Курс гривні зафіксовано: чи вплине рішення НБУ на зростання цін

У Нацбанку запевняють, що вплив на інфляцію буде обмеженим
Головне
Курс гривні зафіксовано: чи вплине рішення НБУ на зростання цін
Гроші, гривня, долар Фото: https://t.me/nbu_ua
24 Липня 2022, 00:40
читать на русском

21 липня Національний банк України скоригував офіційний курс гривні на 25% до 36,57 грн/дол.

У Нацбанку зазначають, що для стабільного відновлення економіки валютний курс має відповідати новим умовам.

Фінрегулятор запевняє, що це рішення матиме лише обмежений вплив на інфляцію – близько 2-3 відсоткових пунктів (в.п.) до річних темпів зростання цін, ураховуючи, що 0,6-0,8 в. п. із них становитимуть прямі та вторинні ефекти від підвищення цін на пальне.

Вплив зміни рівня фіксації курсу на інфляцію вже враховано у новому прогнозі Національного банку. Коригування фіксованого курсу на 25% не означає рівнозначного зростання цін, - наголошують в НБУ.

У Нацбанку кажуть, що в основі цьогорічного зростання споживчих цін насамперед лежить не курсовий фактор, а інші причини. Це високі світові ціни, рекордна інфляція в світі та наслідки війни. Серед них: порушення ланцюгів постачання, менша пропозиція окремих товарів, більші виробничі витрати бізнесу, фізичне руйнування виробничих потужностей та інфраструктури та тимчасова окупація окремих територій нашої країни.

Курс на рівні 29,25 грн за долар США через зміну внутрішньої та зовнішньої ситуації з часу його запровадження поступово втрачав роль якоря в економіці. Це означає, що в ціну імпортованих товарів ще до зміни рівня фіксації офіційного курсу вже закладався вищий курс гривні до долара США. Крім того, частина імпорту закуповувалася коштом готівкової валюти, курс на яку також був вищим за офіційний, - кажуть в НБУ.

Фінрегулятор зазначає, що в умовах низького споживчого попиту через спричинене війною падіння доходів населення імпортери та торговці лише частково можуть перенести на ціни зростання собівартості імпортованих товарів. Натомість вони будуть змушені коригувати свою власну маржу.

Також, у кошику споживчої інфляції вага товарів, що переважно імпортуються, становить близько третини. Навіть для цих товарів, як уже було зазначено вище, ціноутворення не повністю обумовлюється обмінним курсом. Водночас ціноутворення товарів і послуг вітчизняного виробництва значно менше залежить від курсового чинника.

Саме тому перенесення коригування офіційного курсу на інфляцію не буде повним: +25% до офіційного курсу не означає рівнозначного зростання інфляції. Натомість фіксація офіційного курсу гривні на новому стійкішому рівні дасть змогу Національному банку й надалі утримувати контроль над розвитком динаміки цін. Якщо простіше, це збереже економіку від неконтрольованого подорожчання товарів та послуг у середньостроковій перспективі, - запевняють в НБУ.

Крім того, зазначається, що за нового фіксованого курсу внутрішні виробники та експортери матимуть конкурентніші умови на ринку. Часткове заміщення імпортованих товарів продукцією внутрішніх виробників сприятиме відновленню економіки та її більшій спроможності протистояти викликам воєнного часу.

Нагадаємо, що Національний банк України не планує відпускати курс долара та повертатись до вільного курсоутворення.

1