Єфремов Олександр

Єфремов Олександр

Ексголова Луганської ОДА, народний депутат V, VI, VII скликань

Всі новини

Єфремов Олександр – ексголова Луганської обласної організації Партії регіонів, керівник парламентської фракції ПР з 2010 по 2014 рік, колишній перший заступник голови Партії регіонів.

Місце народження

Народився 22 серпня 1954 року в місті Ворошиловград (нині – Луганськ).

Освіта

  • 1978 рік - закінчив Ворошиловградський машинобудівний інститут за спеціальністю "гідравлічні машини і засоби автоматики", здобув кваліфікацію "інженера-механіка".
  • 1992 рік - отримав диплом Київського інституту політології і соціального управління за спеціальністю політолог.
  • 1996 рік - закінчив Міжнародну кадрову академію в Києві, одержав спеціальність магістра економічних наук.
  • 2001 рік – отримав науковий ступінь кандидата економічних наук.

Родина

Дружина – Лариса Олексіївна, 1959 року народження, працювала помічником голови правління АБ "Укркоммунбанк".

Син – Ігор Олександрович, 1978 року народження, був співзасновником футбольного клубу "Зоря", власник офшорної компанії Darcel Trading Limited, бенефіціар частини сімейних підприємств.

Кар’єра на Луганщині

  • 1978 рік - після закінчення інституту працював інженером-технологом Ворошиловградського машинобудівного заводу ім. Леніна.
  • 1978 - 1980 роки - служив у лавах Радянської армії.
  • 1980 – 1983 роки - заввідділу Ворошиловградського міськкому ЛКСМУ, перший секретар Ленінського райкому комсомолу (Ворошиловград).
  • 1983 – 1987 роки - перший секретар Ворошиловградського міськкому ЛКСМУ.
  • 1987 - 1991 роки – працював заступник начальника цеху, секретарем комітету Компартії України Ворошиловградського верстатобудівного заводу.
  • 1991-1996 роки - обіймав посаду директора підприємства "Мега Лтд" в Луганську.
  • 1996 -1997 роки – був головою правління комерційного банку "Укркомунбанк".
  • 1997 - 1998 роки – призначений заступником керівника Луганської  облдержадміністрації.
  • 1998 - 2005 роки – обіймав посаду голови Луганської облдержадміністрації.
  • Листопад 2005 року – Єфремов очолив Луганську обласну організацію Партії регіонів.
  • 2006 рік – був обраний депутатом Луганської обласної ради.
  • В тому ж році очолив Луганське регіональне відділення Української спілки промисловців та підприємців.
  • За цей період став повним кавалером ордену "За заслуги".
  • 2001 рік – отримав орден "За заслуги" III ступеня.
  • 2003 рік – нагороджений орденом "За заслуги" II ступеня.
  • 2004 рік – до 50-ліття з дня народження Леонід Кучма нагородив Олександра Єфремова орденом "За заслуги" І ступеня.
  • Хоча незрозуміло, за які заслуги його нагороджували орденами. За час керівництва Єфремовим Луганською областю смертність в регіоні перевищила народжуваність в 3 рази, Луганщина стала лідером серед усіх областей за рівнем бідності. В області було зафіксовано найвищий показник заборгованості по заробітній платі. Обсяги виробництва в тіньовому секторі перевищили 60%. В області почали “вимирати” цілі міста, населення яких раніше становило сотні тисяч. Безробіття і бідність створили ідеальні умови для поширення епідемій ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та гепатиту.

Коли Єфремов очолював Луганську область, губернатором Донецької був Янукович (фото з соцмереж)

  • Зате керівник Луганщини чудово поєднував державну службу і бізнес. Його підприємства процвітали, отримуючи значну частину бюджетних коштів. До бізнес-групи Єфремова входили: TBM Management Limited, АБ "Український комунальний банк", ЗАТ "Даймон", ЗАТ "Українська страхова компанія", ЗАТ "Фінансист", ЗАТ "Фонд", ЗАТ "Луганський енергетичний альянс", ЗАТ "ФРК Авіста", ЗАТ "Луганськоблсервіс", ЗАТ "Метал-Вест", ВАТ АСК "Оранта-Лугань", ТОВ "Восток-Медіа-Груп", ТОВ "ДС-8", ТОВ "Мега ЛТД", ТОВ "Сокіл".

Парламентська діяльність

  • 2006 рік - обраний народним депутатом України (V скликання) від Партії регіонів, № 19 у партійному виборчому списку. Працював головою комітету ВР з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради. Був заступником голови фракції Партії регіонів.
  • Єфремов одразу позиціював себе як впливовий депутат, увійшов до групи ключових бійців-регіоналів, ні на крок не відступав від основних пунктів генеральної лінії партії. Зокрема, в питаннях державної мови, вступу України в НАТО, взаємин з опонентами в період загострення політичної ситуації в країні.
  • 2007 рік - вдруге обраний народним депутатом України (VI скликання) від "Партії регіонів, №8 у виборчому списку. Знову керував роботою комітету ВР з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради. Обраний заступником лідера Партії регіонів і її парламентської фракції Віктора Януковича. Член Спеціальної контрольної комісії ВР України з питань приватизації (з 2007 року).

