Клюєв Андрій

Клюєв Андрій

Колишній глава Адміністрації Президента та секретар РНБО у 2012-2014 роках

Клюєв Андрій – впливовий бізнесмен, ексзаступник голови ПР, депутат ВРУ IV, V, VI скликань, двічі був віцепрем'єром у 2003—2005 і 2006—2007 роках, перший віцепрем'єр з 2010 по 2012 рік

Місце народження

Народився 12 серпня 1964 року в Донецьку.

Освіта

 • 1986 рік — закінчив гірничий факультет Донецького політехнічного інституту, за фахом – гірничий інженер.
 • 1986 – 1989 роки – вчився в аспірантурі того ж інституту.
 • 1989 рік – захистив кандидатську дисертацію, отримав науковий ступінь кандидата технічних наук.

Родина

Молодший брат – Клюєв Сергій, партнер і співвласник сімейного бізнесу, екснардеп чотирьох скликань, впливовий член Партії регіонів.

Дружина – Жанна Вікторівна, 1964 року народження, заступниця гендиректора сімейного підприємства "Укрпідшипник".

У подружжя троє синів – Богдан, Кирило і Сергій.

Старший син Богдан – 1985 року народження, навчався разом сином Ріната Ахметова, одружився з мексиканкою Мариною Кастілло, працює в Європі, на австрійському підприємстві родини.

Кар’єра та підприємницька діяльність до переїзду в Київ

 • Андрій виріс у сім’ї шахтаря і вчительки молодших класів. Батько приносив щомісяця 600 карбованців, але синів вчив, що справжні чоловіки самі собі заробляють на життя. І Андрій ще в школі отримував перші гроші, коли грав на соло-гітарі у місцевій рок-групі.
 • Навчаючись в інституті, він розпочав свою трудову діяльність.
 • 1983 – 1984 роки — працював підземним гірничим робітником шахти ім. А. Засядька.
 • 1984 – 1986 роки — був учнем гірничого робітника очисного забою шахти ім. М. Горького.
 • 1986 – 1989 роки – навчаючись в аспірантурі, Клюєв почав створювати власний бізнес, скориставшись початком кооперативного руху в СРСР. Молодий вчений був автором 6 наукових робіт та 8 науково-технічних винаходів у вугільній галузі. Всі отримані за це кошти він вкладав у власні бізнес-проєкти.
 • 1989 – 1991 роки – Клюєв був науковим співробітником, викладачем в Донецькому політехнічному інституті. Водночас створив перше в області акціонерне товариство – завод по виробництву підшипників, куди завіз нове обладнання і де отримали роботу більше тисячі осіб. Згодом ПрАТ "Укрпідшипник" стало базовим сімейним підприємством. В 90-ті роки навколо нього виросла потужна бізнес-структура, до якої увійшли Артемівський завод з обробки кольорових металів, Костянтинівський металургійний завод, Артемівський завод "Вістек", "Донбаскабель", Актив-Банк, СК "Актив-Страхування", Східенерго, Шахта "Комсомолець Донбасу", "Сервіс Інвест", Вітроенергопром і ще добрий десяток інших підприємств.
 • 1991 – 1994 роки – Андрій Клюєв працював керівником на своїх власних підприємствах.
 • 1992 рік – брати Клюєви заснували у Відні компанію Slav AG, як дочірнє підприємство "Укрпідшипника". Через цю фірму пізніше створювались офшорні структури та виводились за кордон гроші з їх українських підприємств.
 • 1994 рік – початок політичної кар’єри Андрія Клюєва.
 • 1994 – 1995 роки – працював заступником голови Донецької обласної ради Володимира Щербаня з організаційної роботи.
 • 1995 -1996 роки —  став заступником  глави Донецької обласної державної адміністрації Володимира Щербаня з питань розвитку ринкових відносин, приватизації, реформування економіки та праці, вугільної промисловості.
 • 1996 – 2002 роки – був депутатом Донецької міської ради.

Зустріч мешканцями Донецька, 1999 рік (фото: Вікіпедія)

 • 1996 - 1998 роки — працював першим заступником міського голови Донецька Володимира Рибака.
 • 1998 рік – Клюєв прийняв запрошення Віктора Януковича, якого призначили керівником Донецької облдержадміністрації і перейшов на роботу в ОДА.
 • 1998 - 2002 роки — працював заступником донецького губернатора Віктора Януковича, відповідав за розвиток територій, виробництво товарів народного споживання і зовнішньоекономічні зв’язки.
 • Починаючи політичну кар’єру вступив у Партію регіонів. На з’їзді ПР у 2001 році його обрали першим заступником голови партії.

Політична діяльність та робота на керівних державних посадах

 • 2002 - 2006 роки – отримав мандат народного депутата України. У Верховній Раді четвертого скликання був головою Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
 • 2003 - 2004 роки – не складаючи повноважень нардепа, обіймав посаду віцепрем'єр-міністра України. Очолював Урядовий комітет з питань промислової політики, паливно-енергетичного комплексу, екології та надзвичайних ситуацій.
 • 2004 року – на президентських перегонах був одним із керівників виборчого штабу Віктора Януковича. Як стверджують політичні опоненти, саме Клюєв відповідальний за численні фальсифікації і порушення закону.
 • Квітень 2006 року – вдруге обраний народним депутатом України від Партії регіонів.
 • 2006 – 2007 роки – працював віцепрем'єр-міністром України. Очолював Урядовий комітет з питань розвитку галузей економіки.

