Наєв Сергій

Наєв Сергій

Командувач Об’єднаних сил на Донбасі у 2018 – 2019 роках і з березня 2020 року

Наєв Сергій – генерал-лейтенант, учасник АТО, колишній начальник штабу – перший заступник  командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, ексзаступник начальника Генерального штабу Збройних сил України.

Місце народження

Народився 30 квітня 1970 року у місті Могилів-Подільський Вінницької області, у сім’ї військовослужбовця. Родина постійно переїжджала з місця на місце і в кінці 70-х врешті осіла у Львові.

Освіта

 • 1991 рік – закінчив Московське вище військове командне училище.
 • 1999 – 2001 роки – був слухачем факультету підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня Національної академії оборони України.
 • 2006 – 2007 роки – пройшов навчання на факультеті підготовки фахівців оперативно-стратегічного рівня Національної академії оборони України.

Родина

Дружина Наталія – старша медсестра у військовій частині в Дніпропетровську. Дочка – Євгенія, сини Дмитро і Владислав. Дмитро отримав освіту юриста і працює на посаді головного спеціаліста відділу претензійно-позовної роботи Юридичного управління Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві. Владислав закінчує навчання в Національному Юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.

Військова служба до 2014 року

 • 1991 – 1992 роки – після закінчення військового училища  служив командиром мотострілецького взводу у Німеччині у військовому угрупуванні, яке на той час виводилося з об'єднаної Німеччини.
 • 1992 – 1993 роки – продовжував службу на Далекому Сході, але фактично весь цей період займався оформленням переводу в Україну.
 • 1993 рік – продовжив службу у Збройних Силах України.
 • 1993 – 1999 роки – служив на командних посадах: командира механізованого взводу, розвідувальної роти, начальника штабу та командира механізованого батальйону, начальника штабу мотострілецького (механізованого) полку Прикарпатського військового округу, який пізніше трансформувався в Західне оперативне командування.
 • 2001 — 2003 роки — після навчання в академії на оперативно-тактичному факультеті був командиром  механізованого полку Західного оперативного командування.
 • 2003 — 2006 роки — служив командиром окремої механізованої бригади Південного оперативного командування.
 • 2007 рік – після завершення навчання на оперативно-стратегічному факультеті академії недовго був заступником начальника штабу 13 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України.
 • 2007 — 2009 роки — служив заступником командира 13 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України.
 • 2009 — 2012 роки — перший заступник командира 13 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України.
 • 2013 рік – Наєв отримав військове звання генерал-майор.
 • Наприкінці 2013 року — був призначений на посаду начальника управління особового складу — заступника начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (для отримання досвіду служби в штабі оперативно — стратегічного рівня).
 • Надалі, у 2013 — 2015 роках — начальник штабу — перший заступник командувача військ Оперативного командування "Південь" Сухопутних військ Збройних Сил України.

На керівних посадах ЗСУ після Революції гідності

З 2014 року генерал Наєв брав участь в боях на Донбасі, і які б не склались у нього відносини з підлеглими, всі говорили про його педантизм, спокій в критичних ситуаціях, уміння правильно організувати підготовку виконання навіть надскладного завдання.

Вересень-грудень 2014 року – був начальником сектору "Б", до якого входив і Донецький аеропорт. "Кіборги" згадують, що після призначення Наєва на цю посаду одразу припинились перебої з постачанням усього необхідного.

Сергій Наєв (фото: Генеральний штаб ЗСУ)

Генерал умів правильно оцінювати обставини, скрупульозно заглиблювався у найменші дрібниці, виступав за реорганізацію ЗСУ згідно зі стандартами НАТО і не конфліктував з начальством. У 2015 році він двічі командував сектором "Б" зони АТО – в лютому – березні і в червні – серпні. За його керівництва у секторі були запроваджені нові системи зв’язку, які не могли читати росіяни.

2015 — 2017 роки — служив командувачем військ Оперативного командування "Схід" Збройних Сил України.

Грудень 2016 року – отримав військове звання генерал-лейтенант.

У вересні 2017 року Слідчий комітет РФ відкрив проти Наєва та групи інших українських військовослужбовців кримінальну справу "за геноцид у Донбасі".

