Бондаренко Анатолій

Бондаренко Анатолій

Український регіональний політик та державний службовець, Черкаський міський голова

Бондаренко Анатолій – скандальний політик, що тричі обирався до Черкаської обласної ради, майже десять років очолював обласну організацію ВО "Батьківщина", фігурант багатьох кримінальних проваджень.

Місце народження

Народився 8 серпня 1974 року в смт Лисянка Лисянського району Черкаської області.

Освіта

2005 рік - закінчив Черкаський державний технологічний університет, факультет "Економіка та управління".

2012 рік – закінчив  Уманський національний університет садівництва, факультет економіки та підприємництва.

Родина

Дружина – Бондаренко Валерія Олександрівна, власниця та директорка ТОВ "Преміум якість", яке постійно отримує замовлення від міських структур.

Подружжя виховує чотирьох дітей, три дочки – Віолета, Олександра, Єлизавета  та син Макар.

Біографія та політична кар’єра

 • 1992 - 1994 роки – служив у Збройних Силах України.
 • 1994 – 1996 роки – працював на  Лисянській будівельно-торгівельній базі "Будматеріали" товарознавцем.
 • 1996 – 1998 роки - керував Лисянським районним будинком культури;
 • 2001 – 2002 роки – працював у  Всеукраїнській громадській організації "Ліга української молоді" заступником голови.
 • 2002 – 2005 роки – був обраний головою Лисянської селищної ради.  
 • 2005 – 2006 роки – працював головою Лисянської районної державної адміністрації.
 • 2006 рік – вперше обраний депутатом Черкаської обласної ради від політичної сили Юлії Тимошенко.
 • 2007 – 2010 роки – працював у ТОВ СП "Нібулон" заступником генерального директора.
 • 2010 рік – обраний депутатом Черкаської обласної ради від ВО "Батьківщина".
 • 2010 – 2013 роки – працював як фізична особа – підприємець.
 • 2012 рік – балотувався до Верховної Ради України 7 скликання по 199 мажоритарному округу. Вибори програв.
 • Грудень 2013 – початок 2014 років – був одним з перших організаторів протестів у Черкасах, очолював Черкаську Народну раду та місцевий Рух Опору.
 • 2014 рік – брав участь у позачергових виборах до Верховної Ради України по 194 мажоритарному округу. Без успіху.
 • 2014 – 2015 роки – працював помічником-консультантом народного депутата України Рябчина Олексія Михайловича (ВО "Батьківщина").
 • Осінь 2015 року – Бондаренко одночасно переміг на виборах до обласної ради по списку ВО "Батьківщина" і в другому турі отримав більшість голосів у боротьбі за посаду Черкаського міського голови
 • З листопада 2015 року – приступив до виконання обов’язків міського голови м. Черкаси.
 • Травень 2020 року – Бондаренко вступив у відкритий конфлікт з центральною владою, прийнявши рішення про послаблення умов карантину для підприємців міста. Цим кроком він спричинив нову карну справу проти себе, різку критику з боку президента Зеленського та зростання рейтингу серед черкащан. Мери багатьох міст України також схвально оцінили демарш Бондаренка.
 • Влітку 2020 року Черкаський міський голова приймає рішення остаточно покинути "Батьківщину". Спочатку він мав намір приєднатись до партії мерів "Позиція". Проте вже в середині червня у Фейсбуці Бондаренко написав, що в цю партію не піде. Він мав намір створити якусь місцеву партію виключно з черкащан. Але згодом і ці плани не отримали підтвердження. Через кілька тижнів мер Черкас приєднався до партії "За майбутнє" і від неї знову балотувався кандидатом на посаду міського голови.
 • 25 жовтня Анатолій Бондаренко виходить до другого туру як лідер перегонів, а у другому турі перемагає, отримавши понад 54% голосів виборців.
 • 1 грудня 2020 року Бондаренко вдруге склав присягу як міський голова Черкас.

Анатолій Бондаренко зустрічається з виборцями (фото: Facebook)

Критика і скандали

20 травня 2020 року президент Зеленський на пресконференції назвав Бондаренка бандитом, який має 19 кримінальних проваджень і заявив, що за один стіл з ним не сяде.

Що ж, певні підстави так називати мера у Зеленського були. Ще на початку 2000-х у рідній Лисянці Бондаренко підім’яв під себе місцевий ринок металобрухту. А його партнерами по бізнесу були члени злочинного угрупування "Торпеда", з якими майбутній мер співпрацював до свого призначення головою РДА. Саме за роботу на цій посаді проти Анатолія Бондаренка порушили перші кримінальні справи. Так, перед призначенням він надав диплом бакалавра філії Відкритого міжнародного університету розвитку людини "Україна", хоча цей заклад не закінчив. В 2006 році службовця звільнили зі скандальним формулюванням "у зв'язку з виявленням його невідповідності займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації". А згодом прокуратура завела дві перші кримінальні справи по результатах його роботи в РДА – про фальшивий диплом і про використання службового становища з метою отримання особистої вигоди.

