Кичун Віктор

Кичун Віктор

Український правознавець, підприємець і викладач, суддя Конституційного Суду України

Кичун Віктор – кандидат юридичних наук, доцент, висуванець до КСУ від партії "Слуга народу", на боці президента у конфлікті останнього з Конституційним Судом.

Місце народження

Народився 19 червня 1968 року в селі Велика Березна Полонського району Хмельницької області.

Освіта

  • 1987 рік – закінчив теплотехнічне відділення Вінницького політехнічного технікуму і отримав кваліфікацію технік-теплотехнік.
  • 1989 – 1994 роки – навчався в Харківському юридичному інституті (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого).
  • 1994 – 1997 роки – навчався в аспірантурі Української державної юридичної академії (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого).
  • 2001 рік – захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Тема дисертації: "Конституційно-правові основи взаємовідносин вищих органів влади України та Автономної Республіки Крим".
  • 2005 рік – надано вчене звання доцента кафедри конституційного права України.

Родина

Дружина – Кичун Олена Іванівна – домогосподарка.

Дочка – Кичун Юлія Вікторівна, працює в компанії "Адастра".

Син – Тимофій, школяр.

Робота в академії та підприємницька діяльність

  • 1987 рік – по закінченні технікуму кілька місяців працював техніком-теплотехніком в Чернівецькому спеціалізованому монтажно-налагоджувальному управлінні.
  • 1987 – 1989 роки – служба в збройних силах СРСР.
  • 1997 – 2003 роки – асистент кафедри конституційного права України Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого.
  • 2003 – 2021 роки – доцент цієї ж кафедри.
  • Робота за сумісництвом:
  • 1995 – 1997 роки – начальник юридичного відділу-старший юрисконсульт ТОВ "Юридична фірма "Процес".
  • 1998 – 2021 роки – адвокат.
  • 1997 – 1999 роки – начальник юридичного відділу в АТ "Перспектива Інвест".
  • 2000 – 2005 роки – директор ТОВ "Юридична фірма "Процес".
  • 2007 – 2008 роки – радник голови правління з правових питань ПАТ "Банк Кредит Дніпро".
  • 2008 – 2010 роки – начальник юридичного управління цього ж банку.
  • 2010 – 2014 роки – член правління банку.
  • 2014 – 2015 роки – директор з правових питань та роботи з проблемною заборгованістю ПАТ "Банк Кредит Дніпро".
  • З 2005 року – зареєстрований як ФОП.
  • Віктор Кичун – автор та співавтор понад десяти наукових робіт. Основна тематика – конституційне право України, специфіка правового статусу автономії в унітарній державі, специфіка взаємовідносин між владними структурами автономії та органами центральної влади.
  • Практично всі відгуки студентів про викладача Віктора Кичуна позитивні. Його лекції були надзвичайно популярними, також цінили відмінне почуття гумору доцента.

Обрання суддею КСУ, проблеми та критика

Коли обраний за квотою ВРУ суддя КСУ Микола Мельник подав у відставку в грудні 2019 року, Комітет з питань правової політики рекомендував парламенту чотири кандидатури на посаду судді Конституційного Суду. Одним із них був Віктор Кичун, якого рекомендувала фракція партії "Слуга народу".

Потрібно вказати, що Кичун є давнім товаришем нардепа від "Слуги народу" Федора Веніславського. Вони разом пішли в інститут, потім разом вступили до аспірантури і по закінченні деякий час працювали на одній кафедрі. Зараз Федір Веніславський є представником президента України Володимира Зеленського (досьє Зеленського Володимира) у Конституційному Суді України з 3 червня 2019 року. Зрозуміло що він і рекомендував у Конституційний Суд свого давнього товариша, про що і сказав у коментарі кореспонденту "Радіо Свобода": "Це - мій колега, який зі мною працював довгий час. Ця людина - високий професіонал, порядна людина, тому я його рекомендував, фракція підтримала". Ніякого конфлікту інтересів Веніславський у цьому не вбачав. Він додав, що ніякі особисті мотиви не будуть впливати на голосування Кичуна у Конституційному Суді.

На початку червня 2020 року фракція партії "Слуга народу" схвалила кандидатуру Віктора Кичуна на посаду судді КСУ. У рейтинговому голосуванні серед інших кандидатів він показав найкращий результат. Хоча навіть не всі представники "Слуги народу" підтримали кандидатуру науковця. Деякі вбачають його статки надмірними – 5 квартир, 2 автомобілі, 1,37 мільйона гривень доходів за 2019 рік, кілограм золота у злитках, понад 500 тисяч доларів, позичених третім особам тощо. Нардепу Юрчишину не сподобалось, що Кичун – "людина Веніславського", який у Суді буде однозначно підтримувати позицію Зеленського. Сам претендент на представлені у парламенті заявив однозначно: "Якщо ви мене оберете, то у вас буде ще мінімум один прихильник стримування Конституційного Суду. Я вважаю, що ми створили надмірну судову надінституцію, яка сьогодні фактично домінує у державі". Розгляд щодо його призначення критикувала опозиція, закликаючи відтермінувати цю дію до завершення судової реформи, щоб у процесі формування КСУ взяла участь незалежна комісія і міжнародні експерти. Але Рада вирішила, що чинна процедура відповідає прийнятим нормам і букві закону.

Оскільки питання погодження другої кандидатури в Конституційний Суд від парламенту ускладнилось, до кінця 2020 року Рада не змогла делегувати своїх представників до КСУ.

У лютому 2021 року Верховна Рада знову повернулась до розгляду доукомплектування Конституційного Суду. Відповідаючи на запитання депутатів,  Віктор Кичун був переконливим та дотепним. У результаті – 241 парламентар проголосував "за". Другого суддю КСУ обрати так і не вдалось, ніхто не отримав потрібної кількості голосів.

Віктор Кичун склав присягу судді КСУ (фото: ccu.gov.ua)

Кичун Віктор на засіданні КСУ (фото: ccu.gov.ua)

Дата публікації: 24.02.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021