Клюєв Сергій

Клюєв Сергій

Український бізнесмен та політик, народний депутат V – VIII скликань

Клюєв Сергій – відомий "регіонал", колишній член Ради Національного банку України, втікач від кримінального переслідування після перемоги Євромайдану.

Місце народження

Народився 19 серпня 1969 року в місті Донецьк

Освіта

1992 рік – закінчив Донецький державний технічний університет. За фахом – гірничий інженер.

Родина

Старший брат – Андрій Клюєв, відомий політик та державний діяч, завжди був прикладом в житті для Сергія.

Дружина – Ірина Анатоліївна, 1964 року народження, була членом ради директорів компанії Slav AG, проживає в Австрії.

У подружжя двоє дорослих дітей – син Андрій (1992 року народження) і дочка Ольга (1993 року народження).

Підприємницька та політична діяльність

  • 1992 рік – по закінченню навчання в університеті Сергій Клюєв разом з братом заснували ВАТ "Укрпідшипник". Перший капітал заробили на торгівлі вугіллям та металом. Згодом підприємство стало однією з найбільших фінансово-промислових груп України.
  • Компанія інвестувала в енергетику, металургійні і промислові підприємства регіону, а також у фінансовий сектор. Основними підприємствами, якими володіло ВАТ "Укрпідшипник", були: Артемівський завод з обробки кольорових металів, Костянтинівський металургійний завод, Артемівський завод "Вістек", "Донбаскабель", Актив-Банк, СК "Актив-Страхування", Східенерго, Шахта "Комсомолець Донбасу", "Сервіс Інвест", Вітроенергопром.
  • 1992 - 1994 роки — Клюєв починав начальником відділу металів, згодом став комерційним директором ТД "Підшипник".
  • 1994 - 2000 роки — став віцепрезидентом ВАТ "Укрпідшипник", пізніше — Голова Наглядової  ради ВАТ "Укрпідшипник".
  • 2000 - 2002 роки — голова  Ради директорів Промислово-інвестиційної корпорації "Укрпідшипник".
  • 2001 рік – президент хокейного клубу "Донбас".
  • 2005 - 2006 роки — Голова Ради директорів ВАТ "Укрпідшипник".
  • З 2002 року починається політична діяльність Сергія Клюєва.
  • 2002 - 2005 роки — обирався депутатом Донецької обласної ради, заступник голови Донецької обласної ради. Тоді ж вступив до Партії регіонів.
  • 2006 - 2007 роки — став народним депутатом України V скликання, обраний членом  Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, був членом  Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи, керівник групи з міжпарламентських зв'язків з Австрійською Республікою.

Брати Клюєви у Верховній Раді (фото: Укрінформ)

  • 2007 - 2012 роки — знову обраний народним депутатом України VI скликання по списку Партії регіонів, вдруге очолював  групу з міжпарламентських зв'язків з Австрійською Республікою. Крім того, в цей період працював членом Ради Національного банку України.
  • 2012 - 2014 роки — втретє став народним депутатом України VII скликання, був обраний по 46 виборчому округу (Донецька область), продовжив членство у Постійній делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи.
  • 2014 рік — за результатами виборів до Верховної Ради України, самовисуванець Сергій Клюєв вдруге одержав перемогу в одномандатному виборчому окрузі № 46 та з результатом 47,47 % пройшов до Верховної Ради України VIII скликання. Безпартійний з березня того ж року, входив до комітету з питань ТЕК, ядерної політики та безпеки.
  • З 2007 року брати Клюєви попадали в рейтинги самих багатих людей країни. А у 2011 році з капіталом понад 900 млн грн вони перемістились на 25 місце (по версії журналу "Фокус").

Переслідування і санкції після 2014 року

Після зміни влади у 2014 році, попри статус народного депутата 8-го скликання, у Сергія Клюєва почались проблеми з правоохоронними органами. Ще в березні проти Сергія Клюєва і інших наближених до Віктора Януковича ЄС і Канада ввели санкції, банківські рахунки в цих країнах були заморожені. Генеральна прокуратура та НАЗК ініціювали ряд розслідувань і вже у 2015 році в парламент надійшло подання про зняття з Сергія Клюєва депутатської недоторканності. Його звинуватили в шахрайстві, заволодінні державним майном шляхом зловживання службовим становищем, інших злочинах.

