Нацбанк пояснив рішення про ліміти для закупівель за кордоном

В НБУ запевняють, що волонтерським закупівлям нічого не загрожує
Головне
Нацбанк пояснив рішення про ліміти для закупівель за кордоном
Будівля Національного банку України (НБУ) Фото: УНІАН
22 Липня 2022, 11:55
читать на русском

Активісти та волонтери від 21 липня почали критикувати рішення Нацбанку щодо встановлення лімітів для закупівель за кордоном.

Зокрема, деякі активісти заявляли, що армія може залишитись без значної кількості військової техніки та обладнання, оскільки його вартість перевищує 100 000 грн.

22 лютого Нацбанк випустив роз'яснення щодо свого рішення та запевнив, що волонтерському рухові в Україні нічого не загрожує:

Чи можуть загрожувати нові ліміти на валютні операції за кордоном діяльності волонтерського руху в Україні?

З 21 липня 2022 року Національний банк України установив щомісячний ліміт для розрахунків за кордоном з усіх гривневих карток клієнта, відкритих в одному банку, в розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті).

Чому це було потрібно? Коли громадяни витрачають кошти за кордоном із гривневих карток, то валюта для цих розрахунків здебільшого витрачається з валютних резервів країни, оскільки де-факто громадяни розраховуються гривнею, яку необхідно конвертувати у валюту. Це пов'язано з тим, що надходження валюти в країну від експорту товарів та завдяки переказам з-за кордону значно нижчі за потреби країни у валюті. Ці потреби формуються через необхідність забезпечити валютою імпорт товарів і послуг, у тому числі товарів для оборони країни, а також розрахунки громадян за кордоном, - кажуть у фінрегуляторі.

У Нацбанку зазначають: якщо відплив валюти через цей канал здійснюватиметься неконтрольовано, це загрожуватиме стійкості економіки. Натомість встановлення ліміту – це один із дієвих способів зберегти валютні резерви нашої країни, які є необхідним підґрунтям, щоб вистояти в цій війні, ураховуючи значні потреби країни у валюті, та відновитися після перемоги.

Чи справді волонтери – фізичні особи втратять можливість купувати товари за кордоном вартістю понад 100 тис. грн?

Національний банк заявляє, що враховуючи запити волонтерів, ще на початку квітня запровадив послаблення для волонтерів. Так, фізичні особи можуть купувати та перераховувати іноземну валюту для купівлі товарів оборонного призначення за кордоном у межах щомісячного ліміту в розмірі 400 тис. грн в еквіваленті.

До таких товарів належать більшість з тих, що постачаються волонтерами: бронежилети, каски, шоломи, прилади для слідкування, безпілотні літальні апарати, спальні мішки, каремати та засоби для надання домедичної допомоги тощо.

Також НБУ не встановлював жодних обмежень на перерахування валюти з рахунків благодійних фондів або будь-яких інших юридичних осіб з метою закупівлі будь-яких товарів волонтерської допомоги.

Нагадаємо, Національний банк 21 липня вжив окремих заходів для мінімізації витрачання міжнародних резервів на непріоритетні у воєнний час напрями та ввів низку нововведень.

Зокрема, НБУ на 25% підняв офіційний курс гривні до долара вранці 21 липня.

1