Захарченко Віталій

Захарченко Віталій

Ексголова Державної податкової служби, колишній міністр внутрішніх справ України

Всі новини

Захарченко Віталій – колишній генерал внутрішньої служби і головний державний радник податкової служби, доктор наук з державного управління, з 2014 року проживає в Росії, а в Україні перебуває у розшуку.

Місце народження

Народився 20 січня 1963 року в місті Костянтинівка Донецької області.

Освіта

  • 1986 рік - закінчив Ризьку спеціальну середню школу міліції МВС СРСР.
  • 1991 рік — закінчив Ризький філіал Мінської вищої школи МВС СРСР.
  • 1998 рік — закінчив навчання у магістратурі Національної академії внутрішніх справ України.
  • 2010 рік — закінчив Полтавський університет економіки і торгівлі (міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки спеціалістів), за спеціальністю "Облік і аудит".
  • 2007 рік – захистив кандидатську дисертацію з державного управління.
  • 2013 рік – отримав науковий ступінь доктора наук з державного управління.

Родина

Віталій Захарченко виріс в родині простих робітників. Батько був машиністом, мати працювала на паливному складі залізниці.

Дружина – Людмила Захарченко, бізнесвумен. Відома як професійний заводчик мальтійських болонок.

Зараз подружжя офіційно розлучене, проте журналісти стверджують, що розторгнення шлюбу мало фіктивний характер, щоб вберегти сімейне майно від конфіскації.

У шлюбі народились дві дочки – Вікторія (1986 року народження) та Ангеліна (1990 року народження).

Кар’єра в Україні та втеча в Росію

  • 1980 – 1981 роки – після закінчення середньої школи навчався в ПТУ.
  • 1981 рік – працював робітником на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе.
  • 1981 – 1983 роки – служив у Збройних Силах СРСР.
  • 1984 рік – почав кар’єру в органах внутрішніх справ з посади міліціонера-водія відділу позавідомчої охорони при відділі внутрішніх справ Жовтневого райвиконкому міста Риги.
  • 1984 – 1986 роки – був курсантом Ризької спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР.
  • 1986 – 1990 роки – працював оперуповноваженим відділу боротьби з розкраданням соціалістичної власності Вентспільського міськрайвідділу внутрішніх справ Латвійської РСР.
  • 1990 – 1998 роки – Захарченко перевівся в Україну, у рідне місто Костянтинівку. Обіймав посади від оперуповноваженого до заступника начальника Костянтинівського міськвідділу УВС Донецької області.
  • 1998 – 1999 роки – працював заступником начальника 6-го відділу управління боротьби з організованою злочинністю, заступником начальника Макіївського відділу боротьби з організованою злочинністю.
  • 1999 - 2001 роки – призначений в інспекцію з особового складу, УРОС УМВСУ в Донецькій області.
  • 2001 – 2005 роки – обіймав посади начальника управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю у Донецькій області, а згодом першого заступника начальника УМВСУ в Донецькій області.
  • 2005 – 2006 роки – виконував обов’язки начальника Маріупольського вищого професійного училища МВС України.
  • 2007 – 2008 роки – Захарченка перевели в Київ на посаду заступника начальника Головного штабу – начальника Департаменту стратегічного аналізу та прогнозування МВС України.
  • 2008 – 2009 роки – пішов у відставку з МВС за віком у званні генерал-майора міліції і вже через місяць обіймав посаду заступника голови Державної податкової адміністрації у Полтавській області.
  • 2009 - 2010 роки – працював першим заступником голови - начальником управління податкової міліції ДПА у Полтавській області.
  • Після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича визначальний вплив на кадрову політику в країні отримав його старший син Олександр Янукович. Журналісти стверджують, що саме з ним товаришував Віталій Захарченко і тому з 2010 року його кар’єра стрімко пішла вгору.
  • 2010 року – Захарченко став першим заступником начальника податкової міліції ДПА України.
  • Липень 2010 року – призначений першим заступником голови Державної податкової адміністрації України Олександра Папаїки. Згодом ДПА була реорганізована в Державну податкову службу України (ДПС).
  • Грудень 2010 року – Захарченка призначили головою Державної податкової служби України. За короткий термін він налагодив роботу тіньових схем по викачуванню бюджетних коштів на рахунки "сім’ї" гаранта.

Віталій Захарченко на трибуні Верховної Ради (фото: Вікіпедія/Чуприна Вадим)

  • Серпень 2011 року – Захарченко отримує почесне звання "Заслужений юрист України".
  • 7 листопада 2011 року - указом президента Януковича призначений міністром внутрішніх справ України. В тому ж році отримав найвище звання у системі МВС – генерал внутрішньої служби. Відзначився репресіями проти опозиції під час акції "Вставай, Україно!". Залучав до насильницьких дій та провокацій молодиків з кримінальних угрупувань та спортивних клубів, яких саме в цей період прозвали "тітушками".

7 листопада 2011 президент Віктор Янукович звільнив Анатолія Могильова з посади глави МВС і призначив Віталія Захарченка міністром внутрішніх справ (стоп-кадр)

  • З початку Євромайдану стягнув у Київ силовиків зі східних та південних областей України, які були особливо негативно налаштовані проти опозиції. Після кривавого розгону мирної акції студентів у ніч на 1 грудня 2013 року відставка Віталія Захарченка стала однією з головних вимог Євромайдану.
  • 20 лютого 2014 року підписав наказ про видачу працівникам правоохоронних органів вогнепальної зброї для застосування її проти учасників Майдану. Але загибель людей в центрі столиці лише прискорила крах режиму Януковича.

