У НАЗК пояснили, які корупційні ризики вступної кампанії-2022

Заміна ЗНО на мультипредметний тест стала значним стресом як для університетів, так і для абітурієнтів
У НАЗК пояснили, які корупційні ризики вступної кампанії-2022
Екзамен, іспит (фото: Pexels)
1 Липня 2022, 23:03
читать на русском

У Національному агентстві запобігання корупції (НАЗК) вважають, що у вступній кампанії 2022 року є великі корупційні ризики.

Це пов'язано зі змінами, які стались через повномасштабну війну, розповів в ефірі "Українського радіо" керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач.

За його словами, заміна ЗНО на мультипредметний тест стала значним стресом як для університетів, так і для абітурієнтів. Крім цього, виші можуть встановлювати власні правила та критерії вступу через введення мотиваційних листів, інтерв’ю та творчих конкурсів без ЗНО.

Саме в них Деркач вбачає найбільші ризики, оскільки метою ЗНО було забезпечити чесний вступ усім абітурієнтам та уникнути подібних процедур вступу.

Велика кількість абітурієнтів, які негативно здали б ЗНО, можуть мати кращий бал на тесті, який охоплює декілька предметів.

Саме тому, щоб виші націлені на оцінку мотиваційних листів, а також проведення творчих конкурсів чи інтерв’ю, щоб відібрати кращих студентів, – пояснив представник НАЗК.

У НАЗК зробили оцінку та підготували рекомендації для університетів, які допоможуть уникнути корупційних ризиків. Пропонується прописати чіткий порядок оцінювання мотиваційних листів, творчих конкурсів та інтерв’ю.

Також потрібно уникати конфлікту інтересів, коли в приймальній комісії є людина, яка може ухвалити необ’єктивне рішення щодо абітурієнта.

У НАЗК рекомендують залучати громадськість до приймальної комісій, рішення якої мають бути публічними. Також має бути створений реєстр усіх абітурієнтів та результатів їх вступних екзаменів.

Має бути створений реєстр усіх абітурієнтів, мотиваційних листів та результатів інтерв’ю, який має бути публічним, аби всі абітурієнти та їхні батьки могли його побачити, – каже Деркач.

Нагадаємо, що за кордоном у 31 країні світу в 57 містах створять тимчасові екзаменаційні центри для складання національного мультипредметного тесту.

Читайте також

1