Бондаренко Олег

Бондаренко Олег

Народний депутат IX скликання, голова Комітету  з питань екологічної політики та природокористування

Бондаренко Олег – представлений в Зе-команді як юрист з 25-річним стажем, експерт з питань екології

Місце народження

Народився 3 листопада 1975 року. Інформації про місце його народження немає, до обрання нардепом проживав у Харкові.

Освіта

У відкритих джерелах відсутня інформація про навчальний заклад, в якому Бондаренко здобував вищу освіту. Його попередня робота і громадська діяльність дозволяє констатувати наявність вищої юридичної освіти.

Родина

Жодної інформації про батьків, дружину чи дітей ні в деклараціях, ні у відкритих джерелах немає.

Бізнес та громадська діяльність

Під час виборчої кампанії 2019 року в матеріалах Зе-команди про Бондаренка писали як про юриста з 25-річним стажем роботи.
Дійсно, Олег Бондаренко в Харкові зареєстрований як фізична особа підприємець (ФОП), основний профіль діяльності якого – юридичні послуги.
Крім того, він був керівником компанії "Правовий альянс Схід-Захід", яка теж спеціалізується на наданні юридичних послуг.
Але сфера бізнес-інтересів Бондаренка не обмежувалась лише юриспруденцією.
Він був співзасновником ТОВ "ЧСП", що займалось гуртовою торгівлею товарами широкого асортименту. До обрання в Раду керував ТОВ "Інвестплюс", яке спеціалізувалось на купівлі та продажу нерухомості.
У декларації Олег Бондаренко вказав, що володіє акціями ПрАТ "Харківський ювелірний завод" і ПАТ "Харківський завод електромонтажних виробів". На період виконання депутатських повноважень свої цінні папери він передав в управління ТОВ "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія".
З офіційних джерел відомо, що громадською діяльністю він почав активно займатись лише у 2019 році. У березні він очолив Всеукраїнську громадську організацію “Зелений Фонд. Подолання гуманітарних і екологічних катастроф”.
Вже як юрист-еколог він займався захистом інтересів громадян, що постраждали від екологічних катастроф, а також сприяв розвитку концепції групових (колективних) позовів в Україні для реалізації права на захист громадян в екологічних спорах.
Олег Бондаренко працював над імплементацією в Україні Орхуської конвенції. Підтримував проведення досліджень із встановлення причинно-наслідкового зв’язку між промисловим забрудненням і шкодою для здоров’я.
Як експерт з екологічних питань весною 2019 року він приєднався до команди кандидата в Президенти України Володимира Зеленського.
В липні 2019 року, за дорученням новообраного Президента України, він очолив екологічну робочу групу як експерт ОПУ. Мета діяльності – проінспектувати  ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" щодо викидів в атмосферу, прийняти план дій, який дозволить суттєво скоротити ці викиди та провести перемовини про виплату компенсації жителям Кривого Рогу, що страждають хронічними захворюваннями через забруднення.

Бондаренко Олег (фото: facebook.com/bondarenko.oleg.volodymyrovych)

На позачергових виборах у парламент балотувався по списку партії "Слуга народу". 29 серпня 2019 року прийняв присягу як народний депутат України, був обраний головою Комітету  з питань екологічної політики та природокористування.
Ще до складення присяги парламентаря Олег Бондаренко був одним із претендентів на посаду міністра екології, проте врешті було вирішено рекомендувати його на керівника відповідного комітету.

Робота в парламенті

Після призначення на посаду голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко поділився з журналістами своїм баченням майбутньої роботи. Найважливішими проблемами він визначив – зменшення кількості відходів, зниження промислових викидів, відмова від пластикових пакетів, захист довкілля від забруднення.
Першочерговим завданням комітету парламентар назвав прийняття законопроєкту про систему управління відходами. Минулого скликання цей законопроєкт двічі вносився в Раду, але знімався з розгляду через лобіювання зацікавлених представників великого бізнесу. Тепер нардеп заявив, що на березень 2020 року підготує прийняття такого важливого закону.

Олег Бондаренко головує на засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування

Однак виконати дану обіцянку не вдалось. Парламент ухвалив законопроєкт "Про управління відходами" в першому читанні лише 21 липня 2020 року. Експерти схвалили прийнятий документ, яким в національне законодавство інтегруються основні норми європейського законодавства у сфері поводження з відходами, зокрема, запровадження ієрархії управління відходами та основні вимоги до розширеної відповідальності виробника. Також він передбачає створення і діяльність інформаційної системи управління відходами, що призведе до спрощення системи обліку та звітності, подання декларацій і здійснення дозвільних процедур у сфері управління відходами.
Але громадські активісти застерігають, що під час другого читання різними правками зацікавлені групи впливу можуть прибрати всі позитивні норми з цього документу. А правок в грудні 2020 року вже налічувалось понад півтори тисячі.

Критика та скандали

Ще до обрання Олега Бондаренка до Верховної Ради низка громадських організацій висловила сумнів щодо його компетенції в питаннях екології. Екологи з багаторічним стажем поцікавились роботою маловідомої організації "Зелений фонд" і виявили, що її створив у 2017 році колишній суддя Максим Фролов, якого звільнили з посади указом Петра Порошенка. До такого рішення спричинили його вироки активістам "Автомайдану", непомірні статки та спосіб життя, які й близько не відповідали доходам. Тоді Фролов створив "Зелений фонд" і під гаслами боротьби за збереження довкілля займався здирництвом та рейдерством.
Колеги-природозахисники все ж вирішили поцікавитись здобутками цих "екологів", і виявили за два роки всього один судовий процес проти ТОВ "Комплекс Агромарс", але і його представники "Зеленого фонду" програли. Коли на початку 2019 року громадську організацію з гарною назвою очолив Бондаренко, екологи зрозуміли, що це проєкт під вибори, та застерегли "слуг народу" від фейкового захисника довкілля.
Нові скандали спіткали Бондаренка вже після його обрання до Верховної Ради. Журналісти здійняли галас, коли виявили, що батько Олени Зеленської працює помічником парламентаря. Нардеп рішуче відкинув усі звинувачення в "кумівстві" і заявив, що Володимир Кишко - спеціаліст на тему промислових відходів і плідно допомагає по роботі в Кривому Розі.
У листопаді 2019 року, за даними розслідування "Наші гроші", Олег Бондаренко під виглядом збереження лісів протягнув через Раду законопроєкт, який дозволяє суцільну вирубку лісів Карпат, знімає мораторій на проведення рубок головного користування у високогірних лісах та дозволяє використовувати для заготівлі та вивезення деревини гусеничні трактори. Очевидно, правозахисна організація "Екологія Право Людина" не даремно назвала керівника екологічного комітету Троянським конем в охороні довкілля.
Громадських активістів також обурило голосування Бондаренка 17 вересня 2020 року за сімох кандидатів в конкурсну комісію з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, адже шість з цих семи обраних членів комісії не відповідають закону. Навіть посол ЄС висловив свої застереження, нагадавши, що доброчесна комісія для обрання керівника САП є умовою безвізу та макрофінансової допомоги ЄС на суму 1.5 млрд євро.
Дата публікації: 16.09.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1