Вознесіння-2022: прикмети і звичаї свята

Вознесіння Господнє щорічно святкують на 40-й день від Великодня у четвер
Важливо
Вознесіння-2022: прикмети і звичаї свята
Вознесіння Господнє (Фото: ПЦУ)
2 Червня 2022, 09:10
читать на русском

Вознесіння вважається одним з найважливіших в православному календарі. Воно приурочене до періоду, коли Христос після воскресіння понад місяць пробув серед своїх учнів.

Свято безпосередньо залежить від дня, коли віруючі відзначали Великдень. Щороку урочистість відзначають на 40-й день після Світлого Воскресіння, у 2022-му році Вознесіння Господнє випадає на 2 червня.

Як свідчить Євангеліє, після того, як Ісус воскрес, він понад місяць перебував серед своєї пастви на землі. Після цього терміну він зібрав всіх своїх апостолів на горі Елеон, благословив їх і вознісся на небо у плоті. Тоді ж для присутніх було явище ангелів, які сказали, що, через деякий час, Господь знову повернеться на землю до учнів своїх.

У християнстві Вознесіння Господнє входить до числа дванадесятих свят, урочисті співи починаються напередодні, а ввечері - всенічне бдіння. Віряни відвідують служби і приділяють час молитві, а оскільки свято випадає на четвер, то посту в цю дату немає і православні можуть їсти будь-яку їжу.

Слов'яни відзначають цю дату, як перехід весни в літо, коли настає справжня спека. У давнину на Вознесіння водили хороводи і славили богів, щоб ті послали людям хороший урожай. Також було заведено влаштовувати галасливі гуляння і співати пісні.

На Вознесіння існує важлива традиція - пекти пироги з зеленою цибулею, а також особливі частування, які називаються "драбинка". Це пиріг, на якому господині зверху робили з тіста кілька "перекладин", відповідних щаблям по числу небес апокаліпсису. Ці коржі треба було освячувати в церкві і пригощати ними рідних.

Що можна  і що не можна робити на Вознесіння Господнє

Православна церква в це свято категорично забороняє:

  • відмовляти в допомозі нужденним;
  • лихословити і пліткувати;
  • вінчати;
  • поминати покійних і їздити на кладовища;
  • плювати на землю - по ній в цей день ходить Ісус.

Працювати на Вознесіння можна, адже свято випадає на четвер і не кожна людина може взяти собі вихідний. Віруючі в цей день намагаються допомагати жебракам і подавати милостиню.