Телевізійне звернення міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка 20 лютого 2014 року (стоп-кадр)

  • Вже 21 лютого 2014 року Верховна Рада проголосувала за звільнення Захарченка з посади очільника МВС. Журналісти писали, що в той же день він втік з України до Білорусі. За іншою інформацією, 22 лютого ексміністр спробував вилетіти в Росію з Донецького аеродрому, але прикордонники його не випустили. Тоді він перебрався в Росію через Крим.
  • З 26 лютого 2014 року Захарченко перебуває у розшуку СБУ.
  • 5 березня того ж року Рада ЄС прийняла рішення про блокування коштів Віктора Януковича і осіб з його найближчого оточення. Серед 17 колишніх високопосадовців був і Віталій Захарченко.
  • 13 квітня 2014 року ексміністр взяв участь в пресконференції у Ростові-на-Дону разом з колишнім генпрокурором Віктором Пшонкою і президентом-втікачем Віктором Януковичем. Захарченко заявив, що і досі є чинним міністром внутрішніх справ і закликав міліціонерів України не виконувати накази нової влади.

Стоп-кадр відео

  • На початку 2015 року він визнав, що має російський паспорт. Державна корпорація "Ростех" прийняла Захарченка на роботу у якості старшого консультанта.
  • 2016 рік – ексміністр видав у Росії свою книгу "Кривавий євромайдан – злочин століття".
  • Серпень 2019 року – суд прийняв рішення про заочний арешт колишнього міністра по підозрі у відмиванні 10 млрд гривень.
  • 27 лютого 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким вводив в дію рішення РНБО про введення санкцій проти Віталія Захарченка та позбавлення його всіх звань і державних нагород.
  • У квітні 2021 року суд розглянув ще одну справу - по факту перевищення влади і службових повноважень Віталієм Захарченком, що мало тяжкі наслідки, та організацію розтрати грошових коштів міністерства в особливо великих розмірах. Суд постановив обрати колишньому міністру запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Скандали, звинувачення, санкції та кримінальні справи

З 2011 року Захарченко перебуває під прискіпливою увагою журналістів, яким вдалося виявити його безпосереднє керівництво тіньовими фінансовими потоками. Опозиційні ЗМІ встановили, що очільник ДПС по всій країні взяв під контроль нелегальні конвертаційні центри, так звані "конверти", процеси незаконного відшкодування ПДВ, інші таємні схеми, які дозволяли виводити з бюджету мільярди гривень. Він фактично очолив всю злочинну складову податкової сфери, яку, згідно зі своїми службовими обов'язками, був зобов’язаний знищити.

На посаді міністра внутрішніх справ Захарченко взагалі став одним із головних ворогів ЗМІ, адже в цей період його підлеглі кілька разів "відзначились" побиттям журналістів.

Було встановлено, що статки урядовця не відповідають отриманим офіційним доходам. Його величезний маєток під Києвом має ангар і майданчик для гелікоптера, тенісний корт, приміщення для охорони і прислуги. Через підставних осіб Захарченко встановив контроль над золоторудним родовищем і офіційно володів єдиним в країні кар’єром білого мармуру. Від маловідомого рекламного агентства міністр отримав понад 1 млн гривень авторської винагороди. Члени його родини являлись власниками різних фірм-банкрутів, які встигли їм перерахувати майже 100 млн гривень. Пізніше було встановлено, що таким чином сім’я Захарченка отримала частину "відмитих" коштів.

А коли в серпні 2013 року міністр отримав орден "За заслуги", десятки видань країни "вибухнули" критичними публікаціями. Адже зовсім недавно втік з-під варти Петро Мельник, люди штурмували Святошинський райвідділ, а міліціонери Врадіївки, як справжні бандити, ґвалтували молодих дівчат. Орден Захарченку журналісти сприйняли як наругу над чесністю, справедливістю і людською гідністю.

Окрилений нагородою міністр більше не вагався. Під час Євромайдану він безпосередньо давав вказівки щодо застосування сили, використання спецзасобів та вогнепальної зброї.

Ексміністр МВД Захарченко з "беркутівцями", які вбивали людей на Майдані, у Москві (стоп-кадр)

Після краху правління Януковича і втечі Захарченка в Росію, виявилось, що ексміністр там не бідує. Він поселився не де-небудь, а придбав особняк на фешенебельній Рубльовці. У РФ він створив благодійницький фонд "Юго-Восток", через який допомагає сепаратистам сходу України.

У Росії Захарченко створив фонд "Юго-Восток", щоб допомагати сепаратистам на Донбасі (стоп-кадр)

В Україні тим часом ведеться слідство, яке встановило, що розкрадаючи бюджет для "сім’ї" Захарченко і про себе не забував. За кілька років він зумів "викроїти" майже 10 млрд гривень. Кримінальні справи проти ексміністра вказані у попередньому розділі.

Сьогодні Захарченко не ховається в тіні, а регулярно з’являється на російських телеканалах, друкується у різних пропагандистських виданнях. Так, у лютому 2021 року колишній урядовець заявив у телеінтерв’ю, що так звані ДНР і ЛНР треба об’єднати, і він готовий стати президентом об’єднаного Донбасу. Експерти вважають, що такі заяви не випадкові, й Віталій Захарченко перебуває у кадровому резерві для окупованих територій. Якщо Росія вирішить визнати псевдореспубліки, тоді поява ексміністра на Донбасі цілком ймовірна.

Дата публікації: 14.09.2021
Дата останньої зміни: 15.09.2021
1