Онуфрій

Онуфрій

Православний церковний діяч, митрополит, предстоятель УПЦ МП

Всі новини

Онуфрій – український церковник-ортодокс, прихильник РПЦ і "Опозиційного блоку", очільник УПЦ МП (з грудня 2018 року — РПЦ в Україні)

Місце народження

Березовський Орест Володимирович народився 5 листопада 1944 року в селі Коритне Вижницького району Чернівецької області.

Освіта

  • 1961 – 1962 роки – після школи навчався в Чернівецькому технічному училищі.
  • 1966 – 1969 роки – закінчив три курси Чернівецького університету.
  • 1969 – 1972 роки – закінчив Московську духовну семінарію.
  • 1988 рік – закінчив Московську духовну академію з науковим ступенем кандидата богослов’я.

Чернецтво, церковні титули

  • 18 березня 1971 року пострижений в чернецтво під ім’ям Онуфрій
  • 20 червня того ж року — посвячений у сан ієродиякона
  • 29 травня 1972 року — возведений у сан ієромонаха.У 1980 році возведений в сан ігумена.
  • 15 грудня 1986 року возведений в сан архімандрита.
  • 9 грудня 1990 року у Володимирському соборі Києва рукоположений у єпископа Чернівецького і Буковинського.

Коротка біографія

  • 1986 рік — після возведення в сан архімандрита, ще два роки служив благочинним Троїце-Сергієвої лаври.
  • 1988 рік – призначений намісником Свято-Успенської Почаївської лаври.
  • 1990 рік – обраний єпископом Чернівецьким і Буковинським.
  • 2000 рік — возведений в сан митрополита.
  • 13 серпня 2014 року обраний Предстоятелем Української православної церкви Московського патріархату.
  • 17 серпня 2014 року – відбулась інтронізація Онуфрія на площі перед Успенським собором. В цьому ж році засудив АТО, а російських терористів на сході назвав одновірцями і братами.
  • 2015 рік – на урочистому засіданні не вставав, коли вшанували пам’ять бійців, полеглих на Донбасі.
  • 2018 рік – відмовився брати участь у канонічному процесі надання автокефалії Українській православній церкві Вселенським патріархатом.

Діяльність після здобуття Україною незалежності, скандали останнього десятиліття

В листопаді 1991 року, як і всі єпископи, Онуфрій підтримав рішення Собору УПЦ МП про звернення до РПЦ з проханням надати українській церкві автокефалію. РПЦ не могла допустити такої втрати, і її керівництво почало активно працювати з українськими архієреями. Їх обробка велась у двох напрямах. Перший – не заперечувалась можливість автокефалії, але, мовляв, все потрібно робити канонічно, без зайвого поспіху, не рвати по живому, бо ми ж з вами брати. І перш за все потрібно змістити Філарета (досьє Філарета), який гнобить українське духовенство та веде аморальний спосіб життя, а вже потім рухатись до автокефалії. Другий напрям пропаганди РПЦ взагалі відкидав автокефалію – навіщо розривати братські зв’язки, ми одна сім’я, у нас спільне минуле і попереду спільне величне майбутнє. Оскільки ротація єпископів в СРСР була значною, на території України серед ієрархів вистачало етнічних росіян. Держбезпеці РФ вдалось зберегти контроль над РПЦ, і вміла пропаганда з одночасним тиском на архієреїв спрацювала. Більшість єпископів відмовились від вимоги розгляду питання про автокефалію і вийшли з-під контролю Філарета. Онуфрій теж відкликав свій підпис і взяв активну участь в роботі Харківського Собору в 1992 році, де новим предстоятелем УПЦ МП обрали митрополита Володимира.

Онуфрій продовжив працювати в Чернівецькій єпархії й досить успішно розбудовував структури УПЦ МП на Буковині. Його активність, наснага, особистий приклад для вірян не залишились непоміченими керівництвом церкви.