Брати Клюєви у Верховній Раді (фото: Укрінформ)

 • На дострокових виборах у вересні 2007 року втретє обраний народним депутатом України. У Верховній Раді України VI скликання — член Комітету з питань правової політики.
 • На V з'їзді Партії регіонів у квітні 2003 року був обраний секретарем політради партії.
 • На XI з'їзді Партії регіонів 19 квітня 2008 року Клюєва обрали заступником голови партії, членом президії політради партії.
 • 2010 рік – Януковича обирають Президентом України, і у Раді створюється нова більшість. Уряд Юлії Тимошенко відправляють у відставку. Новий Кабінет Міністрів очолив Микола Азаров, а Клюєва призначили першим віцепрем'єр-міністром. На цій посаді він відповідав за весь реальний сектор економіки, за винятком АПК.

Андрій Клюєв і Микола Азаров (фото: president.gov.ua)

 • Грудень 2010 року – одночасно з посадою першого віцепрем'єра Клюєва призначили ще й міністром економічного розвитку і торгівлі України.
 • 2011 рік – він займав 7 місце в рейтингу "Найвпливовіші люди України" за версією журналу "Кореспондент".
 • Лютий 2012 року — Клюєв був звільнений з посади першого віцепрем'єр-міністра. Але незабаром його призначили секретарем Ради національної безпеки і оборони.
 • 2012 рік — на виборах до Верховної Ради Клюєв очолив виборчий штаб Партії регіонів.

Віктор Янукович, Микола Азаров і Андрій Клюєв (стоп-кадр відео)

 • 24 січня 2014 року —  Андрій Клюєв був призначений Головою Адміністрації Президента України.
 • 20 лютого того ж року —  після подій на Майдані Незалежності Андрій Клюєв втік з України. Прикордонники вказували, що на гелікоптері він летів у Крим разом з Януковичем.

Скандали, обвинувачення, кримінальне переслідування

Фігурантом перших гучних скандалів Клюєв став у 2004 році, коли його звинуватили в організації фальсифікацій під час другого туру президентських виборів, зокрема в облаштуванні "транзитного сервера". "Регіонал" усе заперечував, називав це чорним піаром.

2005 рік – у ЗМІ з’явились матеріали, що отруєння Віктора Ющенка придумав політтехнолог Гліб Павловський, а реалізували Андрій Клюєв та радник Януковича Едуард Прутник. Парламентарі звертались в ГПУ з вимогою провести розслідування, проте доказів проти Клюєва не було.

У 2006 році Олег Ляшко заявив, що нібито має запис про підкуп Клюєвим Олександра Мороза за приєднання до антикризової коаліції і мова йшла про 300 млн доларів. Згодом суд визнав ці відомості недостовірними.

У 2014 році, коли розслідувалась справа про побиття студентів на Майдані 30 листопада 2013 року, колишній голова КМДА Олександр Попов заявив, що каральну акцію "Беркуту" організував безпосередньо Андрій Клюєв, який у той вечір прислав свого заступника Володимира Сівковича для координації дій силовиків.

Андрій Клюєв і Віктор Янукович (фото: Укрінформ)

Коли Олександр Турчинов давав свідчення щодо подій 18 лютого, коли розстрілювали майданівців, він розповів про телефонну розмову з Клюєвим. У відповідь на нагадування про домовленість щодо припинення насильницьких дій, керівник АПУ відповів: "Це – війна, а на війні всі засоби хороші".

В березні 2014 року ЄС і Канада ввели санкції проти Андрія Клюєва, банківські рахунки були заморожені. Ще раніше в Австрії відкрили кримінальну справу проти голови АПУ, його звинуватили за двома статтями "відмивання коштів" та "зловживання владою".

Генеральна прокуратура порушила проти Андрія Клюєва ряд справ (шахрайство, заволодіння майном в особливо великих розмірах, розкрадання кредитів державного банку), 4 березня 2014 року його оголосили у розшук, у будинках обвинуваченого провели обшуки.

В ході розслідування було встановлено, що підприємства братів Клюєвих стали фінансовими пірамідами. Завдяки зловживанню власниками своїм службовим становищем, вони отримали з державних банків майже 15 мільярдів гривень у вигляді кредитів та гарантійних зобов’язань. У 2018 році базове підприємство братів ПАТ "Укрпідшипник" було визнано банкрутом, а "Центр Протидії Корупції" встановив, що до травня 2014 року з рахунків підприємства на фірму зятя Сергія Клюєва в офшор було перераховано близько 800 мільйонів євро.

Січень 2017 року – суд відмовив ГПУ у дозволі розпочати заочне розслідування проти Андрія Клюєва і повернув клопотання як таке, що не відповідає нормам КПК. Через відсутність належної координації з правоохоронцями ЄС, ненадання нових матеріалів, правосуддя Європи скептично оцінило попередні подання ГПУ і у березні 2019 року Андрій Клюєв був виключений із санкційного списку ЄС.

Проте в Україні розслідування продовжились. До справи приєднались детективи НАБУ і за їх поданням Вищий антикорупційний суд у січні 2020 року прийняв рішення про арешт Андрія Клюєва. А у 2019 році, на позачергових парламентських виборах ЦВК відмовила йому в реєстрації кандидатом у нардепи на підставі довідки СБУ, що політик останні п’ять років не перебував на території України.

Дата публікації: 18.06.2021
Дата останньої зміни: 17.08.2021