Янукович Олександр

Янукович Олександр

Старший син президента-втікача Януковича і тіньовий бізнесмен

Янукович Олександр ("Саша-стоматолог") - син IV президента України та фактичний глава "сім’ї", організатор багатомільярдних схем спустошення бюджету, олігарх в екзилі.

Місце народження

Народився 10 липня 1973 року в місті Єнакієве Донецької області.

Освіта

  • 1995 рік – закінчив Донецький національний медичний університет ім. Горького, за фахом "лікар-стоматолог".
  • 2001 рік – закінчив Донецький національний університет, за фахом "економіст".

Родина

Батько – Янукович Віктор Федорович, фахівець по підтримці страусів та поціновувач власної кухні.

Мати – Янукович Людмила Олександрівна, домогосподарка, фахівець по вживанню наркотичних засобів за допомогою цитрусових.

Брат – Янукович Віктор Вікторович, політик, спортсмен, депутат ВРУ 3-х скликань, загинув у 2015 році.

Дружина – Олена, власник донецького Фітнес-центру "Ле-Маре".

Сини – Віктор (2000 р.н.), Олександр (2009 р.н.).

Коротка біографія

Олександр Вікторович Янукович опановував спеціальністю стоматолога в самі бурхливі роки – перша половина 90-х. Ще студентом він не протирав штани на лекціях, а крутився між Донецьком і закордонними ринками, возив різний крам і досить успішно торгував. Висновки були зроблені, й біографія Олександра Януковича відзначає, що стоматологом він не працював жодного дня, а одразу після закінчення навчання поринув у бізнес. Почав працювати менеджером, пробував себе у різних галузях. Зароблені кошти вкладав у будівництво, що в той час приносило великі прибутки. На початку 2000-х у нього був уже непоганий капітал, а тут ще батько стає прем'єр-міністром, що забезпечує надійні тили.

На момент перемоги Ющенка на президентських виборах, досьє Олександра Януковича позиціює його як співвласника ряду фірм, що займаються будівництвом, нерухомістю, фінансами. Сам він працює заступником голови ВАТ "Донбаснафтопродукт" (15% бензинового ринку країни). У 2006 році він реєструє своє перше дітище – ТОВ "МАК".

Після поразки на президентських виборах Янукович-старший розуміє важливість особистої фінансової незалежності. Він вірить в перспективи сина і переводить свої частки бізнесу від інших партнерів в структури Олександра. Чи не з цього часу зароджується ідея "сім’ї"?

Ще до 2010 року Олександр Янукович успішно закінчує кілька великих будівельних проєктів і стає одним з акціонерів "Всеукраїнського банку розвитку". Його компанія в цей період активно веде будівництво в Криму, зокрема - готельний комплекс у Балаклаві.

Після перемоги Януковича-старшого у 2010 році, гарант дає сину карт-бланш на розвиток сімейної структури. У 2010-2011 роках досьє Олександра Януковича відзначає, що він шаленими темпами розвиває власний бізнес і підбирає надійні кадри для майбутнього клану. Україна дізнається про "Сашу-стоматолога", який до 2010 року не був публічною людиною.

Станом на початок 2012 року організаційна робота в основному завершена - основні кадри відібрані й розставлені на потрібних посадах, розкрадання бюджетних коштів досягає максимальних темпів. Лише власна бізнес-імперія Олександра Януковича налічує активів на суму понад пів мільярда доларів. А кримінальні схеми під наглядом Арбузова, Захарченка, Клименка до початку 2014 року перекачали понад 10 мільярдів доларів в підвали Межигір’я, банківські сховища Олександра Януковича та закордонні рахунки злочинної зграї.
Після перемоги Майдану вся родина втікача-президента осідає в Росії. Вже в лютому 2014 року у Швейцарії, Австрії та Ліхтенштейні заморожуються рахунки всіх членів сім’ї президента Януковича (в Олександра Януковича лише в Женеві було накопичено понад пів мільярда доларів). В березні Рада ЄС теж приймає рішення про блокування коштів.

Новини про Олександра Януковича у 2014 році цілком передбачувані – проти нього порушують судову справу, а пізніше ще декілька. СБУ, МВС та ГПУ подають його в розшук. У його "Всеукраїнський банк розвитку" НБУ вводить тимчасову адміністрацію та конфісковує 100% акцій банку, також заарештовують 2,5 мільярда гривень на його рахунках.

Але українське правосуддя працює лише на себе і поступово рахунки звільняються від арешту. Жодна справа проти Олександра Януковича не доходить до стадії судового вердикту, а з 2017 року він уже не в розшуку Інтерполу.

Створення "сім’ї", близьке оточення

Так звана "сім’я" –  фінансово-політичний клан, створений для збагачення родини президента Януковича і членів клану, наділений усіма керівними функціями та необхідними повноваженнями в країні. Учасники клану – особисті призначенці гаранта без будь-якого впливу Партії регіонів. Цих людей особисто підбирав і розставляв на посадах Олександр Янукович, а батько лише підписував необхідні укази. Фактично син президента й очолював клан, координував роботу "сім’ї", готував потрібні укази та розпорядження від батька (Янукович-старший не мав необхідності втручатись в роботу своїх "опричників", адже кошти до нього пливли повноводною рікою).

