ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за вбивство Литвиненка у Великій Британії: деталі

Росія заперечує свою причетність до цього випадку, хоч докази вказують на протилежне
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за вбивство Литвиненка у Великій Британії: деталі
Олександр Литвиненко (скрін з відео)
21 Вересня 2021, 16:36
читать на русском

Європейський суд з прав людини визнав Росію відповідальною за вбивство колишнього працівника ФСБ Олександра Литвиненка, який помер 2006 року у Великій Британії. Його отруїли радіоактивним полонієм.

Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ, передає Радіо Свобода.

Так, минулого року вдова Литвиненка, Марина, подала позов до Європейського суду з прав людини проти Росії. Вона вимагала, аби їй виплатили компенсацію 3,5 млн євро за вбивство Литвиненка.

Ексшпигуна отруїли полонієм, як встановило британське слідство. При цьому відношення до цього мали кілька осіб: колишній офіцер КДБ Андрій Луговий, який наразі депутат Держдуми РФ, а також підприємець Дмитро Ковтун. Ймовірно, вони діяли за вказівкою Кремля.

Своєю чергою Росія заперечує свою причетність до цього випадку, хоча Литвиненко незадовго до отруєння зустрічався з росіянами.

Про що йдеться у рішенні ЄСПЛ

ЄСПЛ все ж визнало РФ відповідальною за отруєння Литвиненка радіоактивним полонієм.

У рішенні суду зазначається, що РФ не провела ефективного розслідування справи і не притягнула до відповідальності росіян Андрія Лугового і Дмитра Ковтуна, яких британські слідчі назвали виконавцями вбивства.

Уряд Росії не надав жодного іншого задовільного і переконливого пояснення події чи заперечення висновкам розслідування, проведеного у Великій Британії. Суд також виявив, що російська влада не здійснила ефективного внутрішнього розслідування, здатного привести до встановлення фактів і покарання винних у вбивстві, – йдеться в ухвалі.

При цьому Росія повинна виплатити понад 100 тисяч євро компенсації дружині Марії Картер (раніше жінку звали Марина Литвиненко).

Що відомо про отруєння та смерть Олександра Литвиненка

23 листопада 2006 року помер Литвиненко в лікарні Університетського коледжу Лондона. Йому було 43 роки.

Він майже 10 років працював в радянському КДБ, а потім у ФСБ РФ. Литвиненко дослужився до чину підполковника, але згодом почав критикувати російську владу та президента Путіна.

Побоюючись за власну безпеку, у 2000 році переїхав до Великої Британії, а незадовго до смерті отримав громадянство.

1 листопада 2006 року йому підсипали в чай отруту - радіоактивний полоній-210. Це сталось в барі готелю "Міленіум", що в центрі Лондона.

За словами голови громадського дізнання сера Роберта Овена, Литвиненко не вчиняв самогубство, його навмисно отруїли. Безпосередніми виконавцями вбивства Литвиненка вважають колишнього співробітника російських спецслужб Андрія Лугового і бізнесмена Дмитра Ковтуна.

Вони, ймовірно, діяли під керівництвом ФСБ і зі схвалення голови цієї організації Миколи Патрушева та президента Росії Путіна, - йдеться в матеріалах дізнання.

Після отруєння з'ясувалося, що Литвиненко співпрацював з британською розвідкою МІ-6 і отримував за це гонорари. Росіянин також розслідував зв'язки російської мафії з Іспанією і збирався полетіти туди зі своїм давнім знайомим Луговим.

Пізніше Луговий став основним підозрюваним у справі про вбивство Литвиненка, оскільки той був присутнім на зустрічі в барі. Там ще був бізнесмен Дмитро Ковтун.

Після цієї зустрічі здоров'я у Литвиненка погіршилось, його почало нудити. За три дні він потрапив до лікарні на півночі Лондона з ознаками харчового отруєння. Там йому почала ставати все гірше.

11 листопада в розмові з кореспондентом Російської служби BBC Литвиненко сказав, що він у "важкому стані після важкого отруєння". Він також розповів, що розслідував вбивство російської журналісти Анни Політковської у Москві. Ця смерть могла бути теж пов'язана з російською владою та Путіним.

17 листопада стан Литвиненка погіршився, його перевели в лікарню Університетського коледжу в центральній частині Лондона. А через шість днів він помер.

Читайте також