Кабмін націоналізував "Сенс Банк", який належав російським олігархам

Активи колишнього "Альфа Банку" держава придбала за одну гривню

Кабмін вирішив націоналізувати "Сенсбанк". Перед тим Національний банк України ухвалив рішення, яке дозволив передати "Сенс Банк" у власність держави. Його власниками є російські підсанкційні олігархи.

Про це на брифінгу повідомив голова НБУ Андрій Пишний.

За його словами, у НБУ ухвалили рішення вивести з ринку "Сенс Банк" і звернутися з пропозицією до Кабміну щодо участі держави у цій процедурі.

Він додав, що до такого рішення призвів той факт, що власники банку пов'язані з Росією та підтримують дії країни-агресора. Це завдає значних репутаційних ризиків і має суттєвий негативний вплив на діяльність банку.

При цьому у пресслужбі Нацбанку також уточнюють, що до такого рішення призвели й укази Володимира Зеленського щодо санкцій проти власників "Сенс Банку", які він підписав у жовтні 2022 року. Вони, зокрема, передбачають блокування активів.

"В умовах дії в Україні воєнного стану і з урахуванням поточного фінансового стану АТ "Сенс Банк" все вищеперелічене становить загрозу інтересам вкладників та інших кредиторів банку. У таких умовах відповідно до вимог закону України "Про банки та банківську діяльність" Національний банк зобов'язаний прийняти рішення про виведення системно важливого АТ "Сенс Банк" з ринку", - додали в НБУ.

Зазначимо, Пишний у відповідь на запитання кореспондента РБК-Україна розповів, що після переходу банку у власність держави частка держбанків в Україні зросте з 53% до 56%.

Нагадаємо, "Сенс Банк" - це колишній "Альфа-банк". Він став найбільшим в Україні банком, який належить підсанкційним особам, а саме - Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову.

Ще в березні 2023 року Нацбанк визнав ділову репутацію акціонерів "Сенс Банку" небездоганною та заборонив їм брати участь в управлінні банком.

А вже у травні Верховна рада ухвалила законопроєкт для націоналізації підприємства, який дозволяє передавати у власність держави банки, що належать підсанкційним особам.

Фрідман, Авен та Косогов не можуть продати свої акції, оскільки проти них запровадили західні обмеження.

Довідка: Альфа-Банк Україна, за даними НБУ, на 1 вересня 2022 року за розміром загальних активів посідав 7 місце (111,16 млрд грн) серед 67 банків, що діють у країні.

За даними фінустанови, його найбільшими акціонерами наразі опосередковано є Андрій Косогов (40,96% - до нього після війни перейшли пакети Германа Хана та Олексія Кузьмичова, що потрапили під санкції), Михайло Фрідман (32,86%) та Петро Авен (12,4%), а також UniCredit SpA (Італія, 9,9%) та Марк Фоундейшн з дослідження ракових захворювань (3,87%).

Болгарський ексміністр фінансів, виконавчий директор Групи фінансових ринків Лондонської школи економіки та технічний радник Єврокомісії Симеон Дянков, за погодженням з НБУ, є довіреною особою Нацбанку з пакетів Косогова, Фрідмана та Авена, які також потрапили під санкції.

Нагадаємо, у травні в Україні заарештували активи на понад 12,4 млрд гривень російського мільярдера Михайла Фрідмана в "Альфа-банку".

1