Первинна медична допомога: які зміни чекають українців у 2021 році

У відомстві розповіли, як планують розвивати первинну ланку мединої допомоги протягом 2021 року
Первинна медична допомога: які зміни чекають українців у 2021 році
Прийом у лікаря (фото: Pexels)
13 Жовтня 2020, 16:54
читать на русском

Національна служба здоров'я уклала договори з 1686 закладами первинної допомоги. Близько 75% українців уже обрали сімейних лікарів. При цьому з початку року заклади первинки отримали від НСЗУ 14,3 млрд грн за надання допомоги пацієнтам.

Про це повідомляє пресслужба Національної служби здоров'я України (НСЗУ).

Понад 30 млн 600 тисяч українців обрали своїх лікарів. Це близько 75% населення країни, - йдеться у повідомленні.

На сьогодні НСЗУ законтрактувала 1686 надавачів первинної меддопомоги, з яких 1103 – комунальні медзаклади, 208 – приватні, 375 – лікарі-ФОП. Тобто 35% надавачів послуг первинної меддопомоги, законтрактованих НСЗУ, є приватними. Кількість надавачів первинної допомоги, які уклали договір з НСЗУ, на сьогодні на 220 більше, ніж було на кінець минулого року. Причому 75% з цих нових закладів є приватними або лікарями-ФОП. З початку року заклади первинки отримали від НСЗУ 14,3 млрд грн за надання допомоги пацієнтам.

Незалежно від того, в якому закладі – комунальному чи приватному – працює лікар, якого обрав пацієнт, він отримує весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій. Зокрема, це: консультації лікаря, базові дослідження та аналізи, виписка е-рецептів на "Доступні ліки", е-направлень до лікарів-спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування, проведення вакцинації дітей і дорослих згідно календаря щеплень, оформлення лікарняних та довідок, -повідомляє пресслужба.

Читайте також

У відомстві розповіли, як планують розвивати первинну ланку мединої допомоги протягом 2021 року:

  • Підвищити тариф для сімейних лікарів за первинну медичну допомогу.

За обслуговування одного пацієнта, з яким підписана декларація, буде сплачуватися 710 грн. За умови, що бюджет Програми медичних гарантій становитиме 225 млрд грн.

Як і раніше зберігаються коефіцієнти за вік пацієнта та статус гірського населеного пункту.

  • Запровадити новий пакет медичних послуг для лікування туберкульозу на рівні ПМД.

Ця вимога не є обов’язковою. Лише за власним бажанням заклади первинки зможуть підписати договір на надання допомоги хворим на туберкульоз. Як тільки пацієнт перестане виділяти бактерію туберкульозу, він матиме змогу лікуватися під наглядом свого сімейного лікаря. Сімейний лікар буде контролювати прийомом ліків та результативність лікування.

Лікар первинки для ведення пацієнта з туберкульозом повинен буде пройти відповідне навчання.

  • Запровадити індикатори якості.

Зокрема, НСЗУ планує запровадити від 2,5% до 5% доплати закладам за виконання умов договору. Це додаткові кошти, які заклад може отримати до капітаційної ставки.

Перелік індикаторів якості, за які заклад зможе отримати доплату, зараз фіналізується. Такими коефіцієнтами можуть бути:

  1. Регулярний моніторинг стану пацієнтів із ризиком серцево-судинних захворювань та отримання ними ліків за програмою "Доступні ліки".
  2. Досягнення необхідного рівня вакцинації дітей відповідно до календаря щеплень.
  3. Запобігання ургентним госпіталізаціям пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, які знаходяться під наглядом сімейного лікаря.

Як повідомляє НСЗУ, то завдяки запровадженню доплат закладам за досягнення індикаторів якості, вони розраховуємо разом з лікарями первинки покращити якість надання допомоги пацієнтам на первинному рівні. Зокрема, збільшити рівень вакцинації і покращити ведення хронічних захворювань, що дозволить зекономити кошти на стаціонарне лікування.

Читайте також

Нагадаємо, що у 2021 році Національна служба здоров’я (НСЗУ) пропонує в 3,6 рази збільшити тариф на надання стаціонарної паліативної допомоги, у 3 рази збільшити тариф на надання мобільної паліативної допомоги.