Шкарлет Сергій

Шкарлет Сергій

Колишній регіонал, ректор, в.о. міністра освіти та науки України

Шкарлет Сергій – улюблений ректор Дмитра Табачника, науковець-плагіатор та відхилений депутатами в.о. міністра освіти та науки

Місце народження

Народився 19 жовтня 1972 року в місті Коканд Узбецької РСР.

Освіта

1995 рік – закінчив НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського, за фахом інженер-математик.

1996 рік – здобув другу вищу освіту в Чернігівському технологічному інституті, за фахом економіст.

2000 рік – захистив кандидатську дисертацію в Київському національному економічному університеті.

2003 рік – отримав вчене звання доцента.

2008 рік – захистив докторську дисертацію в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана.

У цьому ж році отримав звання професора.

Родина

Вдівець. Дружина Тетяна Сергіївна померла в червні 2020 року.

Дочка Ганна (2005 року народження).

Коротка біографія

 • Шкарлет Сергій Миколайович народився в Узбекистані, проте родина незабаром переїхала в Україну і середню школу він закінчив у Ніжині.
 • В 1995 році він пів року пропрацював інженером-конструктором Ніжинського НВК "Прогрес", але успішну кар’єру зробив на викладацькому терені.
 • 1996 -1998 роки – працював асистентом, а згодом викладачем кафедри економетрії обліку й аудиту в Чернігівському технологічному інституті.
 • 1998 - 2001 роки — працював старшим викладачем кафедри економетрії, обліку і аудиту у Чернігівському державному технологічному університеті.
 • З 1999 по 2003 рік – обіймав посаду проректора з навчально-виховної роботи в Чернігівському інституті інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету (за сумісництвом).
 • 2001 – 2003 роки – працював доцентом кафедри економетрії, обліку і аудиту у Чернігівському державному технологічному університеті.
 • З 2001 року – ректор Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая.
 • У 2010 році Шкарлет став ректором Чернігівського державного технологічного університету.
 • 2010 -2015 роки – був депутатом обласної ради від Партії регіонів.2015 рік – знову обирався до обласної ради від Блоку Петра Порошенка, але не пройшов.
 • Червень 2020 року – попри спротив профільного комітету ВРУ призначений заступником і тимчасово виконувачем обов’язків міністра освіти та науки України.

Політична та наукова діяльність, відзнаки та скандали

Почитавши біографію Сергія Шкарлета, на перший погляд не помітно ніяких нестикувань. Встиг побувати проректором, ректором двох вишів, автор понад двох сотень наукових статей. Одним словом, ідеальний науковець і керівник. У 2016 році Лілія Гриневич, тоді міністерка освіти й науки навіть призначила його керівником Експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт з проблем секторального розвитку та підприємництва МОН України.

З досьє Сергія Шкарлета зрозуміло, що й нагородами його керівники держави не обділили. Їх перелік досить суттєвий:

 • 2001 рік — отримав нагороду лауреату конкурсу "Молодий науковець року" Чернігівської облдержадміністрації.
 • У 2008 році отримав подяку голови Чернігівської облдержадміністрації.
 • 2011 рік — за творчу організаторську роботу по упровадженню інноваційних технологій в освітню практику отримав подяку Міністерства освіти й науки, молоді та спорту України.
 • 2012 рік – указом президента Януковича (досьє Януковича Віктора) отримав звання Заслужений діяч науки та техніки України.
 • У червні 2016 року – указом президента Порошенка (досьє Порошенка Петра) нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.
 • Січень 2020 року – указом президента Зеленського (досьє Зеленського Володимира) нагороджений орденом "За заслуги" II ступеня.

Коли президент Зеленський збирає ректорів вишів, щоб порадитись щодо кандидата на посаду міністра освіти і науки, вони одностайні у своєму виборі – тільки Шкарлет Сергій Михайлович. Кандидатура вноситься на затвердження профільного комітету ВРУ,  і тут висловлюється категоричний спротив цьому призначенню.

Основною причиною негативного рішення комітету стала інформація, що в багатьох роботах Сергія Шкарлета звичайнісінький плагіат. Сайт "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях" 19 червня 2020 року розмістив статтю, де наведені приклади численних "текстових запозичень" в наукових роботах вченого-орденоносця.

Сергій Шкарлет в перші дні все спростовував, навіть погрожував судом. Він спочатку заявляв, що все це підступи недоброзичливців, що не бажають його призначення на міністерську посаду. Потім цинічно відмахувався від розмов на цю тему, заявляючи: ну і плагіат, а по закону які до мене претензії?