До складу "сім’ї", крім сина гаранта, експерти включають:

Сергія Арбузова — колишнього виконувача обов'язків Прем'єр-міністра України; до цього керівника НБУ та віцепрем’єра;

Віталія Захарченка — ексміністр внутрішніх справ України;

Олександра Клименка — колишнього міністра доходів і зборів України;

Сергія Тимченка — колишнього керівника Державного агентства земельних ресурсів;

Едуарда Ставицького — ексміністр енергетики та вугільної промисловості України;

Андрія Кравця — колишнього начальника Державного управління справами, або "завгоспа Януковича".

Деякі журналісти до складу "сім’ї" зараховують і сина Генерального прокурора Артема Пшонку та його протеже - "младоолігарха" Сергія Курченка. Ми схильні вважати це твердження хибним, вони розробляли власну "грядку". І не тільки вони. Наша багата країна і терплячі люди дали можливість десяткам високопосадовців та місцевим феодалам накопичувати багатомільйонні статки внаслідок державних коштів.

Хоча Олександр Янукович і здійснював загальне керівництво справами "сім’ї", свій бізнес він розвивав окремо, і ніхто з клану, крім матері Арбузова, не став його бізнес-партнером.

Бізнес, кримінальні схеми та скандали

До 2010 року основний бізнес Олександра Януковича був досить скромним:

  • ТОВ "Донснабтара" - засновники разом з матір’ю Арбузова Валентиною.
  • "Всеукраїнський банк розвитку" - теж співзасновники з Валентиною Арбузовою.
  • ТОВ "МАК" - одноосібний засновник Олександр Янукович.
  • "Кепітал Білдінг Корпорейшен" - співзасновник разом з Андрієм Федоруком (очолював Донецьку обласну раду).

Своєю чергою ця компанія володіла:

  • "Аквалайн плюс" - має нерухомість в історичній частині Балаклави;
  • ТОВ "Українська інвестиційна спілка" - будівництво, торгівля, водний транспорт.

А з 2010 року почалось стрімке як кількісне, так і якісне зростання (нові структури одразу залучали десятки й навіть сотні мільйонів гривень).

В серпні 2010 року Олександр Янукович стає власником "Укрбізнесбанку", який за рік підіймається у рейтингу на кілька десятків пунктів. Тоді ж придбав невідому фірму "Донбаський розрахунково-фінансовий центр", який раптово виходить на ринок і починає скуповувати гірничо-збагачувальні фабрики. До кінця 2010 року контрольні пакети акцій основних збагачувальних фабрик належать компанії "ДРФЦ", яка у 2011 році отримує замовлення майже на мільярд гривень, з якого понад третини буде прибутком Олександра Януковича. У власників шахт не виникає питань чому саме в "ДРФЦ" треба здавати вугілля, адже підручні "Саші-стоматолога" всіх об’їхали й все пояснили.

В лютому 2011 син гаранта стає одноосібним власником "Всеукраїнського банку розвитку".

В листопаді 2011 року Олександр Янукович реорганізовує ТОВ "МАК" в ПрАТ "МАКО Холдінг". До кінця 2013 року нова структура засновує більше десятка підприємств. Лише один приклад – ТОВ "МАКО Трейдинг". Ця нова на ринку компанія у 2012 -2013 роках експортувала майже 600 тисяч тонн енергетичного вугілля з державних шахт, прибуток понад 100 мільйонів гривень. І знову не виникало питань у власників шахт, чому саме в "МАКО Трейдинг" слід передавати вугілля.

Аналогічно діяли на ринку інші структури Олександра Януковича в галузі будівництва, тендерних закупок, транспортних перевезень, тощо. Вони вигравали все, що потрібно, конкуренти ввічливо поступались, клієнти вчасно розраховувались, а прибутки росли в геометричній прогресії. Не дарма у 2013 році і журнал "Кореспондент", і журнал "Фокус" визнали за Олександром Януковичем третє місце в рейтингу самих впливових українців. Його особисті статки, за даними журналу "Forbes", перевищили 187 мільйонів доларів, активи – понад пів мільярда доларів.

Олександр Янукович не любив епатажу, зайвого галасу, публічності, старався уникати скандалів. Він максимально знаходився у тіні й лише декілька разів його компанії попадали в скандали. Так, журналісти видання "Главред" встановили, що під час будівельних робіт у Балаклаві компанія Олександра Януковича зруйнувала будинок Лесі Українки й ще три історичні пам’ятки.

У 2012 році компанії Олександра Януковича (в більшості маловідомі, без історії й попередніх досягнень) визнані абсолютними лідерами у тендерних закупках – загальна сума понад 9,8 мільярда гривень.

Ще один скандал у 2012 році промайнув майже не поміченим. З показу "Вечірнього кварталу" на "Інтері" зник номер про Олександра Януковича, що сподобався публіці на концерті. Пояснили все якимись технічними причинами. Це при тому, що номери про Януковича-старшого з трансляцій не пропадали. Більше сумнівів про впливовість "Саші-стоматолога" не виникало.

Дата публікації: 03.11.2020
Дата останньої зміни: 27.11.2020