Новосад Ганна

Новосад Ганна

Державна діячка, колишня міністерка освіти і науки України

Новосад Ганна – українська політикиня та громадська діячка, обіймала керівні посади в МОН з 2014 по 2020 роки, склала повноваження народної депутатки IX скликання в день обрання.

Місце народження

Народилась 28 липня 1990 року в місті Ладижин Вінницької області.

Освіта

  • 2007 рік – закінчила Український гуманітарний ліцей при КНУ імені Т. Шевченка.
  • 2011 рік – закінчила навчання в Національному університеті "Києво-Могилянська академія", здобула освітній ступінь бакалавра політології.
  • 2013 рік – здобула ступінь магістра в Університеті Маастрихту (Нідерланди), одночасно пройшла стажування в аналітичних центрах Іспанії та Чехії.

Родина

Незаміжня.

Батьки – приватні підприємці, власники кафе в Ладижині.

Кар’єра на ниві освіти

По завершенню навчання за кордоном Новосад повернулась в Україну, якраз на події Революції Гідності.

Після перемоги Євромайдану вона отримала свою першу посаду – почала працювати радником міністра освіти і науки Сергія Квіта.

2014 – 2017 роки — очолювала управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН. 

Грудень 2017 року – Новосад взяла участь і перемогла в конкурсі на посаду генерального директора директорату стратегічного планування та європейської інтеграції. Працювала до серпня 2019 року. Одним із її завдань на цій роботі було опікування приєднанням України до програм ЄС по фінансуванню науки і отриманням грантів для вчених.

Під номером 50 Новосад була у списку кандидатів у народні депутати від партії Володимира Зеленського "Слуга народу" на позачергових парламентських виборах 2019 року.

29 серпня 2019 року – обрана депутатом Верховної Ради України, однак того ж дня достроково склала повноваження через перехід на роботу до уряду. В цей же день її затвердили на посаді міністра освіти і науки України.

Ганна Новосад та інші члени уряду Гончарука у Верховній Раді (фото: facebook.com/anja.novosad)

Ганна Новосад відразу заявила про повну підтримку попереднього курсу. Своїм пріоритетним завданням міністр назвала продовження впровадження Нової української школи в середніх і старших класах.

Попередниця Новосад на міністерській посаді, Лілія Гриневич, схвально відгукнулася про її призначення. В інтервʼю вона заявила, що Новосад — "дуже професійна людина, яка останні чотири з половиною роки працювала в міністерстві". "Вона чітко розуміє, що з наших започаткувань є стратегічно важливими, і з якими саме проблемами ми стикнулися на шляху реформування освіти на науки. У мене немає сумнівів у її професійності, я знаю, що вона неймовірно працездатна", — сказала Гриневич. 

Новосад пообіцяла суттєві зміни в галузі освіти, в тому числі втілення в життя інклюзивної освіти, збільшення зарплати вчителям, визначення професійної освіти пріоритетним напрямом, пришвидшення темпів створення опорних шкіл у сільській місцевості.

Проте чиновниці вдалось зробити не так багато, хоча в січні 2020 року міністерка заявила про виконання 70% з того, що було обіцяно. Вона спромоглась:

  •   розробити законопроєкт, щодо вищої освіти (прийнятий Верховною Радою і навіть підписаний президентом);
  •   до кінця 2019 року подати проєкт і акти щодо змін фінансування державного замовлення у вищих навчальних закладах;
  •   застосувати нову формулу фінансування вищої освіти, за якою 80% бюджету університети будуть отримувати для базових витрат, а решту грошей будуть розподілятися залежно від роботи вишів;
  •   в галузі науки на 2020 рік суттєво збільшити фінансування.

Деякі "досягнення" Новосад на міністерській посаді досить сумнівні. Вона передала ряд закладів вищої освіти в підпорядкування Міністерству культури, що спричинило на кілька місяців колапс з виплатами зарплат та стипендій. Ініціювала підвищення плати за контрактне навчання на 38 найпопулярніших спеціальностей.

В кінці 2019 року міністерка заявила про провал експерименту по запровадженню Е-підручників у пілотні школи. За її словами, заміни паперових освітніх матеріалів на їх електронні аналоги найближчим часом не відбудеться через жахливу якість останніх.

Новосад Ганна (фото: facebook.com/anja.novosad)

Громадські активісти в березні 2020 року підбивали підсумки роботи Новосад. За даними видання "Слово і Діло", чиновниця дала 74 обіцянки після призначення на посаду міністра. За 6 місяців встигла повністю виконати 4 з них, а також провалити дві. Решта так і залишились в стадії обіцянок.

 4 березня 2020 року Верховна Рада підтримала ("за" проголосували 345 народних обранців) постанову про відставку уряду Олексія Гончарука. Ганна Новосад теж втратила посаду, хоча до 10 березня ще виконувала обов’язки міністра.

Після звільнення вона не поривала зі сферою освіти, періодично виступала як експерт з освітніх питань, давала коментарі ЗМІ та публікувала статті у деяких українських виданнях. Зокрема, Новосад активно виступала проти призначення міністром освіти та науки Сергія Шкарлета, у фейсбуці розкритикувала повільні темпи вакцинації освітян від коронавірусу.

Критика та скандали

Перші критичні матеріали в ЗМІ з’явились ще до призначення Новосад на посаду міністра освіти та науки, одразу ж як розповсюдилась інформація про розгляд її кандидатури. У публікаціях висловлювався сумнів про здатність 29-річної дівчини очолити роботу міністерства. До того ж Новосад ніколи не працювала в школі чи дошкільному закладі і не займалась викладацькою діяльністю. Весь її трудовий шлях пройшов у кабінетах МОН.

Після призначення і її перших заяв, критики ще побільшало, адже Новосад зосередилась лише на проблемах середньої школи, а недоброзичливці нагадували про дошкільні заклади, виші, проблеми вітчизняної науки.

В день свого призначення міністерка виклала у фейсбуці вдячний пост для друзів та колег з партії "Слуга народу". Активістка ГО "Свобода" Ірина Фаріон роздрукувала цей текст і вказала на добрий десяток граматичних та стилістичних помилок. В соцмережах ще довго потім обговорювали безграмотність нової міністерки, поки не нагодився новий скандал. "Злі язики" стверджували, що свою посаду Новосад отримала завдяки близьким стосункам з Олексієм Гончаруком і як доказ виклали різні фотографії їх спільного дозвілля. Проте коментарів чи спростувань не було.

Ганна Новосад з подругами і Олексій Гончарук на відпочинку (фото з соцмереж)

В ефірі телеканалу "1+1" очільниця МОН 18 листопада 2019 року заявила, що в сільських школах кількість вчителів більша, ніж потрібно для того контингенту учнів, який є зараз. І тому, після планового наповнення опорних шкіл, сільським вчителям "потрібно буде підвищувати кваліфікацію і перекваліфіковуватися". Зрозуміло, що обурення сільських освітян не заставило себе довго чекати.

У січні 2020 року у соцмережах вона написала, що отримує зарплату 36 тисяч гривень, і цього їй замало. Хвиля обурення змусила її виправдовуватись, крім того, наступного місяця вона задекларувала нову квартиру майже за мільйон гривень, і з’ясувалось, що в грудні 2019 року у міністерстві їй виплатили понад 138 тисяч гривень.

Дата публікації: 10.06.2021
Дата останньої зміни: 17.08.2021