Петрашко Ігор

Петрашко Ігор

Ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з 17 березня 2020 року

Петрашко Ігор – український економіст, фінансист, однокурсник Дениса Шмигаля, інвестбанкір з міжнародним досвідом та дипломом  MBA бізнес-школи при університеті Вандербільта у США, колишній заступник Олега Бахматюка в українському аграрному холдингу Ukrlandfarming.

Місце народження

Народився 6 жовтня 1975 року в місті Стрий на Львівщині.

Освіта

 • 1992 – 1996 роки – навчався в Національному університеті "Львівська політехніка", отримав диплом за спеціальністю "менеджмент".
 • 1997 рік – в тому ж університеті здобув спеціальність "інженер-економіст".
 • 1999 – 2001 роки – навчався в університеті Вандербільта (місто Нашвілл, штат Теннессі, США), отримав диплом за фахом "бізнес-адміністрування" (МВА).
 • 2002 рік – отримав диплом по перепідготовці у Львівському національному університеті імені Івана Франка  за спеціальністю "юрист".

Родина

Батько – Ростислав Миколайович, кандидат фізико-математичних наук. Мати – Лідія Ярославівна, лікар-психіатр. Дядько по лінії матері – професор Юрій Кирилович Рудавський, колишній ректор Львівської політехніки.

Дружина - Світлана Петрашко (дівоче прізвище Позднякова), громадянка Росії, закінчила Києво-Могилянську академію і магістратуру КНЕУ імені В.Гетьмана, має дозвіл на проживання в Україні.

Подружжя виховує двох синів – Матвія та Максима.

Трудова діяльність до 2020 року

 • 1990 – 1992 роки – працював санітаром у лікарні рідного міста.
 • Червень 1996 - липень 1999 року – був консультантом в компанії "Західно - Український Менеджмент Консалтинг" (м. Львів).
 • 1996 - 1999 роки – одночасно працював консультантом з корпоративної реструктуризації в консорціумі компаній під егідою TACIS (Україна).
 • Серпень-жовтень 1997 року – обіймав посаду економіста в малому підприємстві "КВАДРО" (м. Львів).
 • Червень-грудень 2001 року – під час навчання у США обіймав посаду консультанта, працював з продуктами і активами в енергетичній галузі у складі групи структурування угод компанії Enron Energy Services (м Х'юстон, штат Техас, США).
 • Січень 2002 - березень 2004 року – працював старшим консультантом компанії GlobalSpec (м. Трой, штат Нью-Йорк, США).
 • Березень-липень 2004 року - менеджер компанії Ernst & Young в її московському підрозділі.
 • Август 2004 - вересень 2007 року - керував групою з надання консультаційних послуг із супроводу транзакцій і був партнером в київському представництві компанії Ernst & Young.
 • Вересень 2007 - грудень 2012 року - працював в інвестиційній компанії "Трійка Діалог Україна", де очолював інвестиційно-банківське управління і був керуючим директором.
 • Грудень 2012 - квітень 2013 років – отримав посаду керівника Департаменту корпоративного бізнесу в "СБЕРБАНК РОСІЇ" (м. Київ).
 • Квітень 2013 - березень 2020 років - працював у агрохолдингу Олега Бахматюка Ukrlandfarming, обіймав посаду заступника генерального директора.
 • Саме на роботі в цій компанії Петрашко зарекомендував себе умілим менеджером, що ефективно працює в кризовій ситуації. Відомо, що агрохолдинг Ukrlandfarming – це 30 тисяч працівників, мільярди щорічних податків і обсяг продукції кожного року, що складає 1% ВВП України. А після 2014 року цей гігант потрапив у скрутне становище -  результатом анексії Криму та війни на Донбасі стала втрата майже 40% активів компанії. Якщо додати кризу в банківській сфері і шалену інфляцію того періоду, то стане зрозумілим як з’явились борги в десятки мільярдів гривень. В цій ситуації Петрашко зумів провести перемовини з банками щодо реструктуризації боргів, без кредитів забезпечити фінансами посівні роботи та проконтролювати виконання експортних контрактів (Бахматюку після 2018 року було не до того, він намагався врятувати свій VAB банк і вберегтись від карного переслідування). Його вміння працювати в складній кризовій ситуації не залишились непоміченими.
 • З 17 березня 2020 року - призначений на посаду міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Ігор Петрашко (фото: Вікіпедія)

