Гусак Наталія

Гусак Наталія

Голова Національної служби здоров’я України з 17 листопада 2021 року

Всі новини
Гусак Наталія – громадська активістка, за освітою економістка, експертка з питань медичної реформи, колишня заступниця голови Чернівецької обласної державної адміністрації, а з 17 листопада 2021 року - голова Національної служби здоров’я України.

Місце народження

Народилась 23 серпня 1981 року в селі Круглик Хотинського району на Буковині.

Освіта

Закінчила Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, факультет фінансів, підприємництва та обліку. На час її навчання це був Буковинський державний фінансово-економічний інститут. Здобула спеціальність "фінанси, банківська справа та страхування".

Родина

Чоловік – Юрій Гусак, закінчував роком раніше той же навчальний заклад, що і дружина, за фахом фінансист, економіст, правознавець, юрист. Працював радником голови Черкаської ОДА. До цього обіймав посаду начальника управління Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області.
Подружжя виховує трьох дочок – Анну, Уляну, Катерину.
Інформація про батьків Наталії і інших родичів у відкритих джерелах відсутня.

Наталія Гусак з чоловіком і дітьми (фото: facebook.com/nattgus)

Кар’єра на Буковині

  • 2003 - 2009 роки – Наталія працювала асистентом кафедри фінансів Буковинського фінансово-економічного інституту.
  • 2009 - 2011 роки – обіймала посаду декана факультету підготовки молодших спеціалістів Буковинської державної фінансової академії.
  • 2011 - 2018 року – була асистенткою кафедри публічних, корпоративних фінансів та фінансового посередництва Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
  • Після Євромайдану почала активно займатись громадською роботою. Згодом пояснювала, що раніше такої можливості не мала, оскільки сиділа з малими дітьми.
  • У 2014 році почала співпрацювати з об’єднанням "Самопоміч". Була залучена до роботи їх місцевого штабу під час позачергових парламентських виборів. У 2015 році вона очолювала місцеву ініціативну групу ГО "Об’єднання Самопоміч". Навіть була інформація, що вона балотувалась до Чернівецької міської ради, проте Гусак це спростовує і підтверджує свою роботу лише в рамках громадського об’єднання.
  • З 2014 року Наталія Гусак зареєстрована як фізична особа підприємець. Вона спеціалізувалась на надані консалтингових послуг. Після переходу на державну службу статус фізичної особи підприємця було припинено.
  • В жовтні 2017 року її чоловік Юрій Гусак заснував громадську організацію "Пацієнти Буковини", головою якої стала Наталія.
  • 2018 – 2019 роки – Наталія Гусак працювала на посаді регіонального координатора з підтримки реформи охорони здоров’я у Чернівецькій та Івано-Франківській областях програми "ULEAD з Європою". Експертка з управління медичними закладами в умовах реформування.
  • Грудень 2019 року – призначена радницею голови Чернівецької обласної державної адміністрації Сергія Осачука.
  • Січень 2020 року – Наталія Гусак обійняла посаду заступника голови Чернівецької ОДА, координатора медичного напрямку. В тому ж місяці вона очолила Госпітальну раду Чернівецького госпітального округу.
  • Восени 2020 року Наталія стала співзасновницею громадської організації "Твоя Буковина".

Гусак Наталія (фото: facebook.com/nattgus)

Перемога на конкурсі голови НСЗУ

  • В жовтні 2021 року Наталія Гусак подала заявку на участь в конкурсі на посаду голови Національної служби здоров’я України. Цей важливий державний орган з кінця 2019 року перебував без повноцінного керівника.
  • Національна служба охорони здоров’я була створена в рамках реалізації медичної реформи. Ця структура реалізовує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. НСЗУ виступає замовником медичних послуг та лікарських засобів, розподіляє гроші між медичними закладами, фінансує лікарні тощо. Службу було створено у 2018 році. Її організатором і першим керівником став Олег Петренко, який за кілька місяців зумів з нуля організувати повноцінний державний орган, бюджет якого у 2022 році складатиме понад 150 млрд гривень.
  • В кінці 2019 року Олег Петренко подав у відставку. З того часу всі попередні керівники НСЗУ мали статус "в. о.". Весною 2020 року відбувся конкурс на посаду голови цієї служби, проте тодішній очільник МОЗ заявив, що з трійки переможців жоден не підходить на цю посаду. Новий конкурс теж не приніс у НСЗУ повноцінного керівника.
  • Після призначення нового міністра охорони здоров’я черговий конкурс було оголошено в кінці вересня 2021 року. Наталія Гусак прийняла в ньому участь. В першому туру було 5 кандидатів. А до фінального списку крім неї увійшли в.о. голови НСЗУ Дмитро Самофалов і заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко.

Гусак Наталія (фото: facebook.com/nattgus)

  • Після співбесіди, яка відбулася 5 листопада 2021 року, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що Гусак мала найвищу кількість балів за результатами першого етапу конкурсу, який передував співбесіді, і більшість спостерігачів теж віддали за неї свої голоси. Міністр зазначив, що саме Наталію Гусак буде рекомендувати для затвердження Кабінету Міністрів України.
  • 17 листопада 2021 року Кабмін погодився з пропозицією профільного міністра і затвердив на посаді голови Національної служби здоров’я України Наталію Гусак. Того ж дня Віктор Ляшко представив нову очільницю колективу НСЗУ.
  • У промові перед підлеглими Гусак наголосила: "Я - тут, бо прагну працювати у команді нашого Президента, нашого Уряду. Рада долучитися до команди, яка реалізує політику у сфері охорони здоров’я. Переконана, що мій професійний досвід та гасло “Взаємодія заради прориву” дозволять посилити взаємодію НСЗУ з органами місцевого самоврядування та державними інституціями. І це дасть поштовх до  подальшого розвитку медичної галузі".

Критика та скандали

На новій посаді Наталія Гусак ще не встигла заслужити на критичні публікації. Проте попереднє місце її роботи забезпечувало критику і ЗМІ, і громадськості. Лікарка-інфекціоністка з Чернівців Ольга Кобевко звинуватила Наталію Гусак, що станом на листопад 2020 року так і не були вирішені проблеми із забезпечення лікарень киснем в достатній кількості, необхідними медикаментами, а також із перебоями в електропостачанні. Лікарка написала, що пацієнти вже приходять в лікарню зі своїм киснем і навіть більшою частиною ліків забезпечують себе власним коштом. Кобевко наголошувала, що всі ці проблеми на восьмому місяці пандемії, і чим тоді весь попередній час займались відповідні обласні служби – невідомо.
Ці заяви лікарки обурили Наталію Гусак, яка написала заяву на Кобевко в правоохоронні органи. У відповідь чернівчани вийшли на пікет до приміщення облдержадміністрації. Півсотні активістів заявили про підтримку буковинських медиків і вказали керівникам ОДА на їх незадовільно роботу з розв'язання проблем медицини, через що десятки лікарів втікають за кордон у пошуках кращої долі, а ті, що залишились, вибиваються із сил у боротьбі з пандемією, та ще й потерпають від переслідування правоохоронних органів.
Дата публікації: 19.11.2021
Дата останньої зміни: 20.11.2021
1