Новий скандал прогримів на всю країну в 2012 році. Анатолій Бондаренко керував обласним штабом Об’єднаної опозиції і призначив на посаду керівника окружкому на 198 округ Дмитра Жиляєва, який виявився представником "регіоналів" і відкрито працював на них. Лише втручання Олександра Турчинова заставило Бондаренка звільнити свого ставленика. Новий керівник окружкому М. Гармаш активно працював на перемогу погодженого єдиного кандидата (представник "Свободи" Рудик С.Я.) і критикував місцеві осередки "Батьківщини", які саботували спільну роботу. Бондаренко довго не думав. Він звільнив Гармаша і призначив керівником 198 окружкому члена Партії регіонів Андрія Заїченка. Коли про це стало відомо в Центральному Штабі Бондаренка знову заставили робити заміну. Він відмовився повертати на посаду М.Гармаша і поставив керівником 198 окружкому Назара Лавриненка, який у ніч перед виборами підписав постанову окружкому про заміну одразу 200 членів дільничних комісій. У результаті маніпуляцій з результатами виборів влада перемогла на окрузі, який фактично контролювала опозиція. А Бондаренко вийшов сухим із води і продовжував керувати обласною організацією "Батьківщини".

Після перемоги Євромайдану однопартійці звернули увагу, що за останні роки перед зміною влади добробут сім’ї Бондаренка нестримно зростав. Портал "Антикор" вказував, що казна партійної організації за керівництва Бондаренка суттєво зменшилась. Депутатка Черкаської міськради Катерина Осипенко відкрито звинуватила Бондаренка в крадіжці коштів, які партія виділяла в область на різні виборчі кампанії.

Майбутній мер швидко переписав майно і підприємства на дружину і матір та зумів уникнути партійного скандалу.

Анатолій Бондаренко з дружиною і дітьми (фото: Facebook)

Коли Бондаренка обрали міським головою Черкас, регулярні скандали та карні справи стали невід’ємною частиною його роботи. Найбільше карних справ спричинили недостовірні відомості, які мер вносив у декларації. Лише деякі приклади з них:

 • міський голова їздив на "Мерседесі", оформленому на матір, але чомусь не внесеному у декларацію.
 • Бондаренко не вніс у декларацію дорогий швейцарський годинник, який йому подарували депутати.

В 2018 році, порушуючи закони і регламент, Бондаренко скликав чергове засідання міської ради не в Черкасах, а на Чернечій горі в Каневі. Опозицію про це засідання не повідомляли. За короткий час (біля 20 хвилин) було розглянуто 27 питань і розподілено 230 мільйонів бюджетних коштів. Після цього в прокуратурі порушено ще одну  кримінальну справу і міському голові повідомили про підозру у створенні штучних перепон в роботі депутатів міської ради.

Раніше, в липні 2017 року, Бондаренко підписав і направив до суду листа з відкликанням апеляції по позову міськради до приватного будівельного підприємства щодо стягнення заборгованості за невиконані умови оренди. Через це згодом він отримав від прокуратури підозру у зловживанні владою.

Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко з мером Львова Андрієм Садовим (фото: Facebook)

За рік до виборів 2020 року журналісти встановили, що із 64 обіцянок міський голова Черкас виконав лише 11. Зате компанія "Преміум якість", якою керує дружина Бондаренка, виграє всі потрібні тендери і щороку пропускає по 500 мільйонів гривень з міського бюджету.

Всі вищеописані скандали все ж мали менший рейтинг, ніж рішення щодо послаблення карантину в травні 2020 року і наступні висловлювання Зеленського. Деякі журналісти заявили, що роздування цієї справи – лише намагання Бондаренка ухилитись від кримінальної відповідальності за попередні зловживання. Як би там не було, але міського голову Черкас до відповідальності так і не притягнули і жодного судового вироку не було. А після повторного обрання Анатолій Бондаренко у грудні 2020 року робить неочікувану заяву. Він офіційно вибачається перед президентом за різкі висловлювання у травні, пояснює, що відстоював інтереси громади і закликає спільно працювати на благо України.

Це дещо розходиться з його висловлюваннями на початку попередньої каденції, коли міський голова говорив опоненту, що шкодує, що не живе при Сталіні, а то би його розстріляв. Інша фраза Бондаренка: "Вище мене в цьому місті лише Бог", теж характеризує міського голову далеко не з кращого боку.

Черкаський міський голова А. Бондаренко з очільником області Олександром Скічком (фото: Facebook)

Дата публікації: 26.03.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1