Божик Валерій

Божик Валерій

Народний депутат України IX скликання, заступник  голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики

Всі новини
Божик Валерій – правознавець, колишній адвокат і ексголова дисциплінарної палати Чернівецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, член фракції "Слуга народу".

Місце народження

Народився 27 березня 1971 року в селі Кадубівці Заставнівського району Чернівецької області.

Освіта

Закінчив Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича за спеціальністю “правознавство”.
У 2020 році в інтернеті було повідомлення, що відбудеться захист кандидатської дисертації Валерія Божика на тему  "Забезпечення прав особи під час досудового розслідування кримінальних проступків". Очевидно, особливих претензій до нардепа не було, бо в тому ж році він отримав науковий ступінь кандидата юридичних наук.

Родина

Валерій Божик розлучений. Про колишню дружину жодної інформації у відкритих джерелах немає.
Донька – Божик Марина Валеріївна. У 2021 році була фіналісткою Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.

Кар’єра

  • Одразу ж після закінчення університету Валерій Божик отримав адвокатське посвідчення і понад 20 років присвятив адвокатурі.
  • Завжди займав активну громадянську позицію, за що колеги обирали його до складу різних органів адвокатського самоврядування.
  • У Раді адвокатів України він був представником від Чернівецької області.
  • З 2009 по 2011 рік обіймав посаду голови дисциплінарної палати Чернівецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  • У 2010 році Божик невдало балотувався до Чернівецької міської ради від партії “Громадянська позиція” по округу №5.
  • У 2016 році отримав відзнаку Спілки адвокатів України “За заслуги у розвитку адвокатури”.
  • В останні роки він поєднував адвокатську практику з викладацькою діяльністю.
  • У 2015 році Божик був засновником акціонерного товариства "Феміда груп".
  • А у 2017 році він став одним із засновників благодійної організації "Благодійний фонд Ради адвокатів Чернівецької області".
  • Після обрання до парламенту він вийшов зі складу засновників як фонду, так і АТ.

Божик Валерій (фото: facebook.com/valeriibozhyk)

Парламентська діяльність

  • У 2019 році Валерій Божик приєднався до команди Володимира Зеленського.
  • Влітку того ж року, на позачергових парламентських виборах політична партія "Слуга народу" висунула адвоката кандидатом у депутати по 204 виборчому округу (м. Новодністровськ, Заставнівський, Кельменецький, Сокирянський, Хотинський райони Чернівецької області).
  • Передвиборча кампанія була надзвичайно запеклою, адже основний конкурент, чинний парламентар Максим Бурмак, загострив протистояння до максимуму.
  • Божик, крім популярного політичного бренду, запропонував виборцям програму з 12 пунктів, в якій кандидат декларував необхідність скасувати недоторканість парламентарів, спростити процедуру імпічменту Президента України, створити механізм відкликання депутатів усіх рівнів, притягувати до відповідальності за незаконне збагачення, збільшити зарплату педагогів тощо.
  • В липні 2019 року за Валерія Божика проголосувало понад 51% виборців, в той час, як за Максима Бурмака було віддано 22,42% голосів.
  • 29 вересня того ж року Божик прийняв присягу парламентаря, увійшов до складу фракції партії "Слуга народу" і його було обрано заступником голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики.

Божик Валерій на трибуні Верховної Ради (фото: facebook.com/valeriibozhyk)

  • В кінці жовтня 2019 року парламентар брав участь в роботі III Міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні". В його виступі вказувалось на необхідності зміцнення судової влади, гарантування її незалежності та неупередженості. Депутат інформував, що суспільство очікує прозорих і чесних судів і досі демонструє низький рівень довіри до судової системи. Крім того, колишній адвокат вказав, що проблеми українського судочинства тісно пов’язані з діяльністю органів суддівського врядування. Як приклад, він вказав на роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, що викликала численні нарікання за проведення непрозорих конкурсних процедур відборів суддів і затягування процедури кваліфікаційного оцінювання, яку з 2016 року пройшла ледве половина суддів.

Критика та скандали

Як тільки Валерія Божика висунули кандидатом у народні депутати, не забарились і його критики.
2 липня 2019 року Максим Бурбак заявив з трибуни Верховної Ради, що Валерій Божик з 2016 року має громадянство Румунії. Він навіть продемонстрував копію якогось документу, схожого на облікову картку до румунського паспорта і нагадав, що кожен, хто отримує громадянство цієї країни, присягає на вірність румунському народу.

А згодом Центральна виборча комісія направила керівництву партії "Слуга народу" листа з інформацією щодо можливого подвійного громадянства кількох кандидатів у народні депутати, в тому числі Валерія Божика.
Адвокат не забарився з відповіддю. Він офіційно направив запит у консульство Румунії з проханням підтвердити чи спростувати наявність у нього громадянства цієї країни. А копію звернення розмістив у соцмережах.
Проте, це був не останній скандал за період його передвиборчої кампанії. Одіозний голова Сокирянської райради Василь Козак перефарбувався в кольори "Зе-команди" і особисто возив Валерія Божика на зустрічі з виборцями. А цей чиновник відомий своїми оборудками з бюджетними коштами, привласненням численних земельних ділянок та тривалим особистим конфліктом з Максимом Бурбаком. Громадські активісти навіть вказували на випадки, коли Козак нападав на агітаторів Бурбака, вимагав у них особисті документи, погрожував їм і нецензурно лаяв депутата Верховної Ради. Підтримка такої скандальної особи спричинила численні критичні публікації в незалежних ЗМІ, проте не вплинула на результат голосування.

А у вересні 2020 року громадські активісти критикували Валерія Божика і ряд інших депутатів за голосування у підтримку сімох кандидатів в конкурсну комісію з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, адже шість з них не відповідали нормам закону. Таку позицію щодо створення доброчесної комісії для обрання очільника САП критикував і посол ЄС, нагадавши, що саме це було умовою безвізу та допомоги ЄС на суму 1,5 млрд євро.

Дата публікації: 27.10.2021
Дата останньої зміни: 28.10.2021
1