Коли українці можуть вийти на пенсію за станом здоров`я: пояснення фахівців

Для цього потрібні медичні документи, що підтверджують хворобу робітника
Коли українці можуть вийти на пенсію за станом здоров`я: пояснення фахівців
Пенсіонери Фото Andrea Piacquadio pexels.com
7 Січня 2023, 12:30
читать на русском

Достроковий вихід на пенсію можливий не лише при ліквідації підприємства, а й тоді, коли людина за станом здоров'я більше не може виконувати свої обов'язки.

Відповідний порядок затверджено постановою КМУ від 27.12.2022 №1449, пише "Закон та Бізнес".

Так, згідно з порядком невідповідність працівника за станом здоров’я посаді, яку він обіймає, підтверджують:

  • довідка закладу охорони здоров’я з інформацією про висновок лікарсько-консультативної комісії щодо зміни місця роботи, зазначеної в журналі запису висновків ЛКК;
  • повідомлення роботодавця про групу інвалідності працівника та його причини або витяг з акта огляду медико-соціальної експертної комісії, або індивідуальна програма реабілітації;
  • медична довідка про проходження попереднього/ періодичного медогляду працівника певної категорії, видана комісія з проведення медоглядів.

На підставі одного з цих документів роботодавець зобов’язаний перевести працівника за його згодою на іншу роботу – тимчасово або без обмеження строку або скласти акт про відсутність вакансій. Якщо працівник відмовився від переведення, роботодавець має отримати від профспілки згоду на звільнення з п. 2 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю.

Своєю чергою особа, звільнена на такій підставі і має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, має право звернутися за заявою про призначення пенсії, якщо таке звільнення відбулося не раніше ніж за 1,5 року до досягнення пенсійного віку.

До заяви додається копія документа про виявлену невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я та інші документи, необхідні для призначення дострокової пенсії за віком.

Нагадаємо, почесні донори мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% від прожиткового мінімуму.

Читайте також