В липні 1994 року Онуфрій возведений у сан архієпископа, став постійним членом синоду УПЦ МП,
В листопаді 2000 року возведений в сан митрополита.

В грудні 2007 року синод УПЦ МП призначив митрополита Онуфрія головою Церковного суду Української православної церкви.

Після смерті владики Володимира в серпні 2014 обраний новим предстоятелем УПЦ МП.

Інтронізація Онуфрія на площі перед Успенським собором Києво-Печерської лаври (фото: lavra.ua)

В біографії митрополита Онуфрія вже відмічено його проросійську позицію. Проте на перших порах він у виступах і інтерв’ю не відкидав автокефалію, а наголошував що потрібно її отримати з дотриманням всіх канонів православ’я. В усіх проповідях закликав до миру, злагоди в суспільстві, об’єднання всіх громадян заради блага України. Навіть Порошенко (досьє Порошенка Петра) повірив цим словам і висловив готовність підтримати Онуфрія. Але заяви митрополита виявились звичайною балаканиною. Бо предстоятель УПЦ МП заявив, що російська влада не причетна до війни на сході, терористи-найманці – це ополченці й брати по вірі, а АТО – братовбивче кровопролиття.

Досьє Онуфрія фіксує його сумнівне ставлення до України в цілому, бо вважає її лише буферною зоною між Сходом і Заходом. Цей пастор договорився до того, що, з його точки зору, український народ заслужив голодомор, який був посланий Господом, як напоумлення від гордині.

Митрополит Онуфрій категорично проти євроінтеграції. Він заявив, що Європа – це приклад життя без Христа, де не звертають увагу на божі заповіді, а потурають вседозволеності. Що там шлях людини освячується не законом божим, а людськими бажаннями — і це неправильний шлях.

Фото: lavra.ua

Коли врешті почався канонічний процес надання українській церкві автокефалії Вселенським патріархатом, Порошенко запросив і Онуфрія взяти участь у послідовних легітимних діях щодо отримання незалежності українським православ’ям. Проте Онуфрій  відмовився і чітко став на позицію РПЦ: нехай конфлікт з Константинополем, але автокефалію не визнаємо у будь-якому вигляді. Як результат, ряд ієрархів і понад 600 парафій у перший же рік перейшли до нової Православної церкви України. Вселенський патріарх роз’яснив, що Онуфрій уже не може канонічно носити свій титул митрополита Київського і всієї України, а УПЦ МП після надання автокефалії тепер лише РПЦ на території України.

До речі, слова Онуфрія не раз розходились із реальними справами. Так, він у своїх виступах гнівно засуджував поєднання церковного служіння з політикою. Людей, які вдягли ряси й активно займаються політикою, владика назвав нечесними людьми, перевертнями. Водночас у квітні 2020 року особисто висвятив нардепа Вадима Новинського дияконом УПЦ МП.

Предстоятель УПЦ МП Онуфрій, патріарх РПЦ Кирило та Вадим Новинський. Москва, червень 2019 року (Facebook/Вадим Новинский)

Щодо церковного служіння, то тут митрополит Онуфрій виступає справжнім ортодоксом-консерватором. Коли весною 2020 року пасхальні дні співпали з карантином, він не заборонив вірянам наражатись на небезпеку із-за поширення коронавірусу, а заявив про проведення богослужінь в усіх храмах. В результаті – сотні нових хворих, десятки смертей і спалахи коронавірусу у Києво-Печерській та Почаївській лаврах.

Сам владика веде досить стриманий, без будь-якої розкоші спосіб життя. Щороку він їздить у монастир на Афон, де проводить кілька тижнів. Очевидці розповідають, що Онуфрій разом з монахами особисто прибирає в їдальні та на кухні. А щодо їжі, то владика все життя обходився простими стравами.

Дата публікації: 28.11.2020
Дата останньої зміни: 24.09.2021
1