Аласанія Зураб

Аласанія Зураб

Український журналіст, медіаменеджер, голова правління Суспільного мовлення

Аласанія Зураб – заслужений журналіст України, колишній генеральний директор Національної телекомпанії України, один з ідеологів створення Суспільного мовлення та перший очільник правління НСТУ.

Місце народження

Народився 3 січня 1965 року у місті Сухумі Грузинської РСР.

Освіта

 • 1989 рік – закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут, факультет промислово-цивільного будівництва.
 • Закінчив курс інформаційної журналістики в навчальному центрі "Інтерньюз-Україна" та Фонду Томсона.

Родина

 • Дружина Віола Вікторівна – працює лікарем.
 • Дорослий син, проживає окремо від батьків.
 • Молодша дочка – Ія Зурабівна.

Початок кар’єри, харківський період

 • 1983 - 1985 роки – після першого курсу інституту відслужив у лавах Радянської Армії.
 • 1989 – 1991 роки – закінчивши інститут, працював у Харківському метрополітені робітником, потім майстром дільниці. Згодом працював інженером в НДІ "Гіпрозаводтранс".
 • 1993 – 1994 роки – їздив на заробітки в Грецію. Проживав і працював на острові Кріт.
 • 1994 – 1996 роки – повернувся у Харків, працював менеджером на торговому підприємстві.
 • 1996 рік – почав регулярну співпрацю з засобами масової інформації.
 • 1997 – 1999 роки — був прийнятий на роботу студією "Телемак", випускав авторську програму "Телебачення сьогодні", працював кореспондентом інформаційної програми "День за днем", ведучим політичного ток-шоу "Поле битви".
 • 1999 – 2006 роки — перейшов до телерадіокомпанії "Симон" журналістом програми "Одного разу". Згодом випускав авторську публіцистичну програму "Об'єктив-но". 
 • 2000 рік — Зураб Аласанія став співзасновником і директором Медіагрупи "Об'єктив", співробітники якої випускали ряд інформаційних та авторських програм на телебаченні та радіо, а також видавали тижневик "Об'єктив-но".
 • Грудень 2001 року — харківська ТРК "Simon" і київська ТРК "ТЕТ" створили спільне підприємство ТОВ "Телерадіокомпанія" S-TET ". Генеральним директором ТРК "S-TET" був призначений Зураб Аласанія.
 • 2006 рік — через розбіжності з одним зі співзасновників медіагрупи Олександром Давтяном колектив припинив випускати свої продукти на каналі "Симон". В результаті медіагрупа була перереєстрована.
 • У цьому ж році став засновником агентства "МедіаПорт", інформаційні випуски якого виходили на телеканалі "S-TET" до листопада 2009 року і тижневика "MediaPost", що виходив з 29 червня 2006 року по 4 жовтня 2007 року.
 • 2005 – 2010 роки — працював директором Харківської обласної державної ТРК. Залишив цю посаду після обрання президентом Віктора Януковича.
 • Зураб Аласанія був нагороджений почесним знаком Харківського міського голови "За старанність", а також став лауреатом муніципальної творчої премії.
 • У 2005 році він отримав почесне звання "Заслужений журналіст України".

Створення Суспільного мовлення і робота головою правління

Після втрати посади керівника Харківської обласної державної ТРК, Аласанія перебирається до Києва, де стає одним з ідеологів створення суспільного мовлення в Україні.

У 2013 році Зураб Аласанія став одним із засновників і журналістів Hromadske.tv, членом громадської організації Hromadske.tv, членом Незалежної Медіаради та Комісії з журналістської етики.

У квітні 2014 року було прийнято закон "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України", яким передбачено утворення Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ). Зураб Аласанія бере найактивнішу участь у запуску суспільного мовника.

Ще в березні цього року, після перемоги Євромайдану, його призначили генеральним директором Національної телекомпанії України. Після упорядкування законодавства і необхідних процедур саме на базі НТКУ передбачалось створення суспільного мовлення.

