Кривенко Віктор

Кривенко Віктор

Український правознавець, суддя Конституційного Суду України

Кривенко Віктор – кандидат юридичних наук, четверть століття працює в вищих судових інстанціях України, "безконфліктний" суддя з типовим корупційним комплектом

Місце народження

Народився 6 серпня 1955 року в селі Мотижин Макарівського району Київської області

Освіта

1980 рік – закінчив Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка, спеціальність — правознавство.

2007 рік – захистив кандидатську дисертацію. Присуджено науковий ступінь кандидата юридичних наук.

Родина

Савицька Наталія Іванівна – власник кількох компаній.

У родині троє дітей – сини Богдан і Віктор, дочка Марина.

Кар’єра правника

  • 1973 – 1975 роки – служба в армії.
  • 1975 рік – кілька місяців працює робітником  Київського авіаційного виробничого об’єднання ім. 50-річчя Жовтня.
  • 1975 – 1980 роки – навчається в Київському державному університеті ім. Шевченка.
  • 1980 – 1981 роки – проходить стажування в Київській обласній колегії адвокатів.
  • 1981 – 1983 роки – працює адвокатом в Київській обласній колегії адвокатів.
  • 1983 – 1987 роки – суддя, згодом голова Макарівського районного суду.
  • 1987 – 1993 роки – суддя Київського обласного суду.
  • 1993 – 1995 роки – адвокат, керівник адвокатської компанії "Віллар".
  • 1995 рік – головний консультант відділу узагальнення судової практики Верховного Суду України.
  • 1995 – 1996 роки – суддя Верховного Суду України.
  • 1996 – 2005 роки - заступник голови Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України.
  • 1996 – 2005 роки – голова Ради суддів України.
  • 2005 – 2011 роки – голова Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України.
  • 2008 – 2010 роки – член Вищої ради юстиції.
  • 2011 – 2015 роки – заступник голови Верховного Суду України.
  • 2011 – 2016 роки – секретар Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України.
  • Листопад 2015 року – XIII з’їзд суддів України призначив Віктора Кривенка суддею Конституційного Суду України по своїй квоті.
  • Січень 2016 року – прийняв присягу судді Конституційного Суду України.
  • Червень 2017 – лютий 2018 року – виконував обов’язки голови Конституційного Суду України (як найстарший за віком).

ХІІІ з’їзд суддів України призначив Віктора Кривенка суддею Конституційного Суду України по своїй квоті (фото: http://www.ccu.gov.ua)

Викладацька, законотворча робота, відзнаки і нагороди

Віктор Кривенко, крім роботи в судах, викладав в Академії суддів України, а також в Одеській національній юридичній академії. В 2008 році він отримав вчене звання доцент на кафедрі організації судових та правоохоронних органів. Також є членом науково-методичної ради Національної школи суддів України.

В грудні 2000 року Кривенко отримав почесне звання "Заслужений юрист України", а в 2003 році його нагороджують відзнакою Верховного Суду України "За вірність закону".

2004 рік – суддю нагороджують Почесною грамотою Верховної Ради України.

2005 рік – Кривенка нагороджують орденом Ярослава Мудрого V ступеня. В цьому ж році він отримує Почесну грамоту Кабінету Міністрів України.

2009 рік – з нагоди Дня працівників суду Кривенка відзначають орденом Ярослава Мудрого IV ступеня.

2013 рік – його нагороджують Почесною грамотою Національної школи суддів України.

Суддю регулярно залучають  до законотворчої діяльності. Він працював над проєктами законів України "Про статус суддів", "Про судоустрій України", "Про судоустрій і статус суддів" тощо.

Був членом робочої групи щодо внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, розробки проєктів Адміністративного процесуального та Цивільного процесуального кодексів України.

Кривенко Віктор (фото: http://www.ccu.gov.ua)

Критика та скандали

Як тільки в Україні запровадили Е-декларування, у суддів, таких як Віктор Кривенко, одразу ж почались проблеми. Уявіть, як при річному доході в 360 тисяч гривень і відсутності заощаджень пояснити покупку за рік аж двох елітних авто -  Lexus LX570 та Mercedes-Benz S350?

Крім того, в електронній декларації родини Віктора Кривенка, яку він подав ще в 2015 році, вказане сімейне добро, "нажите непосильною працею". Лише нерухомість подружжя – дві квартири, будинок, три гаражі, недобудований будинок в Київській області, дачний будинок в Буковелі (256 квадратних метрів), мініготель в Драгобраті, торгово-розважальний комплекс, більше десятка земельних ділянок в Карпатах і Київській області. Одразу помітно, що "служитель Феміди" не лише за зарплату носив свою мантію.

Варто нагадати, що призначення судді до складу КСУ теж відбувалось далеко не чесно і прозоро. Напередодні з’їзду колишній голова Вищого господарського суду, скандально відомий Богдан Львов "обробляв" делегатів. Оприлюднені аудіозаписи, на яких чути, як він вказує підтримати кандидатуру "неконфліктного" Віктора Кривенка. Очевидно, неконфліктного в тому сенсі, що не буде суперечити побажанням своїх одіозних колег, щодо прийняття певного рішення. Результат – 253 делегати з’їзду підтримали протеже Богдана Львова.

Вже в 2017 році "стара гвардія" корупційного правосуддя переконалась у правильності свого вибору. Виконуючи обов’язки голови КСУ, Кривенко у жовтні 2017 року вніс подання про нагородження відзнакою Конституційного Суду України (вручається  за вагомий внесок у становлення правової держави, забезпечення конституційних прав і свобод людини) колишніх суддів Конституційного Суду Юрія Бауліна та Сергія Вдовіченка. Вони відомі тим, що голосували за рішення, яке допомогло Януковичу узурпувати владу. Проти цих колишніх суддів в 2015 році розпочали кримінальне провадження, але Кривенко чомусь вирішує, що вони заслуговують не покарання, а нагороди.

Конституційний Суд України (фото: http://www.ccu.gov.ua)

Черговий скандал розбурхує громадськість в 2019 році, коли Конституційний Суд 19 лютого визнав  неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу України, що передбачала кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Кривенко теж голосував за це рішення. Його мотиви стали зрозумілими в липні 2020 року, коли НАБУ оприлюднило аудіозаписи з кабінету голови Окружного Адміністративного Суду Києва Павла Вовка (досьє Вовка Павла). З фрагмента в епізоді IV зрозуміло, що Павло Вовк напередодні важливих рішень спілкується з колегами із КСУ і має вплив на "Віктора Васильовича", який охоче виконує його побажання. А в Конституційному Суді Віктор Васильович лише один – Кривенко.

Новий, ще гучніший скандал спалахує в жовтні 2020 року. На сумно відомому засіданні КСУ Кривенко з більшістю своїх колег голосував за визнання неконституційною статті 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за декларування недостовірної інформації. Також суд скасував низку положень закону про запобігання корупції. Конституційний Суд пояснював, що антикорупційне законодавство створює передумови для неправомірного впливу на суд. Абсурдність аргументів очевидна, адже практика показує, що на законослухняних суддів(і такі є) впливати неможливо. Просто таким "слугам закону", як Кривенко, набридло ховати статки, не спати ночами, постійно переробляти свої декларації та ходити на допити. Чи не час позбуватись такого правосуддя?

Дата публікації: 08.02.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1