Бабій Роман

Бабій Роман

Народний депутат IX скликання, голова підкомітету з питань виконання рішень ЄСПЛ та альтернативного розв'язання спорів

Всі новини

Бабій Роман – політик, правознавець, член фракції "Слуга народу" у Верховній Раді IX скликання, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв'язання спорів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики

Місце народження

Народився 6 липня 1977 року в місті Бровари Київської області.

Освіта

Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю "правознавство".

Родина

Дружина – Бабій Наталія Олександрівна. Має науковий ступінь кандидата біологічних наук. Спеціалізується на вірусології та дослідженні інфекційних хвороб. Працює в Національній медичній академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика.

Подружжя виховує двох дочок – Тетяну та Анастасію.

На старшу дочку Тетяну Бабій переоформив свою компанію ТОВ "Юфест Груп".

Кар’єра

 • На початку своєї трудової кар’єри Роман Бабій працював у декількох міжнародних компаніях юристом, а також очолював департамент правової та законотворчої роботи Держкомпідприємництва.
 • У 2002 році отримав право займатися адвокатською діяльністю, після чого влаштувався в адвокатську фірму “Пукшин і Партнери”, у якій був провідним спеціалістом у галузі корпоративного права та в галузі правового регулювання ринку цінних паперів. Власник компанії Ігор Пукшин був бізнес-партнером майбутнього голови Офісу Президента України Андрія Богдана.
 • Крім того, Роман Бабій деякий час керував юридичним відділом “Київводоканалу”.
 • У 2005 році Бабій був співзасновником компанії "СТОФФ", яка надавала консультативні послуги з питань банківського обліку та оподаткування і у 2013 році припинила свою діяльність. Крім цієї компанії юрист був одним із засновників адвокатського об’єднання "Адвокати України" і фірми "Освітній портал". У ТОВ "Юфест Груп" мав частку у 50% (Цей актив Бабій переписав на старшу дочку Тетяну після свого обрання до Верховної Ради).
 • З 2008 року очолював компанію з надання фінансових послуг "Гельд-Енергія".
 • У 2011 році юрист зареєструвався як фізична особа підприємець. Цей статус було припинено в серпні 2019 року.
 • Після Революції гідності Бабій приєднався до політичної партії "Громадянська позиція". У 2014 році, на позачергових парламентських виборах, юрист балотувався до Верховної Ради 8 скликання по списку цієї політичної сили. Він отримав 47 місце, проте партія отримала лише 3,1% голосів виборців і не здолала прохідний бар’єр.

Бабій Роман (фото: facebook.com/roman.babiy)

Парламентська діяльність

 • Під час президентської кампанії Володимира Зеленського Бабій активно агітував за "Зе-команду", допомагав у роботі його виборчого штабу.
 • Коли головний "кварталівець" став Президентом України, на позачергових парламентських виборах 2019 року Бабія включили до списку партії новообраного гаранта "Слуга народу" під № 48.
 • 21 липня 2019 року партія Зеленського здобула впевнену перемогу.
 • 29 серпня того ж року Роман Бабій прийняв присягу народного депутата і приєднався до фракції партії "Слуга народу". Тоді ж він став членом Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

Бабій Роман на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правової політики (фото: facebook.com/roman.babiy)

 • Парламентар увійшов до складу міжфракційних об’єднань "Антирейдерська коаліція" та "Українці у світі".
 • 15 січня 2020 року його обрали головою підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв'язання спорів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.
 • Того ж року парламентар очолив робочу групу Верховної Ради з питань цифровізації правосуддя та суміжних правових інститутів в Україні.

Бабій Роман на трибуні Верховної Ради (фото: facebook.com/roman.babiy)

 • У Бабія досить невисокий показник щодо виконання обіцянок, які він давав виборцям під час парламентських перегонів. За два роки виконав лише 16 %.
 • Політик не завжди підтримував законодавчі ініціативи президента. Коли Комітет Верховної Ради з питань правової політики розглядав невідкладний законопроєкт Зеленського, який пропонував ліквідувати скандальний Окружний адміністративний суд Києва, Бабій не проголосував за цю пропозицію.
 • В серпні 2021 року Російська Федерація розширила санкційний список і внесла Романа Бабія в перелік фізичних осіб, стосовно яких введені спеціальні економічні санкції.

Роман Бабій у Страсбурзі біля будівлі Європе́йського Суду з прав люди́ни (фото: facebook.com/roman.babiy)

Критика та скандали

Журналісти Bihus.Info з’ясували, що парламентар Роман Бабій в 2008 році, коли працював у адвокатській компанії "Пукшин і Партнери", був учасником афери із залученням офшорної фірми. Тоді банк "Надра" видав своїй компанії "Каховка Пром-Агро" кредит у сумі 25 млн доларів під заставу соєпереробного заводу. Згодом банк продали Дмитру Фірташу, який став вимагати борги. Компанія "Каховка Пром-Агро" збанкрутіла, Фірташ через суд отримав соєпереробний завод, який перепродав своїм партнерам – "Місто банку" Івана Фурсіна.

Коли банк "Надра" збанкрутів і представники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб увійшли в управління, з’явився Роман Бабій з документами кіпрської офшорної компанії "Vesdix Investments Limited". Він заявив, що офшорна фірма позичала власникам соєпереробного заводу більш ніж 125 млн гривень. Суд став на сторону кіпрського підприємства і повернув завод фірмі-банкруту "Каховка Пром-Агро", а Фонд гарантування вкладів фізичних осіб залишився і без повернутого кредиту, і без заводу-застави.

Згодом майбутній нардеп став учасником ще однієї оборудки. Світловодський маслосиркомбінат у 2009 році мав повернути банку "Фінанси та кредит" майже 150 млн гривень. Але офшорна компанія з Кіпру "Idelberg resources INC", яку в Україні представляв майбутній керівник ОПУ Андрій Богдан, заявила, що теж претендує на гроші комбінату. Підприємство нібито позичило у "офшорки" понад 52 млн гривень і ще на 150 мільйонів гривень виступило гарантом за позикою Карлівського заводу сухого молока. Маслосиркомбінат офіційно визнав свій борг і суд в один день задовольнив обидва позови "Idelberg resources". У цій схемі виведення кредитного боргу перед банком "Фінансами та кредит" через офшор Роман Бабій представляв у судах саме Світловодський маслосиркомбінат.

А значно пізніше, у 2016 році, компанія "Idelberg resources INC" була визнана фіктивною. Проте ні для Богдана, ні для Бабія участь у цих сумнівних схемах не мала жодних неприємних наслідків.

Дата публікації: 17.11.2021
Дата останньої зміни: 18.11.2021
1