З Сергія Клюєва знімають депутатську недоторканність (стоп-кадр відео)

 28 січня 2016 року Верховна Рада України дала згоду на притягнення до відповідальності, затримання і арешт позафракційного депутата Сергія Клюєва. Але його на той час в Україні вже не було, тільки юристи наполегливо працювали над припиненням усіх заведених справ.

В тому ж році адвокати нардепа здобули першу перемогу  Прокуратура міста Відня (Австрія) закрила кримінальну справу проти Сергія і Андрія Клюєвих у зв'язку з тим, що звинувачення не надало достатніх юридичних підстав і ґрунтувалось. тільки на припущеннях. 

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков інформував, що з квітня 2016 року Сергій Клюєв перебуває у міжнародному розшуку. Проте з 2015 року особливого прогресу у розгляді справ проти нардепа не спостерігалось. Щодо конкретних звинувачень, то Клюєву висунули підозру у шахрайстві, незаконному заволодінні державним підприємством  АТ "Завод напівпровідників" з наступним отриманням незаконної бюджетної підтримки. Крім того, одна із фірм Клюєва є власником маєтку Межигір’я, в якому проживав Янукович і придбання якого супроводжувалось порушенням закону. Слідством також було встановлено що компанія-власник Межигір’я "Activ Solar", яка оформлена на зятя Сергія Клюєва Каве Ертефая, також будувала в Україні сонячні електростанції, отримуючи підтримку з державного бюджету. 

З метою уникнення конфіскації, у 2016 році Сергій Клюєв фіктивно розлучився з дружиною, переоформивши на неї ряд підприємств і понад пів мільярда гривень.

Лютий 2018 року – Європейський суд прийняв рішення про незаконність санкцій проти Сергія Клюєва через "сумніви в адекватності доказів", наданих українською владою.

Березень 2018 року – Рада ЄС зняла санкції з нардепа, а лист Генерального Секретаріату Інтерполу інформував, що станом на 15 лютого 2019 року припинено розшук Сергія Клюєва. Коментуючи ці рішення ГПУ заявила, що розслідування справ підходить до завершення і незабаром їх розглянуть у суді.

Компромат, скандали та критика

Перший гучний скандал навколо Сергія Клюєва відбувся у 2004 році. Його звинуватили у безпосередньому керівництві так званим "транзитним сервером", завдяки якому фальсифікувались результати у другому турі президентських виборів.

В березні 2005 року Геннадій Москаль заявив, що організатором масової бійки під ЦВК 23 жовтня 2004 року був саме Сергій Клюєв, який фінансував це безладдя.

У Верховній Раді він був далеко не найкращим депутатом. Громадські активісти зарахували його до затятих прогульників та кнопкодавів. Зокрема на фото 18 квітня 2013 року видно, як нардеп голосує одночасно за себе і за сусіда.

Після перемоги Євромайдану було встановлено, що фірми Клюєвих стали справжніми фінансовими пірамідами, які через використання службового становища викачали з державних банків майже 15 мільярдів гривень у вигляді кредитів та гарантійних зобов’язань. У 2018 році базове підприємство братів ПАТ "Укрпідшипник" було визнано банкрутом, а "Центр Протидії Корупції" встановив, що до травня 2014 року з рахунків підприємства на фірму зятя Сергія Клюєва в офшор було перераховано близько 800 мільйонів євро.

У 2017 році Апеляційний суд повернув громаді смт Козин, що під Києвом, майже 1 га землі, яка незаконно перебувала у власності екснардепа від Партії регіонів Сергія Клюєва. Ця земля була отримана ним з порушенням норм законодавства, навіть без рішення сесії селищної ради, і врешті суд задовольнив позов прокуратури.

НАЗК теж заявило про проведення розслідування відносно Сергія Клюєва, який у декларації не вказав пів мільярда гривень, отримані дружиною за розлучення, а за  наступний рік він декларації взагалі не подавав.

За зеленим тарифом, що пролобіювали брати Клюєви, з 2010 по 2015 роки вони отримали від держави 8,4 млрд гривень. Але всі компанії чомусь стали збитковими, а кошти зникли на рахунках офшорних компаній.

Для свого захисту Клюєв найняв найкращих фахівців – колишній голова ФБР Луї Фрі, компанії Pepper Hamilton LLP та Freeh Group. Хоч певні успіхи вже були досягнуті у судах, проте видається, що ці фахівці добре виконують свою роботу і Сергій Клюєв незабаром знову буде "білим та пухнастим".

Дата публікації: 19.06.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1