном зменшується, тоді як ризики його використання з метою обходу обмежень на купівлю валюти збільшуються. Це загрожує вичерпанням міжнародних резервів, без яких неможлива безперебійна робота економіки та забезпечення обороноздатності країни.

Надалі буде дозволено:

  • переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта;
  • здійснювати Р2Р-перекази з валютних платіжних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту у 100 тис. грн (в еквіваленті);
  • переказувати кошти за кордон для оплати навчання, лікування, транспортування хворих, витрат, пов’язаних зі смертю громадян, а також для сплати аліментів.

Бізнес отримав можливість переказувати кошти на рахунки їхніх підрозділів та філій за кордоном.

Такі операції дозволені за одночасного дотриматися кількох умов, зокрема перекази мають здійснюватися коштом наявної в бізнесу власної іноземної валюти. Тож відповідний дозвіл не чинитиме тиску на міжнародні резерви, водночас сприятиме поліпшенню умов роботи українського бізнесу з просування власних товарів на зовнішніх ринках.

Нагадаємо, від 6 серпня 2022 року Національний банк України скасував обмеження, відповідно до якого банки та небанківські установи мали купувати в населення готівкову валюту за курсом не нижчим за офіційний. Нагадаємо, що з 21 липня офіційний курс становить 36,57 гривні за долар США.

1