Олександр Єфремов, Віктор Янукович та Сергій Тигіпко (фото: УНІАН)

  • Після обрання Віктора Януковича Президентом України з 2010 року  очолив фракцію регіоналів у парламенті. Керівник Луганського обласного відділення ПР.
  • 2010 рік – нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
  • 2012 – 2014 роки - народний депутат України VII скликання від Партії регіонів. Голова фракції ПР. Член комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради.
  • Під час Революції гідності Єфремов заявляв, що серйозні справи на Майдані не вирішуються, а важливі питання треба розглядати за столом переговорів.
  • Після втечі Януковича він оприлюднив від імені фракції заяву, в якій усю відповідальність за ситуацію в Україні поклав на президента Януковича та його найближче оточення. В цій заяві було засуджено злочинні накази, що спричинили кровопролиття, а також попередні дії влади, результатом яких стала порожня скарбниця, величезні борги, загроза розколу та втрати національного суверенітету.
  • Але запізніла критика Януковича не врятувала Єфремова ні від кримінального переслідування, ні від міжнародних санкцій.

Кримінальні справи, критика і скандали

Вже 28 лютого 2014 року уряди Австрії і Швейцарії оголосили про арешт його активів з метою запобігання ризику незаконного привласнення фінансових активів української держави.

На початку квітня 2014 року Держфінмоніторинг заблокував особисті рахунки Єфремова за "фінансування тероризму".

В липні ГПУ почала розгляд цілої низки кримінальних справ проти Олександра Єфремова: зловживання владою; протиправний тиск на посадових осіб з метою отримання матеріальної вигоди; зловживання службовим становищем при обтяжувальних обставинах; державна зрада; розпалювання міжнаціональної ворожнечі; зазіхання на територіальну цілісність і недоторканість України; фінансування тероризму; справа про "диктаторські закони", справа про захоплення Луганської ОДА; сепаратизм; сприяння створенню терористичної організації "ЛНР".

Єфремов підтримав "руську весну" на Донбасі. Луганськ, травень 2014 року (фото з соцмереж)

Лютий 2015 року – ГПУ затримала політика, суд прийняв рішення про арешт, але Єфремов вийшов під заставу. Станом на літо 2016 року справа про розпалювання міжнаціональної ворожнечі була закрита, але новий Генпрокурор Юрій Луценко знову ініціює арешт Єфремова через порушення нових кримінальних справ.

Суд по пів десятку звинувачень політика почав розгляд справ у Старобільську. Єфремов перебував під вартою до кінця липня 2019 року. Згодом була закрита ще одна справа -  про так звані "диктаторські закони". Розгляд по решті звинувачень продовжується.

Олександр Єфремов під час суду (фото: znaj.ua)

До речі, розслідування кримінальних справ проти політика велось ще на початку 2000-х. Керівника ОДА звинувачували в шахрайстві, зловживання владою, адже Єфремов давав вказівки виділяти мільйони гривень для реалізації бізнес-проєктів на фірми-одноденки, які одразу зникали. Також він заставляв державні підприємства перераховувати кошти на рахунки благодійного фонду свого сина. В той період зарплата шахтарям не виплачувалась по 2 роки і більше. Ці затримки привели до трагедії – 14 грудня 1998 року, біля стін Луганської ОДА, яку очолював Єфремов, шахтар Олександр Михалевич облив себе бензином і підпалив. Лише після цього гроші шахтарям почали потрохи платити.

Щодо зловживання службовим становищем, то Єфремов змушував держпідприємства купувати газ лише у свого постачальника, за ціною, вдвічі вищою від ринкової. Від такої економіки з десяток державних заводів стали банкрутами і за копійки були придбані структурами губернатора. Крім того, ряд підконтрольних Єфремову фірм вигравали практично всі державні тендери. Ці, і подібні схеми, за оцінками експертів, завдали збитків державі в розмірі понад мільярд гривень.

Щодо "політичних" звинувачень, варто згадати про деякі з них. Було зафіксовано, що 4 березня 2014 року Єфремов на засідання Ради Луганської обласної організації ПР закликав до федералізації України. А колишній мер Стаханова Юрій Борисов заявляв, що Єфремов давав гроші на проведення псевдореферендуму про утворення "ЛНР".

Після переліку усіх цих діянь луганського "регіонала", напевно не варто вже детально розписувати його кнопкодавство у парламенті чи перепони діяльності журналістам, адже і до цього він встиг прикласти свою руку.

Дата публікації: 24.06.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021