Наявність плагіату підтвердив Комітет з питань етики Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти на своєму засіданні 11 вересня 2020 року.

А саме, комітет знайшов плагіат у 4 публікаціях Шкарлета у вигляді текстових запозичень без посилання на джерело.

Також наявність плагіату у наукових роботах Шкарлета підтвердили троє незалежних міжнародних експертів, яким Нацагентство надіслало уривки робіт.

Громадська ініціатива науковців "Дисергейт" також надала факти масштабного академічного плагіату в наукових матеріалах Сергія Шкарлета. Статтю вчених опублікувало видання "Дзеркало тижня", і в цій статі зроблено однозначний висновок, що факти плагіату "вказують на неспроможність Сергія Шкарлета обіймати бодай якісь управлінські посади в публічних установах, бо плагіат є свідченням і звичайної нечесності (нащо ж напружуватись, якщо ніхто не перевірить?), і нездатності якісно виконувати інтелектуальну роботу".

Проте не лише плагіат спонукав членів освітнього комітету ВРУ зробити негативний висновок. Народна депутатка від фракції "Голос" Інна Совсун розповіла, що відповіді Шкарлета на питання, які не стосувались вищої освіти відверто дивували повною відсутністю конкретики, відвертим дилетантизмом.

Колишня очільниця МОН Ганна Новосад теж виступила проти такого призначення. На своїй сторінці у "Фейсбуці" вона пояснила, Шкарлет найідеальніший кандидат від спільноти ректорів, для яких їх виш - це джерело особистого добробуту. Для таких діячів студенти лише контингент, який несе гроші в бухгалтерію. Вони гальмували й гальмуватимуть будь-які реформи, вимоги до покращення рівня навчання, обмеження власних можливостей на одноосібне і безстрокове керування, систему фінансування вишів за результатами їх діяльності. Для цих реакціонерів зараз конче потрібний "свій" міністр, щоб зберегти здобутки попередніх десятиліть.

І от майже перемога. Цей ректор-науковець подобається Зеленському. Його рекомендує керівник апарату Офісу президента Олексій Дніпров, підтримує депутат ВРУ від партії "Слуга народу" Валерій Зуб (щоправда, Дніпров працював заступником у Табачника, Валерій Зуб разом зі Шкарлетом обирався в облраду по списку ПР). Проте комітет ВРУ категорично проти. І не тільки комітет – свій протест заявили десятки вчених, громадські організації "Батьки SOS", "Освіторія", "Смарт освіта", "Едкемп Україна" та інші. Під Міністерством освіти та науки пройшла акція "ШкарлетСТОП". Але Зеленський сприйняв це як демарш своїх депутатів і вперся. 25 червня 2020 року Уряд призначив Шкарлета заступником міністра освіти та науки та поклав на нього тимчасове виконання обов'язків міністра освіти та науки України. Через кілька годин після призначення Сергія Шкарлета, заступник міністра освіти й науки України Єгор Стадний подав у відставку.

Не тільки плагіат викликав супротив суспільства. Шкарлет був членом Партії регіонів, обирався від неї в облраду, часто у публічних виступах співав дифірамби президенту Януковичу. Очільник МОН Табачник постійно хвалив Шкарлета, ставив його у приклад іншим ректорам, брав його у закордонні поїздки. Коли ж Зеленський нагадав зібранню ректорів про "регіональне" минуле їх протеже, вони почали голосити, що усіх їх, бідних і нещасних, гнобив антинародний режим, заставляв вступати в партію, а вони з дуже глибокого підпілля засуджували Януковича і "регіоналів". Але насправді вся ця ректорська спільнота рвалась вислуговуватись перед кожною владою, і Шкарлет – яскравий приклад. Під час Євромайдану він залякував студентів, вимагав не ходити на акції протесту і навіть заставляв зняти з гуртожитків українські прапори. А у 2015 році балотувався в облраду по списку БПП, у 2016 році отримував від Порошенка орден "За заслуги". За які?

І наостанок трохи про моральність Шкарлета. У 2020 році він отримав можливість півтора мільйона гривень використати на доплати викладачам і поліпшення технічної бази. Проте він дає вказівку придбати розкішне службове авто за 60000 доларів. Додати більше нічого.

Дата публікації: 20.11.2020
Дата останньої зміни: 21.12.2020