Робота в Кабміні, критика та скандали

Після ротації в Кабміні "Слуг народу" у березні 2020 року прем’єр-міністром було призначено Дениса Шмигаля (досьє Шмигаля Дениса). Кадровий голод все відчутніше дошкуляв команді Зеленського, але Шмигаль вчасно згадав про свого університетського однокурсника. Ігор Петрашко до цього часу не мав жодного досвіду роботи на державній службі, не кажучи про Кабмін, але сміливо погодився виводити з кризи українську економіку. Рада повірила новачку і з першого ж голосування затвердила його міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

В нового міністра одразу ж почались проблеми з журналістами-розслідувачами. Вже 21 березня 2020 року програма "Схеми: корупція в деталях" вказала, що новопризначений міністр не задекларував значну частину майна. Мова йшла про квартиру його дружини в Москві, будинок понад 400 квадратних метрів та 15 соток землі в елітному котеджному містечку "Сонячна долина" під Києвом. Крім того, незадекларованими виявились два позашляховики Петрашка - Suzuki Vitara S (2016 року випуску) і Land Rover Range Rover Sport (2017 року випуску). Міністр незграбно виправдовувався, що не встиг усе занести до декларації через брак часу.

В жовтні 2020 року у  Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про звільнення Ігоря Петрашка з посади міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.

Ініціаторами законопроєкту виступили 16 народних депутатів від партій "Батьківщина", "Слуга народу" і "Опозиційна платформа – За життя". На думку народних депутатів, за час перебування Петрашка на чолі міністерства основні показники економіки істотно погіршилися, нові робочі місця створювалися катастрофічно низькими темпами, а рівень безробіття виріс.

Також підставою для критики Петрашка стала кадрова політика в міністерстві та відомствах, що йому підпорядковувались. Лише кілька прикладів.

Колишнього депутата Миколаївської обласної ради від Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина" Андрія Власенка, якого зі скандалом звільнили з держпідприємства "Укрліктрави", в листопаді 2020 року призначили тимчасово виконуючим обов’язки голови правління Державної продовольчо-зернової корпорації (ДПЗКУ). Йому встановили посадовий оклад у розмірі майже 230 тисяч гривень. Водночас із сайту Мінекономіки повідомлення про причини звільнення Власенка з "Укрліктрав" прибрали, а це було неналежне виконання службових обов’язків та створений борг підприємства у розмірі понад 12 мільйонів гривень.

Ігор Петрашко (скріншот відео)

Крім того, з подачі Петрашка в.о. керівника Державної служби праці став Віталій Сажієнко, який до липня 2019 року працював заступником директора ДПЗКУ. Держпраці віднедавна отримала право перевірки підприємств на наявність неоформлених працівників і виплату зарплати в конвертах. За результатами перевірки служба може накласти величезний штраф, а може домовитись. Видання "Капітал" писало, що Петрашко і Сажієнко створюють структуру для отримання тіньових прибутків і готують реальний важіль впливу на бізнес у разі виборів.

Трохи раніше, у вересні 2020 року, міністр спробував пролобіювати легалізацію монополії компанії "Тедіс-Україна" на тютюновому ринку. Ці дії теж стали однією з підстав  реєстрації проєкту постанови ВРУ про звільнення Петрашка з посади міністра.

В кінці 2020 року, даючи оцінку роботі Кабміну Шмигаля, депутат фракції "Батьківщина", Валентин Наливайченко (досьє Наливайченка Валентина) заявив, що за 8 місяців роботи міністр економіки Ігор Петрашко не зробив жодного кроку, щоб допомогти українцям вижити під час карантину, і назвав його найбільш провальним міністром економіки.

14 травня Петрашко написав заяву про звільнення з посади міністра за власним бажанням. 18 травня Верховна Рада 280 голосами підтримала відставку міністра.

Дата публікації: 18.05.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1