Полторак Степан

Полторак Степан

Ексміністр оборони України (жовтень 2014 року - серпень 2019 року)

Степан Тимофійович Полторак - український військовий діяч, генерал армії України, ексміністр оборони України, командувач Національної гвардії України, начальник Академії внутрішніх військ МВС України

Місце народження

Народився 11 лютого 1965 року в селі Весела Долина Тарутинського району Одеської області.  

Освіта

У 1987 році Полторак закінчив Орджонікідзевське вище військове командне училище ім. С. М. Кірова МВС СРСР. А через 10 років, у 1997 році, випустився із Військової академії Збройних Сил України. У 2003 році захистив дисертацію та отримав звання кандидата  педагогічних наук. У 2008 році захистив дисертацію в Національному університеті цивільного захисту України й став доктором наук з державного управління. 

Родина

  • Дружина - Рязанова Інна Геннадіївна, народилася 14 лютого 1967 року. Має звання капітана міліції. Працювала в Харківській академії внутрішніх військ МВС України (зараз - Національна академія Національної гвардії України), де виконувала обов'язки офіцера групи зв'язків з громадськістю та ЗМІ. Станом на 2014 рік Ірина Полторак - військовослужбовиця Національної академії Нацгвардії.  Нагороджена орденом княгині Ольги. У 2001 році вона отримала у спільне право власності зі своїм чоловіком квартиру в Києві, площею 89 кв.м. А у січні 2014 року придбала у власність будинок у Харкові, площею 39,8 кв.м. Тоді ж Ірина Рязанова стала власницею земельної ділянки в Харкові, площею 941 м.кв.  Через рік дружина Полторака купила легковик  SMART MICRO. У 2016 році жінка придбала квартиру в Харкові, площею 66.70 кв.м. Нею вона володіє й донині. Інна Полторак також має рахунок в “ОщадБанку” на 20 тис. 965 євро та грошовий рахунок в “ЕксімБанку” на 352 тис. 531 грн. На рахунках у “ПриватБанку” дружина ексміністра оборони має 76 грн та 11 євро. Жінка також володіє готівковими коштами у розмірі  250 тис.грн та 167 тис. доларів. 
  • Син - Ігор, 1989 р.н. Мешкає в Києві, працює в ІТ-сфері, проводить освітні тренінги. Одружений. У вересні 2014 року дружина народила йому сина. У 2009 році в подарунок отримав двокімнатну квартиру в Харкові, площею 66 кв.м.
  • Теща - Надія Рязанова. За інформацією журналістів програми “Наші гроші з Денисом Бігусом” жінка - власниця трикімнатної квартири в  ЖК “Дім на Набережній”, площею 140 кв.м, яку вона придбала у 2010 році. Також Надія Рязанова купила у селищі Чинадійово Закарпатської області земельну ділянку на 0.105 га та будинок, площею 252 кв.м. А у жовтні 2017 року теща Степана Полторака докупила ще дві земельні ділянки, площею у 0.035 га та 0.145 га в цьому ж селищі. Восени 2015 року мати дружини ексміністра стала власницею новенького легковика Mini Cooper, за кермом якого потім помітили Інну Полторак. Сам Степан Полторак пояснив це так: “Моя дружина не має ні довіреності, ні права власності на цю машину. Мати дружини просто дала їй можливість з нового року на цій машині їздити”. 

Коротка біографія

Військову кар'єру Степан Полторак розпочав у серпні 1983 року. Виконував обов'язки  командира взводу, роти, начальника штабу батальйону, командира батальйону, полку, бригади. 

Після закінчення училища у військовому званні лейтенанта служив у “гарячих точках” на території колишнього СРСР. 

На початку 90-х років минулого століття Полторак просить перевести його на військову службу в Україну. У 1996 році стає командиром бригади й отримує звання полковника. 

Згодом був призначений на посаду начальника управління бойової та спеціальної підготовки внутрішніх військ МВС України. Цей епізод у біографії Полторака пов'язують з іменем тодішнього міністра оборони України Олександра Кузьмука. Нібито, він і дав Полтораку необхідні рекомендації та підтримку. 

У березні 2002 року Степана Полторака призначають начальником Академії внутрішніх військ МВС України (зараз - Національна академія Національної гвардії України). Він очолює заклад протягом 12 років, до лютого 2014 року, змінивши на цій посаді Віктора Говоруху. 

21 серпня 2007 року Полторак отримує звання генерал-полковника. 

Після подій Революцій Гідності виконуючий обов'язки президента України Олександр Турчинов прийняв рішення призначити Полторака командувачем Внутрішніх військ МВС України. Це сталося  28 лютого 2014 року. Внутрішніми військами Степан Тимофійович Полторак керував до 13 березня. 