Аласанія Зураб (фото: facebook.com/zurab.alasania)

У грудні 2015 році було створено Наглядову раду Національної суспільної телерадіокомпанії України. Через рік був затверджений статут ПАТ "НСТУ".

В 2016 році Зураб Аласанія подав у відставку. Він заявив, що змушений це зробити "у зв'язку із катастрофічною ситуацією з фінансуванням телерадіомовлення".

19 січня 2017 року була зареєстрована юридична особа ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України", з цього дня вступила у свої повноваження Наглядова рада компанії.

10 квітня 2017 року Зураб Аласанія був обраний першим Головою правління Суспільного мовлення на відкритому конкурсі. У роботі нової структури відразу почались проблеми. Найголовніша – фінансування. У відповідь на принципову позицію Голови правління щодо деполітизації Суспільного мовлення, критику представників влади й президента, НСТУ у 2018 році отримала 26,7 млн грн, тоді як у 2013 році для НТКУ виділяли 76,3 млн грн.

Оскільки за два роки Аласанія суттєво обмежив ефір Суспільного для команди президента, активно проводив політику "деполітизації новин", конфлікт між ним і Петром Порошенком загострився, а на початку 2019 року досяг критичної межі. Невдоволені були й політичні партії, яким голова правління закрив участь в телепередачах без ведучого в особі представника НСТУ. Натомість телеефір отримали критики влади та політикуму – Майкл Щур, проєкти "Схеми", "Наші гроші".

31 січня 2019 року, з порушенням процедур і контракту, Наглядова рада достроково відсторонила Зураба Аласанію від посади голови правління ПАТ "НСТУ". Виник величезний скандал. Це рішення засудили Павло Клімкін, Мустафа Найєм, десятки журналістів та блогерів, ВО "Батьківщина". Деякі члени Наглядової ради змінили свою позицію і відкликали свої голоси за відставку Аласанії. ОБСЄ теж засудила таке рішення Наглядової ради.

Під тиском громадськості, 12 лютого Наглядова рада переглянула свою постанову і перенесла дату звільнення Аласанія на 6 травня 2019 року, щоб це рішення не пов’язували з виборами президента.

У червні 2019 року – суд визнав незаконним звільнення Аласанії. Наглядова рада скасувала своє рішення, і з 1 липня голову правління офіційно відновили на посаді. Згідно з контрактом він працюватиме до 13 травня 2021 року.

27 квітня 2021 року Наглядова рада обрала заміну Аласанії після закінчення контракту. Головою правління буде його заступник Микола Чорнотицький.

Скандали та критичні публікації

За час роботи Аласанії на чолі Суспільного мовлення, найбільше критики в його адресу було через невміле керівництво та байдуже ставлення до трудового колективу. Високопосадовці НСТУ отримували зарплати понад 100 тисяч і величезні премії, а телеканали відключали від мовлення через несплату послуг. Багатотисячний штат компанії так і не забезпечив конкурентоздатний продукт, глядач не побачив нових, цікавих програм.

Аласанія призначав на високі посади своїх друзів. Так його давня знайома Дар’я Юровська до 2020 року працювала на керівних посадах НСТУ не маючи взагалі вищої освіти.

Народний депутат Михайло Головко направив депутатські звернення в ГПУ і МВС з вимогою розслідування злочинних дій Аласанії і його підлеглих, які привласнювали великі суми під час тендерних закупок.

У ДБР також підозрювали Аласанію і його оточення в розкраданні фінансової допомоги, отриманої від американського фонду по простій перевіреній шахраями схемі. 

Необхідне обладнання, на яке у США виділили кошти, купується в 10 разів дорожче, а різниця привласнюється учасниками схеми. В кінці серпня 2019 ДБР і СБУ року навіть провели обшуки в Аласанії та інших підозрюваних, про наслідки слідчих дій інформації немає.

Дата публікації: 01.05.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1