2017 — 2018 роки — Наєв обіймав посаду начальник штабу — першого заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.

Сергій Наєв (фото: Генеральний штаб ЗСУ)

5 березня 2018 року призначений на посаду заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

В лютому 2018 року президент Петро Порошенко ініціював зміну законодавства щодо зони АТО. Формат антитерористичної операції був змінений на операцію Об’єднаних сил. В нових умовах керівництво силами і засобами ЗСУ та інших військових формувань та правоохоронних органів покладалось на командувача Об’єднаних сил.

Першим командувачем Об’єднаних сил 16 березня 2018 року був призначений генерал-лейтенант Сергій Наєв. Він займав цю посаду до травня 2019 року.

Петро Порошенко і Сергій Наєв (фото: Генеральний штаб ЗСУ)

Діяльність Наєва на цій посаді супроводжувалась подальшою модернізацією збройних сил, посиленням вишколу військових підрозділів, їх забезпеченням сучасними видами озброєння. Так у 2019 році він заявив, що українська армія не відрізняється від армій країн НАТО, а з бойового досвіду навіть переважає їх.

Характерно, що під час проведення ООС під командуванням Сергія Наєва, із лінії зіткнення вивели фактично всі добровольчі формування, які не підпорядковувалися жодному силовому сектору. Йдеться і про "Українську добровольчу армію", і про добровольчі медичні підрозділи, що працювали поруч із ЗСУ.

Зо рік ООС вдалось зменшити інтенсивність вогню та кількість втрат, повернути під контроль 24 квадратних кілометрів територій, у складі яких населені пункти Хутір Вільний, Південне та Шуми.

3 травня 2019 року Наєв отримав орден Богдана Хмельницького III ступеня.

6 травня 2019 року – президент звільнив його з посади керівника ООС, пояснивши це плановою ротацією, яку запропонували Віктор Муженко і Степан Полторак. Петро Порошенко подякував Наєву за службу і відмітив, що всі поставлені перед ним завдання генерал виконав.

Березень 2020 року – Володимир Зеленський вдруге призначив Сергія Наєва командувачем Об’єднаних сил.

Критика та скандали

У 2018 році журналісти "Радіо Свобода", "24 каналу", видання "Депо" оприлюднили матеріали, що в окупованому Криму проживає брат Сергія Наєва Максим, який працює у регіональному підрозділі Пенсійного фонду Росії. Також було встановлено, що згідно з декларацією генерала йому двічі в попередніх роках надходили від Максима Наєва грошові перекази на значні суми.

20 березня 2018 року, у великому інтерв'ю державному національному агентству "Укрінформ", Сергій Наєв дав пояснення щодо цієї інформації. Зокрема він вказав, що батько з молодшим братом переїхали в Крим на постійне проживання ще задовго до російської агресії. Після окупації півострову в 2014 році Максим прийняв рішення залишитись в Криму. Це був вибір дорослої людини і Сергій не міг на нього вплинути.

Грошові перекази – це не гонорари російських спецслужб, як натякали у деяких ЗМІ. Після смерті батька брат продав його квартиру і Сергієву частину спадщини переслав в Україну.

Крім роз’яснень щодо вказаних фактів, генерал заявив, що Крим це окупована територія України, а його мешканці – громадяни України. Згодом Крим повернеться і назавжди буде українським. А проживання брата в Криму його ніяк не обтяжує і не зв’язує жодним чином.

Щодо критики генерала з інших причин, то деякі громадські активісти вважають його занадто слухняним, таким, що будь-яким чином уникає конфліктів з начальством. Військові експерти вважають Наєва занадто "економним" - його підлеглі вкрай рідко отримували подання на нагороди. Генерал також відомий своїм вкрай негативним відношенням до іноземців-добровольців, які в критичні місяці 2014 року героїчно воювали з російськими окупантами, і за це громадські активісти його послідовно критикують.

Щодо декларації про статки, то вона в генерала досить скромна, а його діти в жодні скандали не потрапляли.

 

Дата публікації: 10.06.2021
Дата останньої зміни: 17.08.2021