19 березня Олександр Турчинов вніс до ВРУ кандидатуру Полторака на посаду командувача Нацгвардії. 1 квітня нардепи провалили голосування за його кандидатуру. Однак, вже 15 квітня Степана Полторака Постановою № 4485 затвердили на посаді командувача Національної гвардії України.

23 серпня 2014 року Полтораку надали військове звання генерал-полковника. 

Громадська і політична діяльність та скандали

14 жовтня 2014 року за поданням чинного на той час президента України Петра Порошенка Степана Тимофійовича ВРУ затвердила на посаді міністра оборони України. Його кандидатуру підтримали 245 народних депутатів. На цій посаді Полторак змінив Валерія Гелетея. 

З 27 жовтня 2017 року Полторак - член Ради національної безпеки та оборони.  

14 жовтня 2015 року Полтораку з подачі президента Петра Порошенка присвоїли звання генерала армії України. 

14 квітня 2016 року Степана Тимофійовича переобрали міністром оборони в Уряді, який очолив Володимир Гройсман. 

У жовтні 2018 року Полторак подав рапорт про звільнення з військової служби. 13 жовтня його прохання задовольнили. Ймовірна причина такого рішення Степана Тимофійовича - бажання зберегти за собою “міністерський портфель”, адже 1 січня 2019 року вступав у дію закон, який дозволяв очолювати Міноборони лише цивільним. 

20 травня 2019 року Полторак написав заяву до новообраного президента України Володимира Зеленського з проханням про відставку. На питання кореспондента, чи означає це, що він випередив заклик нового президента України подати у відставку, Полторак відповів: "Звичайно". 

Пізніше Володимир Зеленський із парламентської трибуни звернувся до народних обранців із проханням підтримати звільнення Степана Полторака, а також Павла Клімкіна та Василя Грицака. Але 5 червня Комітет парламенту з питань національної безпеки і оборони не підтримав рішення чинного президента України про звільнення Полторака з посади міністра оборони. 

Полторак залишив посаду міністра оборони України лише 29 серпня 2019 року. Його змінив Андрій Загороднюк. 

Степан Полторак нагороджений за військову службу кількома десятками медалей та орденів. 

А от 22 грудня 2016 року він отримав своєрідну екологічну антипремію “Свинство  року” за знищення природної спадщини. Вручення антипремії екологи та громадські активісти вирішили провести через рішення тоді чинного президента України Петра Порошенка накласти вето на закони України “Про оцінку впливу на довкілля” та “Про стратегічну екологічну оцінку”. Нардеп Остап Єднак пояснив, що у випадку Полторака антипремію вручили за дії підконтрольного йому Міністерства оборони, яке фактично знищило  заказник “Тарутинський степ” на малій батьківщині міністра. Військові проводили там навчання, використовуючи землі заповідника, як полігон. 

До Степана Полторака також залишилося багато питань, пов'язаних із початком АТО на Донбасі. 12 квітня 2014 року російські війська на чолі з Ігорем Гіркіним зупинили та відтіснили з міста військових ЗСУ, хоча диверсантів було значно менше, ніж українських військових. Також лунають претензії у бік Полторака від військових експертів щодо операції 22 травня у Рубіжному, де військові ЗСУ також відступили перед значно меншою кількість проросійських найманців та військових РФ. 

Ім'я Степана Полторака також пов'язують зі скандалом навколо  закупівель за завищеними цінами старих БМП-1 у польської фірми Wtorplast разом із заступником голови РНБО Олегом Гладковським та нардепом Сергієм Пашинським. Тоді Пашинський опинився у СІЗО, а Гладковському вдалося звільнитися під заставу у 10 млн грн. Під час суду по справі останнього звинувачення представило фрагмент його розмови з Полтораком. Але на цьому для очільника Міноборони все завершилося. 

До слова, податківці позначили останню декларацію Полторака, датовану 14 січня 2020 року, червоним прапорцем. Їх увагу привернуло те, що сума готівки, яка належить ексміністру оборони та його дружині, перевищує 5 млн грн. 

З грудня 2015 по кінець серпня 2019 року Степан Полторак, згідно з інформацією в декларації, проживав у номері в готельному комплексі, котрий знаходився у власності Центра забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗС України.  З листопада 2019 року проживає за домовленістю в київській квартирі, площею 112 кв.м., яка належить Станіславу Валерійовичу Широчину. 

Ексміністр оборони  України також не має власних авто. З листопада 2019 року він орендує легковик MERCEDEC-BENZ S500 4MATIC 2012 року випуску у Володимира Вікторовича Довбні. 

Степан Полторак також володіє готівковими коштами. Йдеться про 192 тис. доларів США та 400 тис. грн готівки. Має відкриті рахунки в “ОщадБанку” (на 52 тис. 687 доларів США, 77 та 742 грн), “ПриватБанку“ (24 грн). 

Дата публікації: 20.12.2020
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1