Юровська Галина

Юровська Галина

Українська юристка, суддя Конституційного Суду України

Юровська Галина – заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, викладачка Національної школи суддів, палкий захисник корпоративних інтересів суддів у КСУ.

Місце народження

Народилася 30 листопада 1961 року в місті Хмельницькому.

Освіта

1985 рік – закінчила Харківський юридичний інститут (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого).

2011 рік – присуджено науковий ступінь кандидата юридичних наук. Тема дисертації "Договір простого товариства у цивільному праві України".

Родина

Мати – Юровська Тамара Іванівна, пенсіонерка.

Брат – Юровський Костянтин Валентинович, заступник начальника Хмельницької митниці.

З чоловіком розлучена.

Дорослий син Андрій проживає окремо, працює адвокатом.

Робота до обрання в КСУ

  • 1979 рік – закінчила Хмельницьку СШ №17 з золотою медаллю.
  • 1979 – 1981 роки – працювала архіваріусом, друкаркою, секретарем судових засідань Хмельницького обласного суду.
  • 1981 – 1985 роки – навчання в Харківському юридичному інституті.
  • 1985 – 1986 роки – державний нотаріус у Хмельницькій районній державній нотаріальній конторі.
  • 1986 – 1988 роки – працювала старшим консультантом з нотаріату у відділі юстиції Хмельницького обласного виконавчого комітету.
  • 1988 – 1989 роки – стажист  Хмельницької міської юридичної консультації.
  • 1989 – 1983 роки – адвокат в тій же юридичній консультації.
  • 1993 рік – Верховною Радою України обрана суддею Хмельницького обласного суду, працювала до 1999 року.
  • 1999 – 2011 роки – працює суддею Київського обласного суду.
  • 2011 – 2016 роки – суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
  • 2016 рік – звільнилась з Вищого спеціалізованого суду України через судову реформу. Юровська назвала кваліфікаційне оцінювання тоталітарним, відмовилась його проходити і таким чином уникла публічного опитування стосовно статків та декларування майна.
  • 2016 – 2019 роки - заступник начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України.
  • 2017 рік – указом президента Петра Порошенка (досьє Порошенка Петра) Юровській надано почесне звання "Заслужений юрист України".
  • Жовтень 2019 року - XVII позачерговим з'їздом суддів обрана суддею Конституційного Суду України.

Діяльність в Конституційному Суді

Позачерговий з’їзд суддів в жовтні 2019 року проходив як завжди: кандидатури до складу КСУ погодили наперед, від суддівської реформи настрій більшості делегатів був понурим та песимістичним.

Галини Юровської не було в переліку кандидатів, які були рекомендовані до складу КСУ. Але її виступ змінив настрій делегатів. Вона випромінювала оптимізм і віру у світле майбутнє суддівського клану. Юровська відкритим текстом заявила, що метою своєї роботи у Конституційному Суді вбачає захист корпоративних інтересів своїх висуванців. Віра й оптимізм – велика справа, з’їзд одразу ж обирає Галину Юровську суддею КСУ за своєю квотою, в той час, коли з решти кандидатів  ніхто не отримав більшості голосів.

Юровська Галина (фото пресслужби Ради суддів України)

За час роботи в Конституційному Судді Юровська виступала доповідачем лише в одній резонансній справі. Це подання щодо визнання неконституційною статті 375 Кримінального кодексу України, яка передбачала кримінальну відповідальність суддів за прийняття свідомо неправосудного рішення.

Галина Юровська складає присягу судді КСУ (фото: ccu.gov.ua)

Встановивши суперечність цієї статті принципу верховенства права, впливу її на незалежність та недоторканність суддів, можливість довільного трактування деяких положень, Конституційний Суд України визнав статтю 375 ККУ неконституційною. Але окремим пунктом постанови втрату чинності статі відтерміновано на пів року, щоб законодавча гілка влади могла внести за цей час рекомендовані зміни до Кримінального кодексу. Юровська голосує за це рішення, але, чітко виконуючи обіцянку стояти на сторожі інтересів суддівської касти, подає окрему думку. Вона не суперечить рішенню суду, а навпаки – відкладення на шість місяців втрати чинності статті вважає зайвим, досить, мовляв, впливати на незалежність та недоторканість суддів. І взагалі, Юровська вказує, що, на її думку, не може існувати такого складу злочину, який передбачає відповідальність судді за результат здійснення ним професійної діяльності, що полягає у постановлені судового рішення.

Коли 27 жовтня 2020 року Конституційний суд ухвалив рішення у справі за поданням 47 народних депутатів України, скасувавши статтю 366-1 Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування, Юровська теж голосувала "за". Адже у суддів, яких вона так старанно захищала, проблеми з декларуванням були досить болючими. Це рішення КС передбачало також скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування перевірок на предмет незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування самого положення про недостовірне декларування. Основним мотивом прийняття такого рішення судді вказали той факт, що антикорупційне законодавство створює передумови для неправомірного впливу на суд. І Юровська з цим цілком погоджувалась. А те, що було перекреслено всі досягнення антикорупційної реформи, що речник ЄС назвав це рішення таким, що порушує ключові зобов’язання України перед міжнародними партнерами, що Венеційська комісія визнала це рішення немотивованим, яке не ґрунтується на нормах міжнародного права, більшість Конституційного Суду проігнорувала.

Галина Юровська на засіданні КСУ (фото: ccu.gov.ua)

До речі, в Юровської немає якихось проблем з НАЗК чи іншими антикорупційними структурами. Лише Bihus.Info вважає, що суддя суттєво занизила вартість однокімнатної квартири, яку придбала у рідному Хмельницькому. Тому залишається лише сподіватись, що сліпий захист суддівської касти на рівні материнського інстинкту не затягне Галину Юровську в корупційне болото.

Дата публікації: 23.02.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1