Бабак Альона

Бабак Альона

Українська політикиня і громадська діячка, ексміністерка розвитку громад і територій України, народна депутатка VIII скликання

Бабак Альона – експертка з питань житлово-комунального господарства, колишня членкиня парламентської фракції "Самопоміч", противниця автокефалії ПЦУ

Місце народження

Народилась 27 вересня 1969 року в місті Кривий Ріг

Освіта

1996 рік — закінчила Київський педагогічний інститут іноземних мов за спеціальністю "Іноземні мови" із присвоєнням кваліфікації вчителя іноземних мов (англійської та французької).

У тому ж році стала переможницею конкурсу на отримання гранту на навчання в США.

1998 рік – закінчила навчання в Олд Домініон Університеті (штат Вірджинія, США) і отримала кваліфікації  магістра за спеціальністю "Бізнес адміністрування" та спеціалізацією "Фінанси".

Родина

З першим чоловіком розлучена. Зараз перебуває у цивільному шлюбі, будь-яку інформацію про свого обранця старанно приховує.

Від попереднього шлюбу в неї двоє дітей. Донька Катерина та дорослий син Данило, що працює у страховій компанії "Провідна".

Кар’єра до 2014 року

  • Альона Бабак почала працювати ще під час навчання в інституті у 1993 році. Починає як офіс-менеджер, згодом стає аналітиком і координатором проєктів міжнародної допомоги по реструктуризації підприємств ЖКГ.
  • 1998 рік – по закінченні навчання у США зареєструвалася як приватний підприємець. Кілька років Бабак керувала різними міжнародними проєктами, а також працює старшим спеціалістом з питань ціноутворення.
  • 2004 рік – Бабак стала співзасновницею та директоркою товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут місцевого розвитку". На цій посаді вона керувала консалтинговими та аналітично-дослідницькими проєктами, які замовляли приватні та комунальні підприємства, органи місцевого самоуправління, міжнародні фінансові установи та благодійницькі організації.
  • З 11 квітня 2012 р. — була членкинею науково-консультативної ради при Національній комісії, що здійснювала державне регулювання у сфері комунальних послуг.
  • З 13 березня 2014 р. — входила до робочої групи з питань реформування житлово-комунального господарства при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
  • Альона Бабак у цей період написала майже 30 наукових праць з питань реформування житлово-комунального господарства та регулювання діяльності суб'єктів природних монополій.

Діяльність після Революції гідності

2014 рік став переломним не лише для країни, але й у житті Альони Бабак. Вона вирішує зайнятись політикою і приєднується до популярної на фоні постмайданних настроїв партії "Самопоміч".

На позачергових парламентських виборах цього ж року її включають у виборчий партійний список під №8 і Альона Бабак у листопаді приймає присягу народної депутатки 8-го скликання. Її обирають заступницею голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства. Крім цього, вона була співголовою депутатського об’єднання "Рівні можливості".

Альона Бабак на трибуні Верховної Ради (фото з акаунту Альони Бабак у фейсбуці)

Два роки Бабак займалась законопроєктом про ЖКГ, працювала над поправками, лобіювала голосування. До речі, підтриманий нею закон передбачає можливість для структур ЖКГ накладати пеню на злісних неплатників за комунальні послуги.

Після прийняття закону, Бабак у 2017 році заявила, що хоче скласти депутатські повноваження. Проте парламент за це не проголосував. Коли поцікавились причиною такого вчинку, Бабак відповіла, що у політиці не можна пробачати, а це суперечить її внутрішнім переконанням.

Вересень 2018 року – Кабмін створив міжвідомчу робочу групу з підготовки пропозицій щодо монетизації житлових субсидій. Депутатку теж залучили до роботи у цій групі. Крім того, Бабак увійшла до Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

У тому ж році депутатка потрапила в список осіб, проти яких Російська Федерація ввела адресні економічні санкції.

Коли на чергових президентських виборах у 2019 році переміг Володимир Зеленський, Альона  переметнулась до його політичної сили. А що, він же її земляк. Зеленський досить високо цінував досвід роботи Бабак, регулярно запрошував її на консультації з питань ЖКГ.

Влітку 2019 року вона не бере участі у позачергових парламентських виборах. Але це не стало кінцем її політичної кар’єри. В цьому ж році було створене нове міністерство – розвитку громад і територій України, і портфель цього міністра в уряді Олексія Гончарука отримала Альона Бабак.

Таке призначення викликало шквал невдоволень. Зокрема громадський діяч, голова Житлового союзу Олександр Скубченко назвав Бабак типовою "грантоїдкою" із "Самопомочі", яка в Раді лише тим займалась, що розвалювала ЖКГ. До того ж Бабак не брала участі у розробці закону про децентралізацію та у проведені реформи в цілому.

В соціальних мережах було безліч гнівних коментарів, що у Раді Бабак не показала ефективної роботи, що вона не гідна цієї посади, а всі її здобутки – земляк на посаді президента.

В цілому так і сталось. До кінця року міністерство Бабак не показало ніяких ефективних результатів чи успішно проведених реформ. А від міністерства очікували радикальних змін в галузі будівництва – затвердження нових будівельних норм, встановлення відповідальності забудовника перед містом, тощо. 16 січня 2020 року Альона Бабак написала заяву про відставку з посади міністерки.

4 лютого 2020 року Верховна Рада проголосувала за її звільнення, а на вакантну посаду призначили Дениса Шмигаля.

Чутки, критика та скандали

  • До 2014 року ні критики, ні скандалів навколо Альони Бабак не було, адже вона не була відомою особою в українському суспільстві.
  • Вже у 2015 році депутатка стала фігуранткою антикорупційного розслідування. Сайт "Наші гроші" інформував, що Бабак не задекларувала свій бізнес у декларації за 2014 рік.
  • У 2016 році представники ЗМІ розкритикували парламентарку за появу у Раді з сумочкою від "Gucci" за 27 тисяч гривень.
  • У 2018 році журналісти назвали її однією з найбагатших депутаток українського парламенту. Бабак задекларувала три квартири в столиці, три земельних ділянки поблизу Києва, два автомобілі, різні цінні речі, такі як швейцарський годинник, ювелірні прикраси, тощо.
  • Фахівці також розкритикували закон про ЖКГ, який підготувала Бабак. Зокрема експертів найбільше стурбувала норма про відповідальність ОСББ за старий, аварійно-небезпечний житловий фонд. Експерти відзначають, що власники квартир в Україні не люблять організовуватись і самостійно керувати своїми будинками. Тому покласти на них ще й відповідальність за припинення руйнування житлової інфраструктури – цілковита утопія. А в цей час темпи руйнування старого житлового фонду зростають з кожним роком і Бабак не зробила нічого для поліпшення ситуації.
  • Вона була однією із 47 народних депутатів, які звернулися до Конституційного суду України з проханням визнати неконституційною Постанову ВРУ "Про підтримку звернення Президента до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію ПЦУ" від 19 квітня 2018 року.
  • Але найбільше критики Бабак отримала після того, як журналісти програми "Гроші" виявили наявність боргу за комунальні платежі на її елітній квартирі в сумі 23 тисячі гривень. Парламентарка заявила, що просто хотіла спочатку вияснити, за що їй нараховані такі великі суми у квитанціях. Проте таке пояснення викликало ще більшу критику: як це головна фахівчиня у сфері ЖКГ досі не розібралась у вартості комунальних послуг? Цей інцидент став ще одним доказом невідповідності кваліфікації Бабак тим завданням, що вимагали її посади як у Верховній Раді, так і пізніше в уряді.

 

Дата публікації: 27.04.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1