Кому і як вручають повістки в Україні: роз'яснення

Виклик до воєнкомату модна отримати на вулиці та на роботі
Головне
Кому і як вручають повістки в Україні: роз'яснення
Українські військові, ЗСУ / Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua
16 Червня 2022, 15:58
читать на русском

Громадянам України повістки на мобілізацію можуть вручити на роботі, під час прогулянки вулицями, або ж на блокпостах.

Про це повідомили в пресслужбі Сухопутних військ ЗСУ у коментарі для РБК.

Вручення повісток для виклику в воєнкомат проводиться через органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, незалежно від форми підпорядкування і власності. Окрім того, повістки можуть вручатися посадовими особами територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, за місцем роботи, а також на вулиці, на блокпостах тощо.

Зазначається, що у законі не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи.

Хто може отримати повістку в першу чергу?  

Призов по мобілізації є обов’язковим для військовозобов’язаних. У першу чергу надається перевага мотивованим, з високими морально-діловими якостями та відповідною підготовкою громадянам.

Для комплектування бойових військових частин - обов’язковою вимогою є наявність досвіду проходження військової служби або навчальних зборів за відповідною військово-обліковою спеціальністю.

Тих, хто не служив, призивають до навчальних центрів, щоб пройти курси з метою їх підготовки за необхідними спеціальностями.

Як відбувається мобілізація добровольців?

Модна звернутися до РТЦК або до військової частини, яку обрали, і призватися туди. Військовозобов’язані, що мають досвід військової служби або залучались на навчальні збори раніше, можуть бути направлені відразу до військових частин.

Чи мобілізують добровольців без досвіду?

Непідготовлені військовозобов’язані, без досвіду проходження військової служби або підготовки на навчальних зборах, направляються для підготовки. Вони навчаються у спеціалізованих центрах (полігонах), на курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації при ВВНЗ (офіцери запасу).

Чи законно вручати повістки на блокпостах чи в метро?

Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, незалежно від форми підпорядкування і власності.

Окрім того, повістки можуть вручатися посадовими особами територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, за місцем роботи, а також на вулиці, на блокпостах тощо.

В законі не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. В повістці визначається дата та час прибуття до територіального центру для проходження медичного огляду.

Отримання повістки означає невідворотню мобілізацію?

Є різні випадки. Виклик - це перевірка облікових даних в першу чергу та проходження медичного огляду для визначення придатності.

Що буде, якщо не піти у військкомат після отримання повістки?

Якщо особа не з'явиться за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у воєнний час, це тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень).

Національна поліція має право затримувати військовозобов'язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування (ст. 259 та 262 КУАП, ч. 3 ст. 38 закону "Про військовий обов'язок і військову службу").

Окрім того, ст. 336 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та на службу за призовом осіб з числа резервістів в особливий період. За це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Які категорії не підлягають мобілізації?

Не підлягають призову на службу під час мобілізації:

  • заброньовані за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями;
  • визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням комісії);
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • народні депутати України.

Нагадаємо, у ніч на 24 лютого 2022 року президент росії владімір путін оголосив про "військову спецоперацію" в Україні.  Президент Володимир Зеленський зранку 24 лютого запровадив воєнний стан на всій території країни. Також президент підписав указ про загальну мобілізацію. 

1